BOJNICE / HORNÁ NITRA. Národná zoologická záhrada v Bojniciach predpokladá, že straty, ktoré utrpí v súvislosti s opatreniami proti šíreniu slintačky a krívačky, dosiahnu milión eur. Najväčší dopad bude mať výpadok príjmov zo vstupného v čase, keď sa začína hlavná sezóna.
V zoo žijú desiatky zvierat priamo ohrozené infekciou, medzi nimi množstvo vzácnych druhov. Okrem párnokopytníkov ide napríklad aj slony či kengury. Ich hodnota je pre záhradu nevyčísliteľná, pretože ich počty vo voľnej prírode neustále klesajú.
Napriek tomu, že na hornej Nitre sa doteraz nákaza neobjavila, chovatelia prijali viacero opatrení na zabránenie jej šírenia. Zoo musela zrušiť aj niekoľko plánovaných transportov zvierat do rôznych kútov sveta, konať sa nebudú ani pripravované akcie vrátane slávnostného otvorenia sezóny.
Farmári v regióne prijali viacero opatrení, zamedzili prístup k dobytku, uzatvorili hospodárske dvory a v niektorých ošetrovatelia od zvierat vôbec neodchádzajú domov. Zhodujú sa na tom, že nákaza by pre nich bola katastrofou a znamenala by ich koniec.
V článku sa dočítate
- dokedy bude zatvorená bojnická zoologická záhrada,
- aké dopady majú na zoo prijaté opatrenia,
- koľkých farmárov v prievidzskom regióne nákaza ohrozuje,
- čo by pre chovateľov znamenalo preniknutie vírusu na farmy.
Zavretá môže byť mesiace
Bojnická zoo zatvorila svoje brány pre verejnosť hneď, ako sa objavili správy o preniknutí nákazy na územie Slovenska. Dokedy to potrvá, zatiaľ nie je jasné, počítajú však aj s možnosťou, že nebudú môcť otvoriť až do augusta.
Jej vedenie je v úzkom kontakte so zoologickými záhradami na Slovensku aj v Českej republike a tiež so všetkými kompetentnými inštitúciami doma aj v zahraničí. Rokujú aj o možnosti prípadnej vakcinácie ohrozených zvierat. Informovala o tom hovorkyňa zoo Andrea Klasová.

Priamo ohrozené sú desiatky vnímavých zvierat, medzi nimi aj vzácne druhy ako slony, kengury či antilopy. Spoločenská hodnota týchto zvierat je podľa hovorkyne prakticky nevyčísliteľná, keďže ide o druhy, ktorých počty vo voľnej prírode neustále klesajú. Z pohľadu ochrany prírody a biodiverzity majú nenahraditeľný význam.
Prevádzka s obmedzeniami
Napriek tomu, že život vo vnútri záhrady plynie normálne a ošetrovatelia sa starajú o zvieratá, platí úplný zákaz pohybu vozidiel do a zo zoo okrem výnimiek, pričom vozidlá musia prejsť dezinfekčnými rohožami a rozprašovačmi na elimináciu možnej kontaminácie. Dezinfekčné rohože sú umiestnené aj pri všetkých vstupoch do areálu a pred chovnými zariadeniami.
„Prevádzka je obmedzená na nevyhnutné minimum, administratívni pracovníci pracujú z domu alebo čerpajú dovolenky. Zastavené boli aj všetky stavebné a dodávateľské práce,“ vysvetlila hovorkyňa.
Zrušiť museli aj plánované transporty zvierat, napríklad presuny kozorožcov do Francúzska či antilopy bongo do Singapuru sú odložené na neurčito.
„Rovnako sú zrušené plánované akcie pre verejnosť, vrátane slávnostného otvorenia sezóny či veľkonočných podujatí a v ohrození je aj celoslovenská vedomostná súťaž Zoo Lympiáda 2025, keďže sa mala konať koncom apríla 2025. Keďže zatiaľ nevieme, dokedy bude zoo uzatvorená, ďalší vývoj plánov a podujatí bude závisieť od aktuálnej situácie,“ doplnila hovorkyňa.

Zoo už teraz počíta straty, ktoré vplyvom opatrení každý deň rastú. Klasová hovorí o značnom ekonomickom dopade bez ohľadu na to, dokedy ostane zoo zatvorená.
„Ak sa situácia predĺži až do augusta, celková výška strát presiahne určite jeden milión eur,“ vysvetlila s tým, že najväčší vplyv na to budú mať výpadky zo vstupného v čase začínajúcej sa sezóny. Hovorí o skromnom odhade, ktorý nezohľadňuje všetko, čo je potrebné aktuálne zabezpečiť a zakúpiť v rámci zabezpečenia eliminácie prípadnej nákazy.
Farmy sú v pohotovosti
V prievidzskom regióne sa zatiaľ nákaza slintačky a krívačky neobjavila. Potvrdil to riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Prievidzi Igor Podoba. „Nateraz v okrese nie je ani podozrenie na výskyt ochorenia, napriek tomu sa farmy a chovy riadia platnými nariadeniami,“ povedal. Či však všetci opatrenia dodržiavajú, veterinári priamo na farmách nekontrolujú.