BOJNICE. Kúpele Bojnice dostali pokutu vo výške 40-tisíc eur za terénne práce na približne tristo metrovom úseku lesnej cesty v lesoparku nad kúpeľným areálom v blízkosti Bažantnice v Bojniciach.
Ide o zatiaľ najvyššiu pokutu z ôsmich, spolu za viac ako stotisíc eur, ktoré kúpele od mesta doteraz dostali.
Spor sa naplno rozhorel vo februári tohto roka, keď mesto vydalo rozhodnutie o správnom delikte.
Vedenie radnice hovorí o čiernej stavbe, kúpele o estetickej úprave chodníka. Kúpele podali odvolanie, v ktorom rozhodnutie označujú za nezákonné, účelové a diskriminačné.
Kočíkovo alebo čierna stavba
Predmetom pokuty je lesný úsek cesty nad kúpaliskom Čajka pred stúpaním asfaltovej cesty smerujúcej k vyhliadkovej veži, ktorý využívajú návštevníci kúpeľov i obyvatelia Bojníc na prechádzky a rekreáciu.
Riaditeľ kúpeľov Slavomír Eliáš tvrdí, že nešlo o žiadnu výstavbu novej cesty, ale o jednoduchú a nevyhnutnú úpravu terénu.

„Išlo o existujúcu cestu, ktorá bola kedysi bežne využívaná. Zrovnali sme nerovnosti, odstránili vyčnievajúce korene a vysiali trávu, aby sa tadiaľ mohli bezpečne pohybovať ľudia. Nazývame to Kočíkovo alebo chodník pre mamičky, deti a seniorov,“ uviedol Eliáš.
Primátor Bojníc Ladislav Smatana oponuje, že aj na takýto druh zásahu sú potrebné povolenia.
V článku sa dočítate:
- Za čo všetko mesto pokutuje Kúpele Bojnice,
- akú úlohu v spore zohralo bývalé vedenie Bojníc,
- čo musia kúpele podľa zákona urobiť s čiernymi stavbami,
- ako situáciu zmení nový zákon,
- kde plánujú kúpele investovať namiesto Bojníc.
„Stavebný zákon jasne hovorí, že aj akékoľvek úpravy, ktoré zmenia charakter územia, si vyžadujú územné rozhodnutie alebo stavebné povolenie. Pokiaľ ide o spevnené plochy, komunikácie alebo iné zásahy, musí prebehnúť štandardný povoľovací proces.“
Podľa radnice kúpele viackrát nedodali potrebné dokumenty, nereagovali na výzvy a pokračovali v aktivitách bez úradného súhlasu.
Mesto tvrdí, že nemá na výber a musí konať, inak by samo porušovalo zákon a mohlo by čeliť sankciám od nadriadených orgánov.

„Pokuty nevydávame zo zlomyseľnosti, ale v rámci zákonom stanovenej kompetencie. Ak niekto zasiahne do územia bez potrebných povolení, musíme konať. Zákon platí pre všetkých rovnako,“ uviedol primátor.
Mesto zároveň upozorňuje, že v prípade podobných zámerov je nevyhnutné vopred požiadať o stavebné povolenie na základe projektovej dokumentácie stavby, stanovísk dotknutých orgánov a dokladov pre povoľovací proces a stavbu začať až po vydaní a nadobudnutí právoplatnosti stavebného povolenia.
V prípade predmetnej cesty podľa úradu nič z toho nebolo zo strany kúpeľov splnené.
Kúpele v rozsiahlej odvolacej dokumentácii argumentujú, že v prípade úpravy lesnej cesty, za ktorú dostali doteraz najvyššiu pokutu, išlo o drobnú a dočasnú úpravu v súlade s rozhodnutím Okresného úradu Trenčín z roku 2015, ktorým bola zmenená kategória lesa na les osobitného určenia.
„Na týchto pozemkoch je podľa dokumentu povolené upravovať terén, čistiť chodníky, osádzať lavičky, vysievať trávu. Nešlo o žiadnu výstavbu cesty. Nič sa nezabetónovalo, nič sa nespevnilo. Zákon porušený nebol,“ uvádzajú kúpele v odvolaní, ktoré podali.
Kúpele zároveň tvrdia, že podobné zásahy sa realizujú aj v iných kúpeľných a rekreačných oblastiach na Slovensku a nikdy nečelili takejto sankcii. Výška pokuty, ktorú mesto uložilo, je podľa nich neprimeraná, diskriminačná a nemá v právnej praxi obdobu.

Pokuta vo výške 40-tisíc eur predstavuje 24 percent z maximálnej možnej výšky sankcie. Kúpele sa pýtajú, prečo práve v tomto prípade bola udelená tak vysoká suma, keď nedošlo k žiadnemu závažnému zásahu, poškodeniu majetku či ohrozeniu verejnosti.
„Stavebný úrad tým vysiela jasný signál, že aj zatrávnenie lesného chodníka bude potrestané, ak sa mu to hodí do úradného výkladu. Je to účelové. Týmto spôsobom sa z verejného záujmu stáva nástroj na zvyšovanie mestského rozpočtu,“ tvrdí Eliáš.
Zároveň avizuje, že ak odvolací orgán rozhodnutie nezruší, bude pokračovať súdnou cestou a zvažuje aj podanie žaloby za škodu.

Nesúlad s územným plánom
Situáciu komplikuje aj problematika zmien a doplnkov k územného plánu, ktorý mal podľa Eliáša umožniť výstavbu niektorých zariadení v rekreačnej časti areálu nad kúpeľmi.
Súvisia s prevádzkou vyhliadkovej veže, ako je vstup, parkoviská, pokladňa, reštaurácia a všetko, čo sa v súčasnosti na trase k rozhľadni nachádza, vrátane obslužných komunikácií.
Tento dokument mal byť podľa neho dvakrát schválený predchádzajúcim mestským zastupiteľstvom, no napokon do neho boli zapracované zmeny.
„Dodnes neviem, kto a prečo ho takto upravil. Následne na základe toho mesto tvrdí, že som staval v nesúlade s územným plánom a dáva mi na všetky existujúce stavby pokuty,“ uvádza Eliáš.
Gabriel Szalay, odborný konzultant Bojníc pre územný plán mesta, to vysvetľuje tým, že „akékoľvek účelové zmeny platného územného plánu požadované zo strany jednotlivých subjektov, ktoré by mesto chcelo prijať v čase, kedy už prebiehal proces obstarávania v zmysle stavebného zákona, by automaticky pozastavili proces obstarávania nového územného plánu, na ktorý Bojnice čakajú dlhé roky, a preto sa mesto rozhodlo nepristúpiť k obstaraniu zmien a doplnkov.“
Mesto Bojnice sa aktuálne stále riadi územným plánom sídelného útvaru schváleného v roku 1997.