PRIEVIDZA. Enviropolícia odhalila najväčší nelegálny chov psov v histórii Slovenska.
Počas akcie s názvom Dráp, ktorú policajti vykonali v okresoch Prievidza a Partizánske, našli počas troch domových prehliadok až 853 nelegálne chovaných psov a šteniat.
Určené na vývoz
"Zvieratá boli určené na vývoz a následný predaj v Taliansku, Nemecku a Belgicku. Išlo napríklad o plemená kokeršpaniela, špica, pudla, maltézskeho či jorkšírskeho teriéra a ďalšie krížence," informovala polícia na facebooku.
V Prievidzskom okrese sa mali chovy nachádzať v obciach Malá Čausa a Bystričany.
Zásahy policajti absolvovali v spolupráci s pracovníkmi Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky a viacerými regionálnymi veterinárnymi a potravinovými správami.
Majitelia zvieratá chovali v nevhodných podmienkach, mnohé boli v zlom zdravotnom stave.
Až tristopäť psov chovaných v nelegálnom chove v rodinnom dome v okrese Prievidza bolo zhabaných opatrením Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy.
Riaditeľ prievidzských veterinárov Igor Podoba sa k prípadu nechcel vyjadrovať. "Stále prebieha policajné vyšetrovanie, nateraz nemôžem poskytnúť bližšie informácie," vysvetlil.
Chovy v dvoch obciach
Starosta Malej Čausy pri Prievidzi Jozef Krpelan potvrdil, že jeden z chovov sa nachádzal na území obce. "Dozvedeli sme sa o tom z médií, majiteľa v obci evidujeme len ako chovateľa niekoľkých psov, o nejakom veľkom chove sme nemali žiadne informácie," vysvetlil.
Doplnil, že nejde o obyvateľa obce, no v areáli bývalého družstva vlastní budovu, v ktorej mal psy chovať. Koľko ich bolo, starosta nevie, no nikdy si v areáli veľké množstvo psov nevšimol.
Na chovateľa sa vedeniu obce nikdy nikto nesťažoval.

"Nemáme žiadne podnety od obyvateľov, ide o nekonfliktného, priateľského a milého pána, s ktorým sme nikdy nemali žiadne problémy a preto sme s ním nikdy nič nemuseli riešiť," povedal.
Polícia starostu nekontaktovala, ani nemá oficiálne informácie o zásahu.
"Zaregistroval som v danej lokalite zvýšený pohyb policajtov, ale z akých dôvodov, to som nemal tušenia," povedal. Doplnil, že s majiteľom psov doteraz nehovoril.
Druhý chov sa mal nachádzať v Bystričanoch pri Novákoch. Starosta Filip Lukáč tiež povedal, že o množiarni v obci nevedel. "Z televízie sme sa dozvedeli, že jeden z chovov má byť aj v Bystričanoch. Počkáme si na fakty, potom sa k nim budeme vyjadrovať," povedal.
Doplnil, že od roku 2018, odkedy je starostom, na úrade neevidujú oficiálny podnet na žiadne nelegálne chovy.
"Pravidelne riešime sťažnosti susedov, že nemajú pozatvárané psy a potulujú sa, voči tomu vykonávame pravidelné opatrenia. Dokonca sme prijali aj nepopulárny postup, v rámci ktorého obyvateľov za to pokutujeme," priblížil.
Vyzval obyvateľov, že pokiaľ vedia o nelegálnych chovoch na území obce, aby ich nahlásili.
Najväčšia akcia na Slovensku
"Vzhľadom na rozsah vykonávaných úkonov a množstvo zhabaných živých zvierat ide o najväčšiu akciu zameranú na nelegálny chov a množenie psov v histórii Slovenskej republiky," informovala polícia.
Detaily prípadu v súčasnosti nechcela poskytnúť.

Sloboda zvierat zatiaľ nemá dostatok informácií, Kristína Devínska zo združenia však predpokladá, že budú prizvaní na pomoc zhabaným zvieratám.
S takto veľkou nelegálnou chovnou stanicou sa ešte nestretli.
"Ale počas fungovania útulku na Poliankach, prešli našimi rukami už tisícky zubožených psíkov z množiarní, vieme teda minimálne predpokladať, v akom zdravotnom stave, pri tak veľkom počte, sa budú nachádzať a akú veľkú finančnú aj kapacitnú záťaž budú musieť znášať všetky občianske združenia, ktoré sa psíkov ujmú," povedala Devínska.