HORNÁ NITRA. Ministerstvo zdravotníctva pripravuje novú sieť záchrannej zdravotnej služby, kvôli čomu prídu Nováky o záchranku s lekárskou posádkou. Nahradiť by ju malo auto bez lekára.
Službu rýchlej pomoci s lekárom na palube presúva ministerstvo do Partizánskeho. Pohotovostné sanitky s lekárom v Prievidzi a Bánovciach nad Bebravou majú zostať zachované.
Proti tejto zmene ostro vystúpil Michal Ďureje, starosta obce Lehota pod Vtáčnikom a poslanec Trenčianskeho samosprávneho kraja.

„Okres Prievidza má viac ako 130-tisíc obyvateľov. Je väčší a ľudnatejší než okresy Partizánske a Bánovce nad Bebravou dokopy. Napriek tomu mu má zostať len jedna rýchla lekárska pohotovosť," upozorňuje Ďureje v príspevku na sociálnej sieti.
Ministerstvo zdravotníctva argumentuje tým, že cieľom je zlepšiť priemerný dojazdový čas v celom regióne.
„V Prievidzi ostáva lekárska posádka v stretávacom režime RV (rendez-vous, ide o systém lekárskej pomoci na zabezpečenie rýchlejšieho poskytnutia odbornej starostlivosti), ktorá je oveľa efektívnejšia a tým pádom dostupnejšia pre pacienta. Región ako taký sa však posilňuje čo sa týka počtu posádok,“ uviedlo ministerstvo.

Ministerstvo ďalej zdôrazňuje, že operačné riadenie záchraniek neberie ohľad na hranice okresov, ale na dostupnosť najbližšej vhodnej posádky.
Michal Ďureje upozorňuje, že horná Nitra bude mať vďaka tomu veľký problém.
„Rýchla lekárska pomoc RLP a rýchla zdravotná pomoc RZP nie sú zameniteľné. RLP má lekára, ktorý vie pacienta ošetriť priamo na mieste, často bez nutnosti prevozu do nemocnice. RZP takmer vždy vezie pacienta do nemocnice. Takto sa dostupnosť kvalitnej prednemocničnej starostlivosti v okrese výrazne zníži,“ uvádza.
Zmeny mali byť prerokovávané v marci 2025 a aplikované v prvej polovici roku 2026. Kým ministerstvo tvrdí, že región bude celkovo posilnený, mnohí zástupcovia miest a obcí okresu Prievidza sa obávajú, že reálnym dôsledkom bude zhoršenie dostupnosti urgentnej lekárskej pomoci v najväčšom okrese Trenčianskeho kraja.

„V pripomienkovom konaní som jasne poukázal na to, že týmto krokom bude záchranársky ohrozený celý región. Bývať v niektorých vzdialenejších oblastiach bude pomerne rizikové,“ uviedol krajský poslanec.
Dôvodov prečo by mal byť záchranný systém s lekárom v Novákoch zachovaný je podľa poslanca viac. Ide aj o to, že mesto má strategickú polohu a je uprostred regiónu. Terén nie je členitý a dostupnosť k pacientovi je časovo výhodná.
„Okrem toho sme špecifický región, máme tu ťažký priemysel, nebezpečné prevádzky, energetiku, priemyselné parky. Tu nestačí podvyživený systém. Ja by som záchrannú službu nerušil, ale naopak posilnil,“ vysvetlil Ďureje.
Podľa poslanca tu máme navyše pomerne silnú fluktuáciu obyvateľstva, kúpeľných pacientov, veľkú nemocnicu. Je tu veľa ľudí, ktorí nie sú domáci, ale keď sa im niečo stane, systém ich musí obslúžiť.
„Materiál, ktorý šiel na rokovanie vlády, nebol vopred zverejnený. Podľa mňa doslova unikol z ministerstva. A to je problém. Takáto zásadná vec by mala byť predmetom otvorenej diskusie, nie niečo, čo sa dozvieme až z médií,“ informoval.

Ako uviedol, až do poslednej chvíle sa snažil vyriešiť veci interne, kontaktoval pracovníkov ministerstva a komunikoval s kompetentnými. Neúspešne.
„Je odvážne až riskantné zredukovať záchranný systém v takomto regióne. Keď ide o zdravie ľudí, treba začať hovoriť nahlas. V takomto prípade môže pohnúť vecami len verejný tlak,“ poznamenal.