Aj táto informácia odznela počas Rytierskych dní, ktoré sa v priestoroch Bojnického zámku konali od 15. do 18. septembra. Návštevníci práve v prvej časti prehliadky spoznávali neľahkú cestu mužov k titulu rytier. Zoznámili sa však aj s tým, čo museli ovládať mladé hradné dámy, ako sa pripravovali na sobáš, kto im vyberal ženícha.
Druhá časť prehliadky zámku bola v znamení Mateja Korvina. Patrí medzi najznámejších panovníkov z obdobia renesancie. Bol vo svojej dobe populárny a zapísal sa do uhorských dejín. Do panovníckeho kresla zasadol už ako 15-ročný, už štyri roky predtým ho otec pasoval za rytiera. Vychovávatelia ho od malička viedli k striedmosti, zbožnosti, zdvorilosti a sčítanosti. Rovnako ako Matej Korvin, aj jeho syn Ján mal rád Bojnice. Jedna zo scénok počas Rytierskych dní pripomenula, že práve tu požiadal Ján Korvin o ruku Blanku Sforzovú. Slávny rod Korvinovcov dodnes pripomína 700-ročná lipa pred zámkom, kde kráľ Matej snemoval.
Zaujímavou časťou prehliadky bola zastávka v Rytierskej sále. Návštevníci sa v nej zoznámili so zbraňami, ktoré pri bojoch používali rytieri. V čase keď odchádzali na turnaje, či bojiská, ich ženy zostávali doma samy. História vraj potvrdzuje, že sa nevenovali len vareniu, či starostlivosti o domácnosť, ale strážili aj majetok. Aj preto sa dokázali neraz biť rovnako ako muži, i keď používali pri tom len vidly, cepy, či palicu. Spestrením Rytierskych dní bol preto aj súboj ženy s mužom, pričom mladá dievčina triumfovala len s obyčajnou palicou.