Pri príležitosti Medzinárodného dňa knižníc ho pripravil riaditeľ školy Miloš Kupec spolu s ďalšími šiestimi pedagógmi.
V spomínaný piatkový podvečer sa 51 žiakov po predložení vstupenky – knihy, „ubytovalo“, rozdelilo do troch skupín a besedovalo o svojej najobľúbenejšej knihe. Prevažovali knihy rozprávkové, dobrodružné, no našli sa aj knihy pre mládež od súčasných autorov, dokonca i literatúra faktu.
Po premietnutí filmovej podoby rozprávky Snehulienka začala vlastná práca v skupinách, ktorej vyvrcholením bola dramatizácia tejto rozprávky. Žiaci v nej museli preukázať nielen svoje čitateľské, ale predovšetkým herecké schopnosti, pričom do výroby kulís, masiek či rekvizít zapojili svoju fantáziu, kreatívnosť a zručnosť. O spánku nemohlo byť ani reči a výsledné podoby Snehulienky boli tak prekvapivé, že prebrali aj toho najospalejšieho žiaka.
Keď sa deti dostali do svojich spacích vakov, bola už pokročilá raňajšia hodina a ostal čas len na čítanie rozprávok na dobrú noc. No ani tie väčšine nepomohli, v detských hlavách rezonovala nečakaná prehliadka nočnej školy. Počas nej si pozreli v kabinetoch hrobku J. A. Komenského, kostru prírodopisárky, zabudnutého dejepisára, na chodbe mŕtveho dozor konajúceho učiteľa, či v šatni ducha najhoršieho žiaka. Veru, dušička aj toho najväčšieho hrdinu stuhla strachom, srdiečko sa rozbúchalo až kdesi v krku a krik určite prebudil najbližších obyvateľov Nitrianskeho Rudna.
V sobotu ráno sa účastníci Nočného čítania v nočnej škole lúčili s červenými ospalými očami a unaveným telom, ale s príjemným pocitom z množstva výnimočných zážitkov. Pedagógovia zase splnili cieľ – pritiahnuť žiakov ku knihám, k čítaniu, rozvinúť ich schopnosti, fantáziu, kreativitu, talent, aby sa komenského Škola hrou naplnila do slova a do písmena.
Autor: Martin ŠKRABAN