Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Nováčania po ôsmykrát uzamykali vodu

No nováckom jazere koncom októbra zorganizoval Klub rýchlostnej kanoistiky DAK Kiaba Nováky už po ôsmykrát Uzamykanie vody, kedy na nováckej lodenici štvorica trénerov:

Ľubomír Hagara st., Dušan Cachovan, Michal Šuhajda a Rastislav Rus symbolickým kľúčom uzamkli po skončení sezóny tamojšiu vodu. Podujatie bolo spojené aj s rozlúčkovými pretekmi so sezónou, s oddielovým ocenením najlepším kanoistov a kajakárov sezóny v jednotlivých vekových kategóriach, no nechýbal ani ďalší program, ako napríklad tradičný futbalový zápas medzi rodičmi a pretekármi klubu, či posedenie pri guláši. Nováčania mali veru čo oslavovať, dosiahli počas sezóny výborné výsledky.

„Skončená sezóna bola pre nás najúspešnejšou v histórii, darilo sa nám aj na domácej aj medzinárodnej scéne. Začnem súťažami v rámci Slovenska. Podarilo sa nám zvíťaziť v Pohári mládeže, čo je slovenský pohár v kategóriach od žiakov po juniorov. Na majstrovstvách Slovenska na krátkych, dlhých a maratónskych tratiach sme dovedna získali 83 medailí z toho 44 zlatých, 23 strieborných a 16 bronzových. Na medzinárodnej scéne až štyria naši pretekári boli v tomto roku na vrcholných podujatiach. Ivana Kmeťová získala striebro na majstrovstvách Európy do 23 rokov i na seniorskom šampionáte, vyhrala preteky svetového pohára, Radoslav Rus sa stal majstrom Európy, potešili aj juniorskí reprezentanti Ľubomír Beňo a Martin Beneš, ktorí obsadili na majstrovstvách sveta štvrté miesto,“ zhodnotil uplynulú sezónu hlavný tréner KRK DAK Kiaba Nováky Ľubomír Hagara st.

Niet sa tak čo čudovať, že pre predstaviteľov klubu nebola ľahká ani voľba najúspešnejších pretekárov klubu v jednotlivých kategóriach. V kat. seniorov bola nakoniec ako najúspešnejšia ocenená Ivana Kmeťová (o jej úspechov píšeme neskôr), v kat. staršieho dorastu Ľubomír Beňo (najvýznamnejšie výsledky sezóny: 4. a 6.na MS juniorov, 7. na ME juniorov), v kat. mladšieho dorastu Juraj Baránek (2x majster SR, 2x 2. a 2x 3. na M-SR), v kat. starších žiakov Juraj Oršula (6x majster SR, 1x 2. na M-SR), v kat. starších žiačok Bianka Beňová (5x majster SR, 2x 2. na M-SR), v kat. mladších žiakov Denis Myšák (4. na M-SR) a v kat. mladších žiačok Veronika Kostelná (2x 2. na M-SR). Zvláštne ocenenie si prevzali dorastenecký bronzový medailista z majstrovstiev sveta v kvadriatlone v kategórii jednotlivcov a zlatý v súťaži družstiev – Matej Sýkora, ako aj Viera Čerteková, ktorá nešťastne prišla už o takmer istú zlatú medailu na majstrovstvách Slovenska v maratóne. Smoliarom roka sa stal Radoslav Rus, ktorý a vykúpal na oboch vrcholných podujatiach v tomto roku. Kým na majstrovstvách Európy to nebolo citeľné a zvíťazil, na majstrovstvách sveta sa tým pripravil o možnosť zabojovať o medailu a skončil „až“ šiesty.
Jednoduchá nebola ani voľba celkovo najlepšieho pretekára oddielu v tomto roku.
„Kandidátmi boli víťazi jednotlivých vekových kategórií. Nakoniec sme titul športovec roka nášho klubu priradili Ivane Kmeťovej hlavne preto, že dosiahla vynikajúce umiestnenia na medzinárodnej scéne. Získala striebro na majstrovstvách Európy do 23 rokov v K2 na 500 m, striebro na seniorských majstrovstvách Európy v K2 na 200 m, štvrté miesto na európskom šampionáte v K2 na 500 m, piate miesto na svetovom šampionáte v K2 na 200 m, prvé, druhé a štvrté miesto na svetovom pohári. Taktiež je za rok 2005 osemnásobnou majsterkou Slovenska. Tieto výsledky hovoria sami za seba...,“ dodal Ľ. Hagara st.

Zaujímavou kategóriou bol aj talent roka. Tu sa rozhodovalo medzi štvoricou – Miroslav Zaťko, Denis Myšák, Petronela Ďuríková a Marián Goga. Titul talent roka napokon získal Miroslav Zaťko, ktorý je v K1 majstrom SR 14-ročných žiakov na 500 m trati.
Vedenie klubu na Uzamykaní vody taktiež potešila skutočnosť, že generálny sponzor klubu sa rozhodol podporovať novácku kanoistiku ďalšie dva roky. Všetci veria, že budú minimálne rovnako úspešné. Branislav BUCÁK
Text k foto: Ocenení pretekári KRK DAK Kiaba Nováky v jednotlivých kategóriach: Bianka Beňová, Veronika Kostelná, Miroslav Zaťko, Juraj Oršula, Juraj Baránek, Ľubomír Beňo, Matej Sýkora, Radoslav Rus, Ivana Kmeťová. Snímky: bb
Text k foto: Tréneri Ľubomír Hagara, Dušan Cahchovan, Rastislav Rus a Michal Šuhajda uzamkli po sezóne symbolických kľúčom vodu na nováckom jazere.