HORNÁ NITRA. Výstraha prvého stupňa pre mrazy vo vegetačnom období, ktorú meteorológovia vydali pre Prievidzský okres na dve noci od nedele do utorka 8. apríla, sa síce naplnila len spolovice, ale aj tak spôsobila škody.
Najkritickejšou bola prvá noc z nedele na pondelok, po ktorej sa viaceré sady a stromy v nich prebudili do snehobiela. Druhú nočnú službu kvôli zamračenej oblohe a plusovým teplotám už nemusela väčšina pestovateľov absolvovať.

Aj jediná noc s mínusovými teplotami však stačila na to, aby viacerým druhom ovocných stromov a kríkov, ktoré sú vo fáze kvitnutia, ublížila. Odborníci upozorňujú, že situácia je vážna a ovocinári musia byť pripravení na možné straty.
Skoré mrazy prišli nečakane
Dlhoročný odborník na ovocné stromy Miloš Polcer z Opatoviec nad Nitrou v Prievidzskom okrese upozorňuje, že mrazy v tomto období nie sú až také neobvyklé, ako by sa mohlo zdať.
„Pred štyridsiatimi rokmi bývali mrazy až v polovici mája, počas troch zamrznutých na Pankráca, Serváca a Bonifáca. Dnes sa však klimatické podmienky menia a príroda sa preberá oveľa skôr,“ vysvetlil.

Podľa jeho slov bývajú posledné dve desaťročia charakteristické tým, že vegetácia štartuje už v januári a februári.
„Teplé zimné mesiace spôsobia, že stromy začnú rašiť, prúdi v nich miazga, a potom stačí, aby prišiel mráz, a kvetné puky sú ohrozené ešte kým sa úplne nerozvinú,“ dodáva.

Bojničanka Eva Šidová, uznávaná odborníčka na staré odrody jabloní, tento názor potvrdzuje.
„Vegetácia je aj tento rok výrazne vpred. Za normálnych okolností by kvety ešte neboli otvorené, no teplé počasie viedlo k tomu, že broskyne, marhule aj niektoré čerešne už kvitli,“ uviedla.

Miernu zimu a prudké teplotné výkyvy spomína aj Darina Chalmovianska z Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory. Tie podľa nej spôsobujú skoršie kvitnutie a tým aj vyššie riziko poškodenia kvetov.
Najviac sú ohrozené marhule, broskyne a čerešne
Podľa Polcera trpia v prípade takýchto skorých jarných mrazov najviac práve kvitnúce marhule.
„Momentálne máme marhule už po odkvitnutí. Ľudia čoskoro zistia, či plody ostali, alebo začnú hnednúť a opadnú. Mráz bol síce len jednu noc, ale časť pukov a kvetov už poškodil, rozsah škôd zistíme však až neskôr,“ uviedol.
Broskyne sú momentálne v plnom kvete a ako upozorňuje Eva Šidová, ich kvety sú tiež veľmi citlivé.