Vtáčia chrípka stále zamestnáva média aj bežných ľudí. Odborníci však tvrdia, že netreba robiť paniku, ale postaviť sa k problému rozvážne.
Obce a mestá
Na hornej Nitre boli v súvislosti s vtáčou chrípkou prijaté niektoré opatrenia. „Z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Prievidzi som zatiaľ nedostal žiadny pokyn, aby sme počítali hydinu, ktorú chovajú ľudia,“ reagoval na náš telefonát starosta Tužiny Ján Sloboda a dodal: „Rozprávali sme sa o tom aj s ostatnými kolegami starostami, no ani oni o ničom nevedia. A média pri tom informujú, že sa súpis koná po celom Slovensku.“ Ako sme sa však dozvedeli od Juraja Mendela z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Prievidzi, ani starostov, či pracovníkov obecných a mestských úradov v našom regióne počítanie hydiny neminie. „Už v týchto dňoch by mali všetci dostať nariadenie o súpise hydiny. Samosprávy na to budú mať čas do konca roka.“
Zoologická záhrada
O potrebe „nenafukovania“ problému vtáčej chrípky hovorí a riaditeľ ZOO Bojnice Vladimír Šrank. Je skôr za to, aby sa ľudia upokojili a predovšetkým sa vyvrátili rôzne nesprávne názory, ktoré v súvislosti s vtáčou chrípkou odzneli. Napriek tomu aj zoologická záhrada musela na základe nariadenia prijať isté opatrenia týkajúce sa vtáctva, ktoré chovajú.
V prvom rade zvýšili kontrolu zdravotného stavu pernatých zvierat. „Nemenej dôležité však bolo zamedzenie kontaktu nami chovaného vtáctva s voľne žijúcimi operencami. Na naše dve jazierka neraz prilietali aj divé kačice, pretože tam našli nejakú potravu, ktorú dávame našim husiam, či kačiciam. Zvlášť prichádzali v jeseni a v zime. Aby sme zabránili kontaktu s nimi, naše vodné vtáctvo sme uzavreli tam, kde sa voľne žijúce vtáky nemôžu dostať. V súčasnosti preto na našich jazierkach nenájdete husy, kačice, či pelikány,“ prezradil V. Šrank. Pracovníci záhrady musia, tak ako doteraz, dodržiavať predovšetkým základné hygienické predpisy. Zaočkovaní by mali byť tí chovatelia, ktorí sa starajú o vtáky.
To isté platí aj o pracovníkoch, ktorí majú na starosti zvieratá v záchytnom centre, do ktorého sú privážané všetky zvieratá zhabané pri pašovaní na slovenských hraniach. Vo Veľkej Británii sa totiž stalo, že v podobnej karanténnej stanici uhynul na vtáčiu chrípku papagáj. „Žiadne špeciálne opatrenia sme však v záchytnom centre nemuseli robiť, pretože zvieratá sú v uzavretých priestoroch, kontakt s voľne žijúcimi vtákmi je tu nemožný,“ dodal V. Šrank.
Farmy
V ázijských krajinách, kde sa vtáčia chrípka objavila, boli zrušené celé hydinárske farmy. Hrozí niečo také aj u nás? „Spôsob chovu hydiny u nás a v krajinách Ázie je úplne odlišný. U nás dodržujeme prísne pravidlá vždy, či hrozí nejaké ochorenie, alebo nie,“ povedala pre MY Hornonitrianske noviny majiteľka Farmy Poluvsie Alžbeta Lekýrová. Pripomenula, že hydinu chovajú v uzavretých halách, okná sú chránené pletivom a tak nie je možné, aby sa do objektu dostal nejaký vták. „Nezaznamenali sme žiadny pokles záujmu o hydinu a to je dobre. Ľudia by nemali podliehať panike a demagógii,“ zdôraznila A. Lekýrová