PRIEVIDZA. Na námestí Slobody sa zídu opäť v piatok 4. apríla o sedemnástej aj protestujúci Prievidžania. Bude to už šieste stretnutie od minuloročného decembra, keď ich do ulíc vyhnala návšteva slovenského premiéra u ruského prezidenta.
Podľa organizátorov z dôvodov na protesty ani za tri mesiace neubudlo. Skôr naopak.

Podľa Ivana Sýkoru, jedného z organizátorov protestov sme účastníci večného zápasu dobra voči zlu. Je na nás či zvíťazí klamstvo alebo pravda. Viac prezradil v rozhovore.
Občiansky aktivisti budú organizovať ďalší protest v Prievidzi. Aké je jeho posolstvo?
Jednoznačné - Nie ruskému zákonu, ktorý chystá vládna koalícia na schválenie do parlamentu. Jeho text je inšpirovaný Putinovým Ruskom a je namierený proti aktívnym ľuďom.
Zároveň je potvrdením toho, na čo už opakovane poukazujeme a prečo sa zhromažďujeme. A síce, že súčasná vládna koalícia môže slovne deklarovať príslušnosť k Európskej únii koľko chce, ale robí reálne kroky, ktoré znamenajú definitívny odklon od demokratických princípov a je priamym ohrozením budúcnosti Slovenska.

Aj preto na toto nebezpečenstvo upozorňujeme, a aj preto je dôležité sa stále ozývať a prísť na námestia už dnes alebo zajtra. Reálne sa chystá najväčší zásah do práv a slobôd aktívnych ľudí od čias mečiarizmu. Preto je potrebné sa proti tomu ozvať. Ak schvália poslanci vládnej koalície návrh zákona, tak to bude prvý a nezvratný krok na ceste odklonu Slovenska od civilizovanej Európy.
A možno sa niekto bude pýtať, ako sa ma to dotýka, veď ide „len“ o mimovládky. Tu ale stojí otázka inak. Dnes sú to občianske združenia, zajtra to môžeš byť v inej podobe aj ty, pasívny občan. Postupne sa môžeme jedného dňa zobudiť celá spoločnosť v ruskom náručí. Dramaticky sa mení podoba celého sveta a naša krajina nesmie zostať mimo nového formátu Európy.
Koho zaujímavého môžeme očakávať a aký bude program?
Téma „ruského“ zákona bude nosná, ale nie jediná. Venovať sa budeme aj zosumarizovaniu reálnych krokov vládnej koalície za uplynulých štrnásť dní a podrobíme ich hodnoteniu priamo ľuďmi na námestí, ktorí dostanú možnosť reagovať.

Tešíme sa aj na vystúpenia pozvaných hostí, dvoch Prievidžanov, konkrétne divadelného režiséra Petra Palika a pedagóga a hudobníka Petra Krška.
Máme tiež hudobného hosťa Norberta Červenáka z kapely ZVA 12-28 band, ktorý bude mať po proteste aj koncert. Z bratislavského evanjelického Veľkého kostola príde ako hosť farárka Anna Polcková, ktorá sa dlhodobo angažuje vo verejnom priestore, a s ktorou bude po skončení protestu aj diskusia v Café Merlo. Takže ak niekto nemá potrebu prísť na protest, môže sa zúčastniť dvoch nasledujúcich podujatí - diskusie a koncertu.
Nemáte obavy z nezáujmu verejnosti, keďže to podľa odporcov protestov aj tak nikam nevedie?
Pokles účasti na námestiach je prirodzený vývoj. Veď prvý protest bol hneď 23. decembra 2024, kedy premiér tajne navštívil vojnového vraha Putina, takže desaťtisíce ľudí chodí na námestia už vyše troch mesiacov. Ale tvrdiť, že to nikam nevedie, môže len človek, ktorý nechápe princípy demokracie, a ktorý si neuvedomuje reálne nebezpečenstvo, ktoré nám hrozí.
A nech to znie akokoľvek pateticky, ale tie zhromaždenia sú dôkazom toho, že občianska spoločnosť žije, a že ešte je v našej krajine dosť ľudí, ktorí cítia potrebu brániť slobodu a demokraciu.
V niektorých mestách sa už na občianskych zhromaždeniach objavili aj politici. Ako to vnímate?
To, že sa objavujú na zhromaždeniach ako rečníci aj politici z demokratických strán je naopak nevyhnutné. Zažil som na vlastnej koži, ako divák, pred týždňom v Banskej Bystrici HYDEPARK občianskej iniciatívy Nie v našom meste. Pozorne počúval slová prítomných politikov, ktorí deklarovali potrebu spojiť sa. Osobne vítam, že opozícia reaguje a ohlásili svoje vlastné zhromaždenie. Určite je žiadúce, aby prevzala symbolicky od nás štafetu, lebo je to náš spoločný zápas.
Ako by ste v takomto prípade reagovali?
My nemáme problém zavolať ako rečníkov aj politikov demokratických strán, len treba striktne odlíšiť stranícku agendu a občiansky protest. Práve naopak, rečníci z demokratických strán sú vítaní. Oni sú súčasťou nášho spoločenského života. Tiež potrebujeme počuť ich názory a postoje. Je to prirodzená cesta a spájanie všetkých prodemokratických síl je nevyhnutné.
Kedy podľa vás táto občianska aktivita ustane a už nebude potrebná?
Ocitli sme sa na okraji priepasti aj v súvislosti s geopolitickým vývojom, kedy sme svedkami prevratu v USA. Stále pokračuje vojna na Ukrajine a je možné, že dôjde aj k ekonomickej kríze nebývalých rozmerov. Ak nebudeme súčasťou slobodnej, demokratickej a silnej Európy, postavenej na hodnotách, skončíme zle.

Takže naša občianska aktivita bude potrebná, kým sa naša krajina nespamätá. Samozrejme, ani bezhlavo protestovať donekonečna sa nedá. Zamýšľame sa nad tým, čo budeme robiť ďalej. Nie je jednoduché nájsť na to odpoveď. Situácia je vážna, stoja pred nami veľké celospoločenské výzvy, ktoré sa dotknú každého z nás, či už chodí na námestia alebo nie.
Dúfam, že v nich obstojíme ako spoločnosť, aj ako jednotlivci. Aj keď to teraz tak nevyzerá, ale toto sú zlomové dejinné okamihy nielen pre našu krajinu, ale celý svet. Sme účastníci večného zápasu dobra voči zlu a je na nás, či zvíťazí klamstvo alebo pravda.