HORNÁ NITRA. Obľúbená slovenská lokalita a jej okolie ponúkajú množstvo turistických atrakcií, o ktorých ste možno doteraz nepočuli. Keď sa povie horná Nitra, mnohí si vybavia Bojnický zámok či zoo. Ale je toho oveľa viac.
Nenáročné prechádzky v prírode
Obľúbenou prechádzkou je bojnická kalvária, ktorou je možné sa dostať až pod vyhliadkovú vežu Čajka v oblakoch či do dinoparku. V rámci kalvárie vedie kratšia a strmšia cesta, v prípade záujmu je možné využiť aj vedľajšiu dlhšiu, no miernejšiu asfaltovú cestu, po ktorej premáva aj kúpeľný vláčik.
Novinkou je Mariánska hradná cesta pri Kostole nanebovzatia Panny Márie v Prievidzi. Približne kilometrová trasa vedie po okolí bývalého Prievidzského hradu, ktorý je považovaný za najzáhadnejší hrad na hornej Nitre. Okruh sa začína na Mariánskom vŕšku, zaparkovať je možné pri miestnom cintoríne.

Ak prechádzate okolo Podhradia pri Prievidzi, užite si krátku, no históriou nabitú prechádzku k ruinám hradu Sivý Kameň. Autom sa dá odviezť až na koniec obce, pod hradom je malé parkovisko. Odtiaľ sa za pár minút cez serpentíny dostanete k zvyškom hradu, o ktorom sa hovorilo, že z neho viedla podzemná chodba až do Bojnického zámku.
Handlová pre návštevníkov sprístupnila turisticko-náučný banský chodník, ktorý sa začína na Námestí baníkov a pokračuje cez Tri studničky, lom Konštantín, areál bane Handlová až po Slovenské banské múzeum. Chodník má 9,5 kilometra a 13 zastávok. Náučné chodníky je možné navštíviť aj v Bojniciach, Novákoch, Nitrianskom Rudne, Malinovej či v Nitrianskom Pravne.
Múzeá pre malých aj veľkých
Milovníkom pradávnej histórie odporúčame navštíviť Múzeum praveku – Prepoštskú jaskyňu v Bojniciach, ktoré sú považované za najvýznamnejšiu lokalitu sídla neandertálskeho človeka na území Slovenska. Múzeum svoje brány otvára v apríli, prehliadku možno absolvovať cez deň alebo po zotmení s lektorom pri svetle horiacich fakieľ.
Záujemcovia o vojenskú históriu môžu navštíviť bunker a poľnú nemocnicu hornonitrianskej partizánskej brigády Vtáčnik v lese nad Lehotou pod Vtáčnikom. Nemocnicu obnovili dobrovoľníci a v súčasnosti je prístupná aj turistom.
Poľná nemocnica slúžila v čase SNP ako poľný lazaret raneným partizánom skupiny Vtáčnik. Záujemcovia ju nájdu neďaleko veliteľského bunkra, ktorý v sebe skrýva mnoho zaujímavostí. K exponátom patria zbrane, plynové masky, ešusy, prilby, bodáky či nábojnice. K najzaujímavejším patrí samopal Špagin z Ruska.

Cestou z Lehoty pod Vtáčnikom je možné navštíviť aj Technické moto múzeum a Múzeum hračiek, ktoré sa nachádzajú v areáli spoločnosti DKP za obcou v smere na Nováky. Návštevníci v ňom nájdu viac ako 150 veteránov, motoriek, hasičskej techniky či poľnohospodárskeho náradia. V múzeu je aj expozícia hračiek, kde na ploche 1500 metrov štvorcových možno obdivovať viac ako sedemtisíc exponátov.
V Slovenskom banskom múzeu v Handlovej možno vidieť uhoľnú expozíciu, ktorá umožňuje návštevníkom priblížiť nielen technické a historické aspekty ťažby uhlia, ale aj príbehy ľudí, ktorí s týmto náročným remeslom žili a formovali históriu mesta. Súčasťou expozície je aj ekodielnička, ktorá predstavuje originálny spôsob vzdelávania detí a detských kolektívov prostredníctvom tvorivých aktivít.
Jedinečným zážitkom je aj pozorovanie sgrafít - výtvarných diel na budovách na sídlisku Píly v Prievidzi prostredníctvom aplikácie Artivive, ktorá ich dá do pohybu. Stačí si stiahnuť bezplatnú aplikáciu, namieriť na sgrafito mobil alebo tablet a spustí sa animácia, ktorá dielo oživí. Mapu živých sgrafít nájdete na stránke novesidlisko.sk.
Cykloturistika pre každého
Pre milovníkov cyklistiky je k dispozícii Hornonitrianska cyklomagistrála s celkovou dĺžkou 66 kilometrov. Začína sa pri prameni rieky Nitra pod vrchom Kľak a cez Bojnice, Nováky a Partizánske vedie do obce Žabokreky nad Nitrou. Trasa je vedená po spevnených cestách, takže ide o cestnú cyklotrasu, ktorej profil je pomerne nenáročný. Je značená červenou farbou.
K najdlhším trasám na Slovensku patrí Bojnický cyklookruh s dĺžkou 154 kilometrov. Trasa tvorí veľký okruh, ktorý prepája celú hornú Nitru, a preto je možné na ňu nastúpiť kdekoľvek. Vedie po modrej značke cez asfaltové alebo spevnené cesty a vyznačuje sa strednou náročnosťou.

Pre milovníkov horskej cyklistiky sú lákadlom bojnické traily, horské cyklistické chodníky nad Bojnicami. Najznámejšie sú Pálfiho trail s dĺžkou päť kilometrov, Korvínov trajl dlhý 1,5 kilometra a najobtiažnejší Gilethov trail s dĺžkou 2,5 kilometra. Súčasťou je aj umelo vybudovaný tréningový skill park určený pre všetky vekové kategórie. Nachádza sa nad futbalovým ihriskom v Dubnici, mestskej časti Bojníc, a vstup naň je bezplatný.
Zážitky pre najmenších pod holým nebom
V regióne je možné nájsť niekoľko bezplatných vonkajších detských ihrísk. Jedno z najväčších je pod vyhliadkovou vežou Čajka v oblakoch nad Bojnicami. Za vstup na ihrisko sa síce neplatí, spoplatnené je však parkovanie pred areálom. K ihrisku sa dá dostať aj pešo cez bojnickú kalváriu alebo cestou, po ktorej jazdí kúpeľný vláčik. V blízkosti je aj dinopark a vyhliadková veža, v areáli sú aj možnosti stravovania.
Na oddych počas pekných dní je ako stvorený aj prievidzský lesopark, v ktorom sa možno nielen poprechádzať, ale deti sa zabavia na prírodnom ihrisku uprostred lesa. Nachádza sa za sídliskom Kopanice. V okolí sú k dispozícii aj možnosti občerstvenia.

Bojnické kúpele ponúkajú možnosť prechádzky v krásnom prostredí, ale aj veľké detské ihrisko, v ktorom sa deti zabavia nielen v drevených hradoch či na veľkej opičej dráhe, ale aj na vodných mlynčekoch, z ktorých tu vytvorili zábavnú atrakciu na vodné radovánky. Ihrisko sa nachádza pred reštauráciou Kúpeľný mlyn v smere na Opatovce nad Nitrou a vstup naň je bezplatný.
Deťmi obľúbená lokalita sa nachádza aj pod farou v Bojniciach, kde od jari nájdu návštevníci bezplatné exteriérové ihrisko, ale aj množstvo ďalších platených atrakcií ako Gumiland, drevené bludisko, pieskové sochy či hľadanie pokladu. Areál ponúka aj možnosť stravovania.
Bezplatné detské ihrisko je aj nad Bojnicami pri reštaurácii Salaš Vígľaš.
Okolie Partizánskeho je plné lákadiel
Len tridsať kilometrov od Prievidze leží Partizánske, ktorého okolie tiež ponúka viacero možností pre turistov a návštevníkov. Po ceste z Prievidze je možné sa zastaviť na Jankovom vŕšku, ktorý sa vypína nad obcou Uhrovec. Je súčasťou Strážovských vrchov a oplýva krásnou scenériou. Toto miesto je aj svedkom histórie protifašistického odboja tohto regiónu.
Na Jankovom vŕšku je na počesť padlých partizánov a vojakov postavená mohyla. Okrem toho sa tu nachádzajú aj pôvodné partizánske bunkre, v ktorých je vystavená expozícia zbraní a dochovaných predmetov po hrdinoch z Partizánskej brigády Jána Žižku.
Súčasťou areálu je aj prírodný amfiteáter, neďaleko je hotel aj turistická ubytovňa.
Na Jankov vŕšok vedú značené turistické chodníky. Najkratší je z Uhrovca a vedie tri kilometre po červenej značke. Možno sa vydať aj z obce Miezgovce po zelenej značke, táto trasa meria päť kilometrov. K pamätníku je možné vyjsť aj autom z Uhrovca.

Na obcou Brodzany, štyri kilometre od Partizánskeho, sa nachádza letohrádok Babylon, ku ktorému je možné sa dostať po neoznačenom chodníku od kostola po ceste smerom do hory cez lúku. Ide o nenáročnú prechádzku, ktorá trvá približne dvadsať minút. Pri letohrádku je vybudovaný honosný psí cintorín s mramorovými náhrobkami a novogotický evanjelický kostolík. V obci sa nachádza aj kaštieľ, v ktorom sídli Slovanské múzeum A. S. Puškina.
Milovníci prechádzok v prírode si určite obľúbia Chynoriansky háj (luh), ktorý je zachovaným zvyškom pôvodných lužných lesov. Nachádza sa desať kilometrov od Partizánskeho v obci Chynorany. Je to štátna prírodná rezervácia, ktorá sa rozprestiera na ploche jeden krát pol kilometra. Toto miesto je domovom mnohých vzácnych druhov zvierat a rastlín. Je aj rajom motýľov, ktorých tu žije viac ako 190 druhov.
Za návštevu stojí aj hvezdáreň v Malých Bieliciach, mestskej časti Partizánskeho. Je v nej prednášková sála pre takmer 70 návštevníkov vybavená modernou audiovizuálnou technikou. Hlavným astronomickým prístrojom hvezdárne je špeciálny ďalekohľad s najmodernejšou kamerou, ktorá umožňuje premietanie pozorovaných javov na plátno v prednáškovej sále. Hvezdáreň je prístupná celoročne.
Zastavte sa aj pri Bánovciach nad Bebravou

Na polceste medzi Trenčínom a Prievidzou sú Bánovce nad Bebravou, ktorých okolie stojí za krátku zastávku. Počas návštevy Uhrovca je možné navštíviť aj rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Ide o národnú kultúrnu pamiatku z 18. storočia, v ktorej sa narodili títo dvaja velikáni.
Pri návšteve tejto lokality určite nevynechajte výstup na zrúcaninu hradu Uhrovec nad obcou Uhrovské Podhradie, približne desať kilometrov od Bánoviec. Hrad je otvorený celoročne a jeho súčasťou je aj malá hradná jaskyňa.
Najrýchlejší prístup k hradu je z obce Uhrovské Podhradie z lokality Čerešňová, odkiaľ cesta po zelenej značke trvá asi 45 minút. Dostať sa sem možno aj z Jankovho vŕška najskôr po červenej a potom po modrej značke. Cesta trvá približne hodinu a pol.
