HORNÁ NITRA. V súvislosti s pretrvávajúcimi vysokými teplotami a suchom vyhlásili hasiči v závere júna čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru v územnom obvode okresu Prievidza. Upozornenie sa týka všetkých obcí v regióne.
Upozornenie vyhlásili na dobu neurčitú z dôvodu suchého a teplého počasia trvajúceho najmenej päť po sebe nasledujúcich dní. Informácie vydali aj meteorológovia, ktorí zverejňujú index požiarneho nebezpečenstva pre jednotlivé lokality.
Upozorňujú fyzické i právnické osoby
Pre fyzické osoby platí zákaz zakladať a udržiavať ohne na lesných pozemkoch, používať otvorený oheň, fajčiť alebo odhadzovať horiace či tlejúce predmety, alebo vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov.

Vlastníci, správcovia alebo užívatelia lesných pozemkov sú v súvislosti s ochranou pred požiarmi povinní zabezpečiť v lesoch hliadkovaciu činnosť, umiestniť na určitých miestach potrebné množstvo protipožiarneho náradia a udržiavať prejazdné cesty.
Zároveň musia prijímať potrebné opatrenia pre priestory postihnuté kalamitou, urýchlene odstraňovať horľavý odpad, vytvárať rozčleňovacie pásy, prednostne zabezpečiť prejazdnosť lesných ciest a lesné stroje vybaviť minimálnymi hasiacimi prístrojmi.
„Rozoslali sme list, v ktorom sme starostov upozornili na obdobie zvýšeného rizika výskytu požiarov. Ide najmä o vypaľovanie trávnatých porastov a tiež akcií súvisiacich s rôznymi kultúrnymi podujatiami, ktorých súčasťou sú vatry,“ informovala Zuzana Javorková, riaditeľka Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi.

Podľa nej sa tieto podujatia musia robiť na zabezpečených a na to určených miestach, ideálne za prítomnosti protipožiarnej asistenčnej hliadky. Optimálne je v tomto prípade využiť miestne dobrovoľné hasičské zbory, ktoré sú už v prípade obcí nad päťsto obyvateľov povinnosťou zo zákona, uviedla.
Obce si riziko možných požiarov uvedomujú
Starosta obce Poruba Tomáš Tóth spomína na nepríjemnú skúsenosť spred roka, keď u nich začal horieť na hranici extravilánu trávnatý porast.
„Našťastie to zbadal jeden z obyvateľov, ktorý mal na vlečke traktora umiestnenú nádrž s vodou na polievanie záhrady a požiar začal hasiť ako prvý. Následne prišli aj naši dobrovoľní hasiči a podarilo sa im to spoločne zachytiť ešte v menšom rozsahu," dodal.
Podľa jeho slov hrozilo, že sa chytí dozreté obilie a zhorí celé pole. Stačí, keď je dva týždne takéto sucho a hrozba požiarov je veľmi reálna, upozorňuje.
„Nemusí ísť vždy len o priamy oheň napríklad z odhodenej cigarety, ale stačí, ak je v suchom trávnatom poraste umiestnené obyčajné sklo, na ktoré celý deň svieti slnko a aj to dokáže spôsobiť oheň," pripomína.

Podľa neho berú túto výstrahu všetci starostovia veľmi vážne a prostredníctvom informačných kanálov, ktoré majú k dispozícii, ju posúvajú čo najširšiemu okruhu obyvateľov. Zverejňujú to na sociálnych sieťach, ale aj na obecných stránkach, každý kde len môže.
Región už skúsenosti s požiarmi má
„Najkritickejšie sú napríklad turistické trasy v okolí obývaných lokalít, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti lesov. V našom regióne je to napríklad Valaská Belá, Lehota pod Vtáčnikom, Nitrianske Rudno a viaceré ďalšie obce,“ pripomína Javorková.
Podľa nej je veľmi dôležité aby aj návštevníci v týchto lokalitách dodržiavali bezpečnostné pokyny, ktoré sú súčasťou tejto výzvy. V súčasnom suchom a teplom počasí môže totiž aj malá nedbalosť spôsobiť veľkú katastrofu v podobe ohňa.
Pripomína, že práve lesné požiare patria medzi najťažšie zvládnuteľné zásahy, pretože sú väčšinou v neprístupnom a strmom teréne a len veľmi ťažko sa likvidujú. Prievidzskí hasiči s nimi už majú svoje skúsenosti.

„V minulom roku sme zaznamenali štyridsaťtri zásahov v takomto prírodnom teréne. Najväčší požiar lesa, ktorý trval 29 hodín bol 9. novembra vo Valaskej Belej v časti Škrípov. Bol tam nasadený najväčší počet techniky a hasičov a na jeho likvidáciu sa spotrebovalo celkovo stotisíc litrov vody,“ uviedla Javorková.
Aj z tohto dôvodu je podľa nej akákoľvek forma prevencie zo strany zástupcov obcí v regióne mimoriadne vítaná a maximálne podporovaná.