Ľudí mestami sprevádza umelá inteligencia. Prezradí kuriozity a poradí v prípade núdze

Komunikovať možno vo všetkých jazykoch.

Autorom novinky v Prievidzi je Radovan Huba.Autorom novinky v Prievidzi je Radovan Huba. (Zdroj: archív RH)

PRIEVIDZA / BOJNICE. V týchto dňoch začal fungovať nový turistický sprievodca, ktorý záujemcom predstaví najzaujímavejšie miesta v Prievidzi a Bojniciach.

Okrem mapy a audio komentárov využíva aj umelú inteligenciu. Ľuďom odpovedá na otázky, ale im dokáže dať aj praktické rady ohľadom stravovania, ubytovania či služieb v regióne.

Novinka má za cieľ prilákať do regiónu viac turistov, ale pripomenúť aj jeho obyvateľom, čo všetko doma majú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za projektom stojí 24-ročný Radovan Huba z Prievidze, ktorý sa o turistický ruch na hornej Nitre zaujíma už niekoľko rokov. Je autorom viacerých projektov na podporu turizmu, AI sprievodca Prievidzou a Bojnicami je najnovší z nich.

SkryťVypnúť reklamu

Sprievodca ponúka dve trasy

Sprievodca funguje na web stránke Visit Prievidza , na jeho používanie netreba sťahovať aplikáciu, stačí mať mobil či tablet a pripojenie na internet. Jeho použitie je bezplatné.

Ľudí prevedie 35 zaujímavými miestami v Prievidzi a 20 v Bojniciach. Návštevníci sa orientujú pomocou mapy, v ktorej sú vytipované miesta zaznačené, zaujímavosti sa o nich dozvedia z priložených audio súborov. Doplňujúce otázky alebo praktické informácie im poskytne umelá inteligencia.

„Obe trasy sú inšpirované okruhmi, ktoré sám pravidelne s turistami absolvujem ako sprievodca. Návštevník ich môže prejsť celé, alebo si na mape vybrať miesta, ktoré ho zaujímajú. Celý bojnický okruh sa dá prejsť za hodinu, prievidzský za dve až tri hodiny,“ priblížil autor projektu.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne sprievodcovské trasy so živým sprievodcom fungujú len cez víkendy, rozhodol sa preto takto zareagovať na dopyt obyvateľov a návštevníkov, ktorí by ich radi absolvovali v iných termínoch.

Súvisiaci článok Okolo najzáhadnejšieho hradu hornej Nitry turistov prevedie jedinečná hradná cesta Čítajte 

„Nechcel som, aby ľudia prišli o tento zážitok, preto teraz majú s pomocou AI sprievodcu možnosť spoznávať obe mestá kedykoľvek na to majú čas a chuť,“ vysvetlil.

AI sprievodca návštevníkov zavedie na klasické turistické miesta, ale obsahuje aj menej známe zastávky. V Prievidzi je to napríklad Námestie slobody, Kostol najsvätejšej trojice, rušňové depo alebo bývalé povereníctvo či židovský cintorín.

V Bojniciach návštevníci uvidia okrem zámku, zoo či Kostola sv. Martina aj národné kultúrne pamiatky na Hurbanovom námestí, o ktorých ľudia doteraz možno ani nevedeli.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia môžu začať testovať

Sprievodca je určený pre turistov, ale aj obyvateľov regiónu, ktorí by sa o ňom chceli dozvedieť viac. Financovaný je zo súkromných zdrojov.

Projekt je v súčasnosti vo fáze testovania, ktorá potrvá približne mesiac. Záujemcovia si ho už v týchto dňoch môžu vyskúšať.

„Prosím všetkých o ohľaduplnosť a trpezlivosť s umelou inteligenciou, lebo sa stále ešte učí. Zatiaľ možno nebude vedieť odpovedať na špecifické otázky, ale tie najdôležitejšie informácie z pohľadu turistu už ovláda,“ priblížil Huba.

Orientácia na stránke je podľa jeho slov intuitívna. K miestu, ktoré ľudí zaujme, si môžu pustiť audio výklad, alebo sa prostredníctvom mapy nechajú zaviesť kam chcú. Umelej inteligencie sa môžu pýtať písomne cez čet, v rámci ktorého im bude na otázky aj odpovedať.

Mohlo by vás zaujímať Lesy nad Bojnicami sú magnetom pre cyklistov. Vyhľadávané miesta nesú mená slávnych panovníkov Čítajte 

Primárne komunikuje po slovensky, ale ovláda všetky jazyky. V akom sa človek opýta, v takom odpovie.

Projekt je špeciálne vytvorený pre Prievidzu a Bojnice a okrem informácií k jednotlivým zaujímavým lokalitám dokáže návštevníkom poradiť aj, kde sa môžu najesť, ubytovať, aké autobusové spoje využiť na presun, ale tiež, napríklad, kde im opravia auto.

„Umelá inteligencia by mala odporučiť akúkoľvek službu, o ktorú ju človek požiada,“ priblížil autor.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB9ZR na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Umelá inteligencia

Súvisiace témy: Tipy na výlety Slovensko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  2. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  3. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  4. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes
  5. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  6. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  7. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  8. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  1. Pochvala v teame nie je „bonus“, ale kyslík
  2. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  3. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  4. Drony menia lesníctvo, LESY SR testujú 3D modelovanie územia
  5. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  6. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  7. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes
  8. Vzducholoď aj koncert Kaliho? Takto Kaufland oslavuje narodeniny
  1. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 13 683
  2. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku 10 484
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 8 444
  4. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí 3 743
  5. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 3 164
  6. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 2 943
  7. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb 2 915
  8. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina? 2 439
  1. Ľudmila Križanovská: Ako rozpoznať toxickú pracovnú kultúru skôr, než vás pohltí
  2. Miro Holec: Šport nie je luxus, ale investícia. Ak chceme, aby Slovensko malo svojich šampiónov, musíme im dnes otvoriť ihriská, nie len obrazovky.
  3. Ján Valchár: O neschopnom ministrovi financii a ešte neschopnejšej opozícii
  4. Lucia Martanovičová: Výmenný Pobyt v Dovolenkovej Destinácií
  5. Martin Fronk: Tajomné miesto nad krajinou, ktoré vám vyrazí dych, nebudete veriť, kde to je
  6. Jozef Huljak: Miliardy na záchranu pôrodnosti
  7. Rastislav Puchala: Pomóóóóc, Angličania idú
  8. Věra Tepličková: Premiér v akcii alebo História sa fakt opakuje?
  1. Jaroslav Liptak: Kto stojí za 708 firmami? Robert Fico? Nie... hádajte znova. Kto je pani Ficová? 45 629
  2. Ivo Nesrovnal: Matúš, vďaka za pozvanie, ale pod toto sa nepodpíšem. Ad električka v Petržalke. 22 908
  3. Martin Sukupčák: Ako jeden primátor "urbanizuje" mesto L. Mikuláš 16 350
  4. Ivan Čáni: Súdruh Blaha napísal status o tom, aký je rozdiel medzi nami (slniečkarmi) a jeho fan clubom. 9 096
  5. Rado Surovka: Robo, dokázal si to, gratulujeme. 7 440
  6. Matej Galo: Pán Fico, rozhodli ste sa tunelovať takto na hulváta? 7 251
  7. Monika Albertiová: Kritika nie je útok: PS versus Hnutie Slovensko. Zas do seba kopú - a Fico sa smeje 6 986
  8. Martin Ondráš: Hrobár slovenského vidieka 6 871
  1. Věra Tepličková: Premiér v akcii alebo História sa fakt opakuje?
  2. Pavel Macko: Prelomia Rusi obranu alebo ustúpia ultimátu?
  3. INESS: Koľko ušetrí telemedicína?
  4. Marcel Rebro: Pellegriniho sestra: Colombova žena slovenskej politiky
  5. Pavel Macko: Nemecká vs. ruská ekonomika: Fakty proti mýtom, ktoré šíri Fico
  6. Pavel Macko: Prečo rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom nikam nevedú?
  7. Marcel Rebro: Slováci dokážu závidieť polosirote rehabilitačný tábor a beznohému protézu
  8. Marcel Rebro: Kaliňákove tanky, Pearl Harbor a slovenský ministerský časostroj
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu