HORNÁ NITRA. Po nekonečne dlhej zimnej prestávke sa konečne dočkali aj slovenskí rybári. Magický dátum štartu prvej časti rybárskej sezóny 16. apríl prilákal k potokom a riekam na hornej Nitre aj tento rok stovky z nich.
Od šiestej ráno bol v strehu každý, kto chcel z vody vytiahnuť svoj prvý tohtoročný úlovok pstruha. Rybárom prialo navyše aj daždivé počasie, ktoré potoky mierne zakalilo. Väčšina rýb, ktoré nasadili do vôd len deň predtým, tak útočilo na všetko, čo pripomínalo potravu.
V kurze boli rôzne druhy a veľkosti umelých nástrah doslova od výmyslu sveta. Najväčší úspech mali imitácie skutočných živočíchov ako pijavice, hlaváče a muchy. To ostatné už záležalo len od šikovnosti rybárov, ktorí takéto pochúťky rybám ponúkali.
Povolený počet štyroch kusov rýb, ktoré si mohli lovci privlastniť, bolo možné dosiahnuť už v priebehu niekoľkých minút. Stačilo obsadiť dobré miesto a niečo o love pstruhov vedieť. To ostatné, vrátane prvej chytenej a pustenej ryby pre šťastie, už bolo vecou každého rybára.
Nasadili veľké ryby
Pred začiatkom sezóny bolo do riek regiónu Horná Nitra nasadených približne 1200 kilogramov dvojročných pstruhov. Tieto ryby pochádzajú z miestneho chovu v Temeši. Informoval o tom hlavný hospodár prievidzských rybárov Michal Pánis.

Do vôd boli pustené predovšetkým pstruhy dúhové, ale aj pstruhy potočné. Z dôvodu legislatívnych obmedzení nebolo možné pstruha dúhového nasadiť napríklad do revíru Nitrica štyri, kde výnimka schválená nebola.
„Podľa nového zákona patria pstruhy dúhové medzi nepôvodné druhy. Ich zarybnenie je teda možné len na základe výnimky. Tento problém vyriešila Rada Slovenského rybárskeho zväzu za všetky organizácie na Slovensku,“ doplnil Pánis.
Množstvo rýb, ktoré sa dáva do vody, nie je len o hmotnosti, ale aj o veľkosti jednotlivých pstruhov. Tie dvojročné už môžu dosahovať dĺžku od 30 do 40 centimetrov, čo predstavuje ryby s hmotnosťou okolo tristo a viac gramov.
„Rybári si v jednom dni lovu môžu privlastniť až štyri takéto úlovky, z toho však maximálne dva pstruhy potočné, ktoré sú naším pôvodným druhom. Rybári sa ich aj takýmto spôsobom snažia chrániť. Celkovo môžu na pstruhových vodách loviť maximálne tri dni v jednom týždni,“ ozrejmil hospodár.
Rybárstvo je stále v kurze
Pri vode sme stretli lovcov, ktorí si tento rybársky sviatok nemôžu nechať ujsť za žiadnu cenu. Niektorí si v práci berú náhradné voľno či dovolenku, iní stihnú rybačku a ešte prísť aj načas do práce, aby sa po jej skončení opäť vrátili k vode. Mnohí však už nemusia, majú odrobené.

„Je to minimálne moja tridsiata sezóna, ktorú štartujem lovom pstruhov v druhej polovici apríla a vôbec nemám v úmysle s tým prestať. Zima nebola síce tuhá, ale bola dlhá a náradie spolu s nástrahami treba prevetrať, či ešte fungujú a dokážu ryby oklamať,“ prezradil priamo pri vode dlhoročný rybár z Prievidze Ján Kuchárik.
Peter Vrablec chodí k vode už viac ako polstoročie a sezónu začína zásadne s kráľovským muškárskym náradím, najjemnejšou z najjemnejších techník lovu.
„Ryby sú síce každý rok iné, ale nástrahy, hlavne tie osvedčené, zostávajú už dlhé desaťročia nemenné. Voda je po dažďoch len veľmi mierne zakalená, a tak bude opäť fungovať osvedčená pijavica alebo malé strímrové imitácie rybičiek,“ dopĺňa kolegu stojaceho len pár metrov proti toku rieky.
Na dobrých miestach sa už v priebehu necelej hodiny vystriedalo niekoľko lovcov. V jame pod nimi si zachytajú ryby určite ešte aj mnohí ďalší po nich. Od vody miznú ryby po štyroch kusoch ako na bežiacom páse. Počet úspešných lovcov pribúda.
Počasie na začiatku sezóny má byť klasické aprílové, čo môže znížiť návštevnosť a tým predĺžiť životnosť vysadených rýb. Skúsení rybári však očakávajú, že pstruhy nevydržia veľmi dlho, najmä ak teploty stúpnu a voda sa úplne vyčistí.
Štart prvej časti rybárskej sezóny, venovaný pstruhom, sa ale týka len zlomku hornonitrianskych rybárov. Oveľa väčšia časť, z takmer trojtisícovej miestnej členskej základne stále, čaká na oveľa väčší sviatok, hlavnú kaprovú sezónu.
„Tá by mala odštartovať prvého júna, ale v regióne máme pre rybárov otvorené aj vody, kde sa loví celoročne, napríklad Ťakov s režimom chyť a pusť alebo Nováky, kde sa síce ryby môžu brať, ale kvôli zarybneniu je tu momentálne lov obmedzený,“ uzavrel hospodár.