PRIEVIDZA. Mestu sa podarilo získať množstvo finančných zdrojov mimo svojho bežného rozpočtu, čo mu umožňuje realizovať projekty, ktoré zlepšujú každodenný život obyvateľov.
Aby však tieto financie mohli byť použité, mesto musí prispieť aj zo svojich vlastných peňazí. Táto spoluúčasť je podmienkou, bez nej by Prievidza o získané prostriedky mohla prísť.
„Mesto Prievidza je mimoriadne úspešné v získavaní mimorozpočtových zdrojov. V súčasnosti máme schválené projekty v hodnote viac ako sedemnásť miliónov eur. Ide o investície, ktoré by sme si z vlastného rozpočtu nemohli dovoliť, keďže financie samospráv sú výrazne obmedzené,“ približuje primátorka Katarína Macháčková.
Mesto hľadá doplnkové zdroje
Radnica čelí rovnakým výzvam ako bežné domácnosti či firmy, ceny stavebných prác, materiálov aj energií rastú. Odkladanie projektov znamená, že ich realizácia bude v budúcnosti drahšia.
Ako príklad mesto uvádza rekonštrukciu základnej školy na ulici Sama Chalupku. V roku 2024 bol rozpočet na tento projekt 2 211 027 eur, ale v roku 2025 sa náklady zvýšili na 2 469 266 eur, čo predstavuje rozdiel 258 239 eur.

Investície, ako sú rekonštrukcie vnútroblokov, ciest a chodníkov, výstavba ihrísk, budov či iných verejných priestranstiev sú hradené z kapitálových príjmov, ktorých získavanie je pre obce zo zákona výrazne obmedzené, vďaka predaju majetku alebo prostredníctvom vonkajších foriem financovania.
Ak chce samospráva tieto kľúčové projekty posunúť do fázy realizácie, je nevyhnutné hľadať aj doplnkové zdroje.
„Hovoriť o rozpredávaní mestského majetku je nepresné a zavádzajúce. Ide o odpredaj nevyužívaného a prebytočného majetku, ktorý bez primeraných investícií postupne chátra a stráca na hodnote,“ objasňuje primátorka.
Takýto majetok si podľa nej vyžaduje nemalé finančné prostriedky len na udržiavanie v prijateľnom stave teda peniaze, ktoré môže mesto zmysluplnejšie investovať tam, kde to má pre obyvateľov reálny prínos.
Zodpovedný a stabilný partner
Zároveň podľa primátorky platí, že pri viacerých ponukách sa do verejnej súťaže neprihlásil žiadny záujemca, čo len potvrdzuje, že prioritou mesta nie je rýchly zisk, ale dlhodobo udržateľné a zodpovedné riešenia.
„Našim cieľom je hľadať finančné zdroje, ktoré pomôžu Prievidzu rozvíjať a zlepšovať kvalitu života v meste,“ doplnila primátorka.

Od roku 2019 sa mestu podarilo znížiť celkovú zadlženosť takmer o 22 percent, čím si mesto vytvorilo priestor pre realizáciu nových investícií. Vďaka úsporným opatreniam a premyslenej racionalizácii výdavkov sa výrazne ušetrí aj na dlhovej službe, teda na splácaní existujúcich úverov. Ušetrené prostriedky môže Prievidza využiť efektívne na rozvoj, ktorý má zmysel.
„Sme dlhodobo vnímaní ako zodpovedný a stabilný partner, či už bankami, alebo kontrolnými inštitúciami. Aj v minulosti sme vedeli efektívne využiť úvery na investície, ktoré sú dnes pevnou súčasťou infraštruktúry mesta,“ uvádza vedúci ekonomického oddelenia mesta Peter Mendel.
Investícia do budúcnosti
Aj keď sa mesto snaží hospodáriť efektívne a zodpovedne, súčasná ekonomická situácia prináša nové výzvy. Okrem zvýšenej DPH a inflácie ide aj o zníženie podielových daní zo 70 na 55,1 percent. To znamená menej peňazí od štátu, čo zasahuje bežné fungovanie mesta.
„V diskusii o rozvoji mesta sa pravidelne objavujú aj hlasy, ktoré odmietajú akékoľvek formy úverového financovania. Ich postoj je založený na obave zo zadlžovania, no zároveň neprichádzajú s konkrétnymi návrhmi, ako zabezpečiť potrebné investície do modernizácie mesta,“ vysvetľuje viceprimátor mesta Michal Dobiáš.

Akoby podľa neho existovala predstava, že z ušetrených peňazí bez investícií dokážu vybudovať nové cesty, ihriská či zrekonštruovať verejné priestranstvá. Skúsený a ekonomicky zmýšľajúci človek však vie, že nevyužité peniaze v čase strácajú hodnotu.
„Práve rozumné, výhodné úverové financovanie predstavuje najefektívnejšiu cestu, ako zabezpečiť rozvoj bez zbytočného odkladania kľúčových projektov,“ dopĺňa Dobiaš.
Mesto Prievidza pristupuje k investíciám podobne ako zodpovedná rodina, vysvetľuje Dobiáš. Podľa neho je lepšie konať včas, keď sú náklady nižšie. Zároveň má mesto príležitosť realizovať významné investičné projekty, ktoré nielenže zlepšia kvalitu života súčasných obyvateľov, ale aj budúcim generáciám.
„Investície do modernej infraštruktúry, škôl, verejných priestorov či ekologických riešení sú krokom k tomu, aby sa Prievidza stala lepším miestom pre život, nielen dnes, ale aj o desať či dvadsať rokov," uviedol.
