Už pred 80-tisíc rokmi sa na travertínovej kope v Bojniciach usídlili prví obyvatelia. Od tohto obdobia osídľovanie horného Ponitria pokračovalo, so zakladaním ľudských sídiel boli neodmysliteľne spojené prvé negatívne vplyvy na prírodu.
Aby sa zabezpečila ochrana najzachovalejších a najhodnotnejších prírodných oblastí, v ktorých ešte zostali nenarušené časti prirodzených ekosystémov s viacerými rastlinnými a živočíšnymi spoločenstvami a zachované cenné časti prírodného prostredia, boli v priebehu druhej polovice minulého storočia vyhlásené takéto územia za chránené. Tieto teriróriá dnes predstavujú nenahraditeľné prírodné dedičstvo. V súčasnosti plnia nielen ekologickú funkciu, ale slúžia k vedeckým výskumom, na poznávacie, náučné a kultúrno-výchovné ciele.
Panelové výstavné podujatie s názvom Chránená príroda horného Ponitria, poskytuje ucelený prehľad o veľkoplošných a maloplošných chránených územiach, nachádzajúcich sa v okresoch Prievidza a Partizánske. Približuje geologické podmienky vzniku chránených lokalít, rastlinné a živočíšne spoločenstvá s dôrazom kladeným na výskyt chránených a ohrozených druhov fauny (strehúň škvrnitý, roháč obyčajný, jasoň červenooký, pĺšik lieskový, orol skalný a iné) a flóry (sinokvet mäkký, ľalia zlatohlavá, kavyľ Ivanov, kosatec nízky, vemenník dvojlitný a iné), ale i bizarné prírodné útvary, vytvorené na rozmanitom anorganickom podloží hornonitrianskeho regiónu. Okrem dvoch chránených krajinných oblastí (Ponitrie a Strážovské vrchy) sa prostredníctvom viac ako troch stoviek farebných dokumentov, doplnených mapami a výstižnými textami návštevníci zoznámia i s národnými prírodnými rezerváciami (Vtáčnik, Veľká skala, Vyšehrad, Rokoš), prírodnými rezerváciami (Temešská skala, Dobrotínske skaly, Biely kameň, Buchlov, Makovište, Veľký vrch, Chynoranský lúh), prírodnými pamiatkami (Končitá, Sivý kameň, Kobylince, Nitrica, Hradec, Prielom Nitrice), s národnou prírodnou pamiatkou Prepoštská jaskyňa a chráneným areálom park v Brodzanoch.
Panelová výstava Chránená príroda horného Ponitria je príspevkom Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi k práve prebiehajúcim Dňom európskeho kultúrneho dedičstva. Potrvá do 18. októbra 2005 a záujemcovia si ju môžu pozrieť vo výstavných priestoroch na Košovskej ceste. Autor: Katarína Keratová