DLŽÍN. Prievidzskí profesionálni hasiči spolu s kolegami z obecných dobrovoľných zborov absolvovali na letisku v Dlžíne taktické cvičenie zamerané na likvidáciu veľkého požiaru v lesnom poraste, k akému došlo vlani v novembri neďaleko Valaskej Belej. Zasahovalo pri ňom približne 150 hasičov.
Natrénovali si činnosť riadiaceho štábu, ktorý je pri veľkých požiaroch nevyhnutný a tiež spoluprácu viacerých hasičských jednotiek.
Cvičenia sú potrebné
Počas cvičenia, ktoré zorganizovalo Okresné riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru v Prievidzi, nasimulovali požiar lesného porastu.
Hasičov vyslal dôstojník Operačného strediska v Trenčíne na miesto udalosti, kde bol zriadený riadiaci štáb. Ten jednotkám zadeľoval úlohy. Hasiči boli rozdelení do troch zásahových úsekov, každý mal na starosti jednu stranu rozširujúceho sa požiaru.
„Ich úlohou bolo zastaviť šírenie požiaru a následne ho zlikvidovať. Vyskúšali si zásobovanie vodou pomocou cisterien aj pomocou diaľkovej dopravy vody z čerpadla do čerpadla,“ vysvetlil náčelník riadiaceho štábu Tibor Školna.
Takéto cvičenia sú podľa neho potrebné, aby si riadiaci štáb natrénoval úlohy, ktoré vykonáva počas takýchto udalostí. Pretože pri zásahoch, kde je veľa hasičov, práve štáb musí vedieť pomôcť veliteľovi zásahu a koordinovať úlohy a činnosti.
Po príjazde na miesto jednotky zistili, že išlo o požiar na ploche 500 krát 500 metrov. Na prieskum terénu využili dron.
„Moderná technika je veľmi nápomocná, dokáže nám určiť rozlohu požiaru a vďaka termokamere pomáha určiť skryté ohniská a lokalizovať ich pomocou GPS súradníc,“ vysvetlil veliteľ zásahu Patrik Lichner.
Nevyhnutný riadiaci štáb
Vzhľadom na rozsah požiaru a poveternostné podmienky riadiaci štáb koordinoval tri zásahové úseky. Čerpacie stanovisko mali zriadené pri priehrade v Nitrianskom Rudne, odkiaľ hasiči čerpali vodu do cisterien.
Postupy jednotlivých úsekov kontrolovali rozhodcovia. Martin Vavro mal na starosti tretí úsek, v ktorom bolo šesť dobrovoľných hasičských zborov.
„Za úlohu mali vybudovať diaľkovú dopravu vody na úseku dlhom jeden a pol kilometra. Každých dvesto až tristo metrov zapojili čerpadlo a takto dostali vodu zo zdroja až na požiarovisko,“ priblížil postup hasičov.

Kontroloval činnosť veliteľa zásahového úseku, či boli dodržané bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, postupy, požiarna taktika a metodika.
Podobné cvičenia sú pre hasičov veľmi dôležité, teoreticky ich dokážu pripraviť na náročné zásahy. Na konci je vždy vyhodnotenie veliteľa a rozhodcov na jednotlivých úsekov, z čoho sa hasiči učia, ako reálne zásahy absolvovať čo najlepšie.
Hasiči apelujú na ľudí
Najmä s blížiacim sa teplým počasím hasiči upozorňujú, že zásadný podiel na predchádzaní požiarov má verejnosť. Veľká časť okresu Prievidza je zložená z lesných a trávnatých porastov, je rozlohou najväčší v rámci kraja. Je preto nevyhnutné dodržiavať nariadenia a zákazy ohľadom zakladania ohňa v prírode.
„Ľudia by sa mali počas pobytu v prírode správať zodpovedne, aby zamedzili vzniku zbytočných požiarov. Najdôležitejšie je nezakladať oheň kdekoľvek, ale využiť na tento účel zriadené ohniská. Pokiaľ v okrese platí zvýšené riziko požiaru, tak vtedy treba rešpektovať zákaz zakladania ohňa v prírodnom prostredí a v lesoch,“ vysvetlil Lichner.
Martin Vavro upozornil, že ľudia si často nesprávne myslia, že ak si na opekačku zoberú fľašu s vodou na uhasenie ohniska, predídu problému.
„Na zahasenie požiaru pri opekaní dvojlitrová fľaša stačiť nebude a treba mať na pamäti, že z jedného odhodeného cigaretového ohorku v lesnom poraste môže vzniknúť aj niekoľkodňový požiar, ktorý môže spôsobiť obrovské škody na majetku,“ uzavrel.
