HANDLOVÁ. Na obnovu lokalít nad Handlovou, poznačených banskou a priemyselnou činnosťou, majú poslúžiť polia s technickými konopami.
Vysejú ich v okolí východnej šachty a čističky odpadových vôd. Ich úlohou bude zlepšiť pôdne podmienky v oblasti, kde by mali v budúcnosti rásť plodonosné rastliny na zlepšenie biodiverzity.
Do lokality tiež chcú vrátiť včely, pre ktoré vyrobia úle prostredníctvom 3D tlače. Využijú na to práve technické konope z handlovských polí.
V Slovenských podmienkach ide o unikátny projekt, ktorý využije najmodernejšie biotechnológie na zlepšenie kvality pôdy a vráti produkciu naspäť do krajiny s ďalšou pridanou hodnotou.
Na projekte pracuje mestská nezisková organizácia Handlovské lesy v konzorciu s Technickou univerzitou vo Zvolene a spoločnosťou i-industry z Dubodiela, ktorá sa zaoberá 3D tlačou a priemyselným vývojom.
Otestujú dve územia
Technická konope
Má široké využitie v potravinárstve, poľnohospodárstve, stavebníctve, textilnom či kozmetickom priemysle. Vyznačuje sa rýchlym rastom a nenáročnosťou na pôdne podmienky. Na rozdiel od konope siatej aj nízkym obsahom psychoaktívnych látok.
Úlohou mestskej neziskovky bolo vytipovať územia v okolí Handlovej, ktoré sú poškodené priemyselnou činnosťou alebo sú spustnuté.
„Niektoré plochy, na ktorých hospodárime, spustli po ukončení banskej alebo poľnohospodárskej činnosti a sú nevyužívané. Chceli by sme na ne vrátiť život a prosperitu,“ informoval riaditeľ Handlovských lesov Jozef Maďar.
Na týchto skusných plochách bude v najbližších rokoch prebiehať výskum, v rámci ktorého plánujú uplatniť fytoremediačné postupy na zlepšenie kvality pôdy. Lokality sa nachádzajú v blízkosti Východnej šachty, ktorá bola súčasťou Bane Handlová a čističky odpadových vôd.
Mozaikovito na nich vysadia technické konope, ktoré sú nepotravinárskymi remediačnými plodinami. Počas dvoch vegetačných období dokážu zásadne zmeniť pôdne zloženie.

„Existuje viacero rastlín, ktoré majú schopnosť revitalizovať pôdu a vytiahnuť z nej škodlivé látky, ako napríklad ťažké kovy. Na rozdiel od konope však ide zväčša a o rastliny s dlhším produkčným cyklom a ich nevýhodou je plytký koreňový systém, ktorý pomáha len vrchným častiam pôdy,“ vysvetlila koordinátorka projektu za Technickú univerzitu Blanka Giertliová.
Ďalšou výhodou konope podľa nej je, že je odolná voči vlahovému deficitu. Ak by aj nepršalo, vďaka hlbšiemu koreňovému systému dokáže čerpať vodu aj z väčších hĺbok a nie je preto taká citlivá na pôdnu vlhkosť, ktorá je v súčasnosti veľkým problémom.
Z konope vyrobia úle
„Chceli sme tiež nájsť produkt, ktorý by sa dal následne využiť, čo konope spĺňa,“ doplnila.
Rastlinu totiž plánujú následne využiť ako fotokompozitný materiál na báze konope v 3D tlačiarňach, ktoré z neho vyrobia včelie úle. Tie budú vhodné na klasické domáce použitie a zároveň podporia návrat včelstiev do prírody v daných lokalitách.
Po dvoch sezónach, počas ktorých budú vysievať konope, plánujú oblasť zrevitalizovať tak, aby sa do nej vrátila biodiverzita.
„V blízkosti Východnej šachty chceme vysadiť plodonosné rastliny, dreviny či kry a lúčne kvety vhodné pre opeľovače. Pôjde teda o uzavretý cyklus a chceme takýmto pilotným spôsobom ukázať, ako sa dajú takéto spustnuté oblasti využiť,“ priblížil Maďar.

Niečo podobné plánujú urobiť aj pri čističke odpadových vôd, kde by mal po revitalizácii vzniknúť sad plodonosných drevín. Aké to budú, zatiaľ nie je známe, môže ísť o ovocné stromy, orechy či jarabiny, prakticky čokoľvek, čo tvorí potravinový reťazec pre biodiverzitu.
V súčasnosti je v dotknutých lokalitách vegetácia, ktorá neprináša žiadny úžitok a zhoršuje retenčnú schopnosť územia.
„Chceme tam vrátiť biodiverzitu a zároveň dať tomuto územiu aj ekonomický a sociálny zmysel. Tento projekt zároveň podporuje ochranu životného prostredia,“ doplnil šéf Handlovských lesov.
Slovenský unikát
Projekt je v pilotnej fáze a na Slovensku ide o unikát. Podobné postupy sa využívajú v Amerike na veľkých plochách, v Európe ešte nie sú príliš rozšírené.
„Je unikátny nielen v tom, že spája partnerov z rôznych oblastí, ale zároveň predstavuje uzavretý produkčný cyklus. Všetko sa bude diať v jednom regióne a to, čo sa tam vypestuje, sa tam určitým spôsobom aj vráti,“ objasnila Giertliová.
Celková investícia dosiahne 790-tisíc eur, o peniaze sa uchádzajú z eurofondov. S prácami by mali začať začiatkom budúceho roka a ukončia ich v roku 2028.
