Slovensko patrí ku krajinám s najnižším počtom prípadov infekcie HIV, ale zároveň k štátom, kde sú pacienti s týmto vírusom výrazne stigmatizovaní nielen v spoločnosti, ale aj v zdravotníctve.
Pre ľudí s vírusom u nás platia prísne povinnosti, od ktorých už mnohé štáty upustili. Dnes ide o dobre liečiteľné ochorenie, ktoré je možné dostať pod kontrolu.
Ochorenie, ktoré sa dodnes mylne spája s homosexuálnou orientáciou, malo do konca minulého roka na Slovensku 1648 pacientov, pribudlo okolo 150 nových prípadov.
Koho ohrozuje, ako sa prejavuje, kde je možné sa dať otestovať, ale aj o najčastejších mýtoch spájajúcich sa s HIV hovorili počas dňa otvorených dverí v Galérii Jabloň v Prievidzi DANICA VALKOVIČOVÁ STANEKOVÁ , ktorá tridsať rokov pôsobila v Národnom referenčnom centre pre HIV/AIDS v Bratislave a JÁN KOLLER, riaditeľ občianskeho združenia HIV/AIDS Slovensko.

Ako je na tom Slovensko s výskytom vírusu HIV?
DANICA VALKOVIČOVÁ STANEKOVÁ: Slovensko patrí ku krajinám s najnižším počtom prípadov infekcie HIV, ale od roku 2020 sme zaznamenali rastúci počet najmä v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Z vyše dvesto nových prípadov bola polovica ľudí z Ukrajiny, išlo však o pacientov nastavených na liečbu, ktorí nikoho neohrozovali a väčšina z nich sa už vrátila domov.
Vlani pribudlo približne 150 nových prípadov za rok a počty postupne klesajú.
Aké u nás platia pre pacientov povinnosti ?
JÁN KOLLER: Na Slovensku platí zákon, že pacienti musia hlásiť svoju diagnózu v zdravotníctve a svojim sexuálnym partnerom napriek tomu, že sa liečia, sú neinfekční a ochorenie majú pod kontrolou.
Naším úsilím je tento zákon aspoň trochu pozmeniť v tom, že ak je človek stabilizovaný a dlhodobo liečený, nemusel by svoju diagnózu hlásiť nikomu. Samozrejme, pokiaľ je niekto infekčný a predstavuje riziko pre svoje okolie, to neplatí.
S touto diagnózou sa spája silná stigmatizácia. Kde sa najčastejšie prejavuje?
JK: Nielen v celej spoločnosti ,ale aj v zdravotníctve. Stáva sa, že pacientov nechcú ošetriť, alebo si zdravotnícke zariadenia účtujú trojnásobnú cenu za niektoré výkony ako u ľudí, ktorí nemajú HIV. Preto sa ani nečudujem, že to pacienti niekedy nenahlásia.

Je to tým, že lekári často nemajú dostatok informácií o tejto diagnóze. My sa snažíme najmä mladých lekárov vzdelávať, aby vedeli, že pokiaľ je pacient s HIV riadne liečený, nepredstavuje pre nich riziko a môžu ho prijať a pracovať s ním ako s každým iným pacientom.
Je Slovensko v tomto smere výnimočné?
JK: Stigmatizácia pacientov s HIV je na celom svete, aj keď v mnohých krajinách túto problematiku komunikujú aj vďaka štátu na oveľa vyššej úrovni ako u nás. Na Slovensku keď povie človek, že je gay, už sa na neho krivo pozerajú, nie ešte, keď spomenie, že je HIV pozitívny.
Štát nijako nepodporuje zvyšovanie povedomia o tomto ochorení. Ak by sme mali jeho finančnú podporu, mohli by sme sa viac venovať prevencii, pripraviť veľké skríningové akcie či distribuovať edukačné materiály. Len z dobrovoľných príspevkov to však nedokážeme zabezpečiť.
Ako sa ochorenie prejavuje?
DVS: Infekcia HIV je zradná v tom, že sa klinicky prejavuje veľmi rôznorodo. Prvé príznaky sa môžu objaviť pár týždňov po infikovaní, patria medzi ne bolesti hlavy, malátnosť, zväčšené lymfatické uzliny, čiže ide o nešpecifické príznaky.
Je zbytočné ich skúmať, dôležitejšie je uvedomiť si rizikové správanie, ako napríklad nechránený sexuálny kontakt, neveru, vnútrožilové užívanie drog a podobne. V takom prípade treba ísť čím skôr na testy, aby sa v prípade pozitívneho výsledku mohla nasadiť liečba a imunitný systém sa zregeneroval natoľko, že človek môže žiť plnohodnotný život.

Kde je možné sa dať otestovať?
DVS: Anonymné bezplatné testovanie ponúkajú úrady verejného zdravotníctva, národné referenčné centrum v Bratislave a rôzne mimovládne organizácie.
Čo môže vírus spôsobiť človeku, ktorý sa nelieči?
DVS: Napáda bunky imunitného systému a u pacienta dochádza k poklesu imunity, môže následne ochorieť na inú infekciu, ktorú zdravý organizmus bežne zvládne. Taktiež sa môžu objaviť autoimunitné či nádorové ochorenia a toto štádium sa už označuje ako AIDS. Je to súbor klinických príznakov, kedy je imunita veľmi slabá a pacientovi sa už nedá pomôcť.
Do takého štádia sa však už vďaka medicínskemu pokroku ľudia nemusia dostať. Aké sú dnes možnosti liečby?
DVS: Zvládanie liečby je dnes na úplne inej úrovni ako v minulosti, keď boli možnosti obmedzené a stretávali sme sa s naozaj tragickými prípadmi pacientov. Ľudia pri stanovení diagnózy plakali, niektorí mali depresívne stavy, dokonca samovražedné sklony.
Dnes už vedia, že keď sa ochorenie včas podchytí, dá sa úspešne udržiavať v stave, kedy o ňom pacient prakticky ani nevie. Pacienti majú oveľa vyššiu šancu viesť plnohodnotný život ako kedysi. Dôležité je presvedčiť ich, že majú nádej a môžu ďalej žiť.
Moderná medicína má k dispozícii viacero skupín liekov, ktoré dokážu vírus úspešne tlmiť a zabraňujú mu šíriť sa. Liečba vírusu je plne hradená zo zdravotného poistenia.
Dá sa teda povedať, že vírus už dnes nie je takou hrozbou ako kedysi?