30-ročný Rus má vo svojej zbierke úspechov v kat. C1 jednu medailu zo svetového šampionátu, vlani skončil druhý v nórskom Bergene. Taktiež má ďalšie štyri cenné kovy z majstrovstiev Európy – dve zlaté z rokov 2001 a 2005, striebornú medailu z roku 1999 a bronzovú z roku 2003. Stále ešte aktuálny vicemajster sveta odchádza do Austrálie už dnes, my sme ho ešte pred cestou k protinožcom stihli vyspovedať.
* Rado, poznáš tamojšiu trať resp. na nej budeš štartovať po prvýkrát?
Trať v Perthe, ale aj Austrália, je zatiaľ pre mňa veľkou neznámou, poznám ju len z počutia, televízie a z dostupných informácií. Čo sa týka trate, našiel som si ohľadom nej nejaké informácie na internete. Odkiaľ viem, že je na rieke, je zložená zo štyroch okruhov a štyroch zhruba 200 m prenášok, dovedna je dlhá takmer 29 km. Budem však mať možnosť pred štartom svetového šampionátu trať bližšie spoznať, do Austrálie odchádzam už dnes. Budem tak mať 10 dní čas na aklimatizáciu a tréning v Perthe.
* Aká bola tvoja príprava od úspešného štartu na majstrovstvách Európy?
Po trojtýždňovej prestávke som začal koncom augusta opäť trénovať. Pripravoval som sa v domácich podmienkach na nováckom jazere, kde som trénoval denne okrem nedele dvojfázovo. Žiadne sústredenie som neabsolvoval, mal som vytvorené dobré podmienky na tréning v domácom prostredí.
* Nedávno si sa stal v českom Týne majstrom Európy. Trúfaš si vrátiť sa víťazne aj zo svetového šampionátu?
Bol by som rád, v každom prípade by som chcel dosiahnuť čo najlepší výsledok. Je však dosť ťažké udržať sa vo forme takto neskoro až do polovice októbra. Takú dlhú sezónu som ešte nemal. No rovnako sú na tom aj súperi, uvidíme ako na nich zapôsobí tento neskorý štart.
* S akým umiestnením budeš teda spokojný?
Už som neraz spomínal, že je pre mňa veľkou výzvou zisk dvoch medailí z vrcholných podujatí v jednom roku. Doteraz sa mi to ešte nepodarilo, dúfam však, že to teraz príde. Veľmi spokojný by som bol s ktorýmkoľvek medailovým umiestnením.
* V akej forme sa cítiš?
Momentálne som v pohode, cítim sa však trochu unavene, čo je však dôsledok tvrdého tréningu. Mám ešte dosť času, aby sa telo dostatočne nabilo energiou a tá potom v správnom čase, počas pretekov svetového šampionátu, „explodovala“. Psychickou vzpruhou je pre mňa aj fakt, že vďaka generálnemu sponzorovi nebudem v Austrálii sám, cestuje tam aj moja manželka a otec.
* Svetová špička v kanoistickom maratóne v C1 je takmer totožná s európskou. Očakávaš, že do poradia na popredných priečkach prehovorí aj niekto z mimo starého kontinentu?
Počas mojich štartov na majstrovstvách sveta, ak si dobre pamätám, som zažil len raz, že na medailovom mieste skončil kanoista z krajiny mimo Európy. Bolo to myslím v roku 1996 a bol to Mexičan. Očakávam však nielen početnejšiu, ale aj kvalitnejšiu konkurenciu, ako bola na majstrovstvách Európy. Mali by pribudnúť dvaja dobrí Maďari Csabai a Gyore, ktorí sú spolu majstrami sveta v C2 a Csabai je dokonca obhajcom prvenstva v C1. Taktiež by mohol do poradia na popredných miestach prehovoriť Španiel Abreau, ktorého som na európskom šampionáte nevidel.