BOJNICE. Rodinný cyklovýlet sa po páde na znečistenej ceste rýchlo zvrtol a rodičia skončili s dcérou na urgentnom príjme. Prechádzali cez Okrajovú ulicu v Bojniciach, kde bol na viac ako stometrovom úseku rozliaty motorový olej.
„Išla som prvá, dcéra za mnou a na konci manžel. Myslela som si, že cestári umývali cestu a je mokrá, nenapadlo mi, že by mohlo ísť o rozjazdený olej,“ spomína mama Silvia.
Zatiaľ čo ona prešla v poriadku, jej desaťročná dcéra také šťastie nemala. Na oleji dostala šmyk a spadla. Sťažovala sa na veľkú bolesť ruky, ostalo jej nevoľno. Išli preto do miestnej nemocnice na urgentný príjem, kde potvrdili pomliaždený lakeť.
V článku sa dočítate
- kto nesie zodpovednosť v prípade zranenia na ceste,
- ako mal postupovať vodič, mesto a rodičia zraneného dieťaťa,
- ako to vyzerá na bojnickom urgente a čo radí traumatológ.
Informovala mesto
Neskôr informovala vedenie mesta, aby sa tam niekomu nestalo niečo vážne.
„Situáciu preverila viceprimátorka a odporučila mi, že ak chcem, môžem to nahlásiť na políciu. Nespravila som tak, no o dva dni neskôr ma kontaktovali štátni policajti, prišli pre mňa domov a odviezli ma na miesto nehody,“ spomína Bojničanka.

Podľa jej slov tam prišla aj zamestnankyňa mesta, ktorá policajtov informovala, že neďaleko kopú zemný plyn a v deň nehody prišiel na technické služby mesta vodič nákladného auta so žiadosťou, či si môže opraviť prasknutú olejovú hadicu.
„Zamestnankyňa mesta sa tiež policajtov pýtala, či treba cestu očistiť, ale škvrna už bola po dvoch dňoch tak rozjazdená, že to bolo zrejme zbytočné,“ povedala Silvia.
Podľa polície mala predvídať
Na miesto prišiel aj dopravný policajt, ktorý matke vysvetlil, že ako účastníčka cestnej premávky mala situáciu predvídať a prispôsobiť jazdu stavu a povrchu vozovky.
Rozhodla sa to preto oficiálne nenahlásiť, no zaskočilo ju, že vodič, ktorý olej na cestu vylial a odišiel, nenesie žiadnu zodpovednosť. "Očakávala som, že dostane aspoň pokutu za to, že nechal cestu znečistenú bez označenia a neobťažoval sa ju dať do poriadku," povedala.

Na otázku, či vodiča správca cesty, teda mesto, identifikoval a akým spôsobom situáciu riešil, vedenie radnice neodpovedalo.
Keďže mama zraneného dievčatka udalosť oficiálne nenahlásila, polícia sa ňou ani nezaoberala.
„Na mieste nebola dokumentovaná žiadna dopravná nehoda ani škodová udalosť, nakoľko nedošlo k zraneniu ani ku škode na majetku,“ informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Petra Klenková.
Pochybil aj vodič auta, ktorý cestu znečistil
Dopravný analytik Jozef Drahovský potvrdil, že aj keď problém spôsobil vodič auta, ktorý cestu znečistil, všetci vodiči vrátane cyklistov sú povinní dodržiavať pravidlá cestnej premávky a svoju jazdu, najmä rýchlosť, prispôsobiť stavu a povahe vozovky.
„Ak sa tak nestane, v prípade človeka, ktorý už má občiansky preukaz, je za prípadné zranenie zodpovedný sám, v prípade dieťaťa jeho zákonný zástupca,“ vysvetlil.
Pripomenul však aj porušenie pravidiel zo strany vodiča nákladného auta. „Každý, kto znečistí cestu, je povinný toto znečistenie hneď odstrániť. Pokiaľ tak nemôže urobiť, musí miesto označiť a informovať správcu cesty. Ak to nespravil, môže čeliť pokute,“ objasnil Drahovský.
Doplnil, že ak správca cesty dostal oznámenie o znečistení cesty v jeden deň, na druhý deň ho mal odstrániť. Ak tak neurobil, vinu nesie tiež.
Odborník upozornil, že deti by nemali jazdiť po ceste samé a keď sú v sprievode rodičov, títo by mali predvídať dopravnú situáciu.

„Deti do desať rokov so sprievodom majú povolené jazdiť aj po chodníkoch, pokiaľ tým neohrozujú chodcov,“ odporučil.
Ako v podobných prípadoch správne postupovať, záleží od typu udalosti. Ak nedôjde k zraneniu, možno hovoriť o škodovej udalosti, ku ktorej nie je nutné privolať políciu. Ak však je zranenie alebo úmrtie, ide o dopravnú nehodu a účastníci majú povinnosť kontaktovať políciu.
„Odporúčam v takýchto prípadoch odfotiť detaily aj celkový pohľad na situáciu aj s dopravným značením, zavolať políciu a v prípade vážnejších zranení aj sanitku,“ vysvetlil dopravný analytik.
Zranených cyklistov je na jar viac
Mamu zraneného dievčatka prekvapilo, že v čakárni urgentného príjmu neboli jediní po páde z bicykla.
Traumatológ z bojnickej nemocnice Martin Čirč potvrdil, že v tomto období riešia úrazov na bicykli viac.
„K ľahším zraneniam patria odreniny hlavy alebo pomliaždeniny končatín, k vážnejším zlomeniny či vykĺbenie rúk aj nôh. Stretávame sa aj s úrazmi hrudníka alebo brucha, ktoré môžu byť nebezpečné, našťastie sú zriedkavejšie. K vážnejším patria aj úrazy hlavy, napríklad otras mozgu,“ priblížil.
Častejšie na urgentnom príjme so zraneniami končia deti, špecifickou a rizikovou skupinou sú počas celého roka seniori, ktorí často jazdia na bicykli aj na jeseň či v zime. Práve oni mávajú pre pridružené ochorenia vážnejšie následky ako mladí ľudia či deti. Viac pacientov je podľa jeho slov mužského pohlavia.

V rámci prevencie odporúča nosiť prilby nielen deťom, ale aj dospelým. V prípade cyklistov, ktorí jazdia traily, prípadne náročné trasy, sú dôležité aj ďalšie ochranné prostriedky, ako chrániče kĺbov či chrbta.
Lekársku pomoc po páde z bicykla traumatológ odporúča bezodkladne vyhľadať v prípade otvorených rán, odrenín väčšieho rozsahu, pri podozrení na zlomeninu či vykĺbenie. Tiež pri úrazoch hlavy, ktoré sprevádzajú nevoľnosti či silná bolesť. Môžu totiž poukazovať na otras mozgu.
„V prípade vážnych zranení, kedy už pacient nereaguje, je potrebné volať záchranku,“ doplnil.