RADOBICA. Anton Košovský, 65 ročný dôchodca z Radobice v okrese Prievidza, si v roku 2011 požičal tristo eur, no dnes od neho vymáhajú 16-tisíc. Česká firma CD Consulting s.r.o., ktorá prevzala pohľadávky po spoločnosti POHOTOVOSŤ s.r.o., na neho už niekoľko rokov vyvíja nátlak formou telefonátov.
Volajú mu pravidelne každý deň dva aj tri razy z rôznych čísiel. Zvuk vyzváňajúceho telefónu mu naháňa strach. Telefón už rok nedvíha. Písal na úrady a žiadal o pomoc.
Oslovil generálnu, krajskú i okresnú prokuratúru. Podal trestné oznámenie. Jeho podanie riešila kriminálna polícia, ktorá mu najnovšie oznámila, že nie je dôvod na začatie trestného stíhania.
V roku 2014 prišiel kvôli dlhu takmer o dom. Záchrana v podobe rozsudku prišla z najvyššieho súdu. Ten potvrdil závery krajského súdu, ktorý uznal rozhodnutie okresného úradu zamietajúce vklad záložného práva na nehnuteľnosti dôchodcu.
Spoločnosť POHOTOVOSŤ vzala svoje odvolanie späť, čím sa konanie skončilo. Hoci toto rozhodnutie predstavovalo pre Košovského aspoň čiastočný úspech v tom, že neprišiel o strechu nad hlavou, dlh naďalej narastal a tlak vymáhačov pokračoval.
O tom, že spoločnosť CD Consulting prevzala jeho dlh, ho nikto neinformoval, on s tým nesúhlasil. Vyrátali mu, že ku 7. aprílu 2017 dlžil 6417,39 eur, pričom ku 8. aprílu 2025 je to už približne 16-tisíc.
V článku sa ďalej dočítate:
- Prečo polícia nevidí dôvod na trestné stíhanie,
- Ako dopadol obchodník s chudobou,
- Čo všetko už dôchodca vyskúšal.
Nátlak na dôchodcu je stále intenzívny
„Píše sa rok 2025 a nijako sa to neposunulo. Len kopa dokladov a hŕba korešpondencie. Keby som to mal zhrnúť jednou vetou, tak nikto nemôže nič podniknúť. Ide o to, že firma je z Čiech a pre naše úrady je teda zahraničná a tri telefonáty denne nie je nátlak ,“ hovorí dnes Košovský.
Ako uvádza, odpovede dostal tento rok už z obchodnej inšpekcie, generálnej, krajskej aj okresnej prokuratúry a tiež od prievidzskej kriminálky.

„Stále mi z tej spoločnosti volajú, denne mi zvoní telefón z ich rôznych čísiel aj tri razy. Pokúšam sa nevšímať si to, ale to sa nedá, už samotné zvonenie ma dokáže vyľakať a mám strach. Najsmutnejšie na tom celom je, že podľa našich úradov takéto telefonovanie nie je trestný čin, prečin, obťažovanie a ani nátlak“ dodal.
Túra po prokuratúrach
Vo februári tohto roka sa dôchodca obrátil na generálnu prokuratúru. Vo svojom podaní upozornil na postup spoločnosti CD Consulting pri vymáhaní pohľadávky, ktorú považuje za fiktívnu. Generálna prokuratúra prípad 6. marca postúpila na Krajskú prokuratúru v Trenčíne.
„Vaše podanie zo dňa 13. februára 2025 som z dôvodu vecnej a miestnej príslušnosti na ďalší zákonný postup odstúpil Okresnej prokuratúre Prievidza,“ uviedol v odpovedi prokurátor Vlastimil Krokvička z krajskej prokuratúry.
Okresná prokuratúra následne oznámila, že podanie vyhodnotila ako podozrenie zo spáchania prečinu nátlaku.

„Trestné oznámenie Antona Košovského, ktoré bolo vyhodnotené ako podozrenie zo spáchania prečinu nátlaku, bolo odovzdané k ďalšiemu konaniu na Odbor kriminálnej polície Okresného riaditeľstva policajného zboru v Prievidzi,“ informoval okresný prokurátor Ján Sumilas.
Polícia nevidí dôvod na stíhanie
Podľa uznesenia odboru kriminálnej polície z 15. apríla 2025 sa nepreukázal dôvod na začatie trestného stíhania.
„Trestné oznámenie Antona Košovského pre podozrenie zo spáchania prečinu nátlaku, ktorého sa mali dopustiť bližšie nezistení zamestnanci spoločnosti CD Consulting s.r.o. tým, že ho od roku 2021 do súčasnosti denno-denne kontaktujú telefonicky, odmietam, pretože nie je dôvod na začatie trestného stíhania“ uvádza v uznesení vyšetrovateľ prievidzskej kriminálky Pavel Hlinka.
Polícia ďalej konštatuje, že telefonické kontaktovanie vo veci neexistujúceho dlhu, ktorý CD Consulting prevzala po spoločnosti POHOTOVOSŤ, nie je samo o sebe trestným činom.

„Podľa platného právneho poriadku má síce každý nárok požiadať o ochranu svojich práv, pričom tomuto právu zodpovedá povinnosť príslušných orgánov zaoberať sa takýmito podaniami, avšak nikto nemá nárok na to, aby výsledok zodpovedal jeho predstave.“ uviedla polícia.
Podľa nej naviac skutok alebo určitý skutkový dej, ktorý sa odohral, sa nestáva trestným činom len preto, že ho za trestný čin označil oznamovateľ.
Obchodníkovi s chudobou klepli po prstoch
„CD Consulting sa stala postupníkom spoločnosti POHOTOVOSŤ, ktorá bola obchodníkom s chudobou a používala nekalé obchodné praktiky namierené voči spotrebiteľom, čo dokladajú aj viaceré rozhodnutia slovenských súdov,“ uviedol v trestnom oznámení Košovský.
Ako ďalej vypovedal, z uvedeného dôvodu voči spoločnosti POHOTOVOSŤ regulátor finančného trhu Národná banka Slovenska uplatnila sankciu vo výške 200-tisíc eur a slovenské súdy vydali nespočetné množstvo rozhodnutí, ktoré zabránili tejto spoločnosti v pokračovaní jej činnosti na Slovensku.

Vo svojom oznámení dôchodca argumentuje, že je chránenou osobou a dennodenné obťažovanie považuje za psychický nátlak. Odkazuje tiež na paragraf 192 trestného zákona, podľa ktorého základnú skutkovú podstatu trestného činu naplní ten, kto iného núti, aby niečo konal, zneužívajúc jeho hmotnú núdzu alebo tieseň vyvolanú osobnými pomermi.
„Je to pre mňa mimoriadne psychicky náročné. Priznávam, že úver tristo eur som si zobral, ale uvedenú pôžičku som nesplatil preto, že mi tam dali takmer stopercentný úrok. Vyzval som ich aj písomne, nech mi dajú normálny úrok, ale spoločnosť to odmietla,“ uviedol dôchodca.
Dôchodca bojuje už štrnásť rokov
V roku 2012 dostal Košovský odpoveď na svoje podanie od Komisie na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách a nekalých obchodných praktík Ministerstva spravodlivosti SR, ktorá konštatovala viaceré nedostatky v zmluvách spoločnosti POHOTOVOSŤ..
Medzi ne patrila absencia povinného údaja o ročnej percentuálnej miere nákladov, čo podľa zákona znamená, že úver mal byť bezúročný a bez poplatkov. Komisia navyše upozornila, že takzvaná rozhodcovská doložka, na základe ktorej boli rozhodnutia prijímané, je neprijateľnou zmluvnou podmienkou.

Komisia však nemala právomoc priamo zasiahnuť do prípadu. Odporučila dôchodcovi obrátiť sa na súd a využiť služby najbližšieho Centra právnej pomoci, ktoré sídli v Nitre.
„V súvislosti s prípadnou obranou na súde zároveň dávame do pozornosti, že spotrebiteľ je v celom súdnom konaní oslobodený od súdnych poplatkov,“ doplnil predseda komisie ministerstva spravodlivosti v odpovedi na podanie dôchodcu.
Zároveň dodal, že ak má Košovský pocit, že dlh voči spoločnosti je od neho neprimerane vymáhaný, odporúčajú mu obrátiť sa na Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá je oprávnená prešetrovať takzvané nekalé obchodné praktiky pri vymáhaní pohľadávok.
„V prípade podozrenia z nátlaku a agresívneho postupu vymáhačskej spoločnosti má právo podať na prokuratúre alebo polícii trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu nátlaku,“ upresnil predseda komisie.
Urobil všetko, čo mu poradili
Dôchodca z Radobice urobil všetko, čo mu poradili. Komunikoval s ministerstvom spravodlivosti, najvyšším súdom, národnou bankou, slovenskou i českou obchodnou inšpekciou, podal trestné oznámenie a opätovne sa obrátil na slovenskú obchodnú inšpekciu.
„Slovenská obchodná inšpekcia nie je oprávnená riešiť spory v oblasti finančného trhu. Jej kontrolná činnosť je v rámci jej kompetentnosti zameraná na podnikateľské subjekty so sídlom na území Slovenskej republiky,“ informovala Ľubica Kubenová, hlavný radca pre vybavovanie podnetov.

Česká obchodná inšpekcia vo svojom liste ešte z novembra 2024 potvrdila, že firma CD Consulting pravdepodobne vymáha premlčaný dlh. Navyše, uvedená spoločnosť podľa nej vymáha niečo na základe zmluvy, ktorá bola zrušená súdom.
Podľa advokátov je v prípade pána Košovského kľúčová absencia exekučného titulu.
„Spoločnosť na to, aby mohla exekuovať nejaký majetok, potrebuje exekučný titul, platobný rozkaz, rozsudok,“ vysvetľuje Silvia Tatarková z advokátskej kancelárie v Martine. To znamená, že bez platného súdneho rozhodnutia nemôže spoločnosť legálne vymáhať dlh prostredníctvom exekúcie.
Ako ďalej uviedla, v súčasnej situácii, bez prebiehajúceho súdneho konania, nie je možné exekúciu uskutočniť len na základe výziev a telefonických hovorov.
Spoločnosť na otázky neodpovedala
Spoločnosť CD Consulting neodpovedala na otázku, akú výšku dlhu eviduje k dnešnému dňu voči pánovi Košovskému. Nereagovala ani na otázku, dokedy chce niekoľkokrát denne telefonovať dôchodcovi z Radobice kvôli dlhu, ani na to, aké riešenie navrhuje.
Antonovi Košovskému, dôchodcovi z Radobice tak nezostáva iné, len nedvíhať telefón s neznámymi číslami. Sám už stratil vieru v to, či sa to vôbec niekedy skončí.
„Naozaj neviem, čo mám urobiť. Už štrnásť rokov sa snažím a stále som tam, kde som bol. Osobne za mnou nikdy nikto z tej spoločnosti nebol. Iba volajú. A vyzerá to tak, že asi budú volať ešte dlho,“ dodal dôchodca.