PRIEVIDZA. Milovníci kníh si po novom v knižniciach nielen požičajú knihy, ale dostanú možnosť aj odovzdať tie, ktoré už nepotrebujú a privyrobiť si ich predajom.
S novinkou prichádza spoločnosť Knihobot a ako prvá na Slovensku sa do projektu zapojila Hornonitrianska knižnica v Prievidzi.
Dostupnejšie knihy pre každého
Knižnice sú už dávno viac než len miestom na vypožičanie kníh. Zohrávajú kľúčovú úlohu vo vzdelávaní, poskytujú priestor na voľnočasové aktivity a pomáhajú budovať čitateľské návyky u detí.

V dobe, keď ceny nových kníh rastú a literatúra sa pre mnohých stáva čoraz menej dostupnou, knižnice zostávajú miestom, kde si ľudia môžu prečítať knihy, ktoré by si inak nemohli dovoliť kúpiť.
Práve preto sú nenahraditeľné nielen pre zanietených čitateľov, ale aj pre rodiny, študentov či seniorov. Snažia sa rozširovať svoje služby, prilákať nových čitateľov a zabezpečiť stabilné financovanie.
Knižnice budú odbernými miestami
Teraz sa môžu slovenské knižnice stať odbernými miestami najväčšieho knižného secondhandu.
Ako prvá na Slovensku sa do projektu zapojila Hornonitrianska knižnica v Prievidzi, ktorá má viac ako tritisíc čitateľov. Jej zákazníci v nej budú môcť už o pár dní odovzdať knihy, ktoré nepotrebujú a knižnica ich posunie cez secondhand na predaj.
„Každá knižnica sa snaží byť viac než len miestom na vypožičanie kníh. Snažíme sa vytvárať komunitu a reagovať na potreby čitateľov. Tento projekt dáva ľuďom možnosť ľahko poslať prečítané knihy ďalej,“ vysvetlil riaditeľ knižnice Marek Mittaš.

Doplnil, že ide o vítanú aktivitu, pretože k nim často chodia ľudia, ktorí by im chceli priniesť nepotrebné knihy aj zdarma, no knižnica nemá kapacity na ich prijatie.
Takto za ne môžu dostať peniaze a knihy sa opäť dostanú do obehu.
Každý čitateľ môže do knižnice priniesť naraz najviac štyridsať kníh akéhokoľvek žánru či zamerania vydané po roku 1990. Knihy nemusia byť úplne nové, prijateľné sú mierne poškodenia, nesmie však ísť o knihy znehodnotené, znečistené či plesnivé.
Bez starostí
Lívia Čadová, manažérka expanzie Knihobotu vysvetlila, že knihy stačí priniesť, netreba ich predtým baliť ani fotiť.
„Následne ich zvezieme, nafotíme, naceníme a vystavíme k predaju a pôvodný majiteľ čaká, kedy sa jeho knihy predajú a inkasuje za to peniaze,“ vysvetlila.
Spoločnosť v súčasnosti pripravuje spoluprácu s prvými i desiatimi knižnicami na Slovensku.
