NOVÁKY. Jazero v Novákoch na hornej Nitre bolo aj túto sobotu, 15. marca svedkom rituálu kladenia hniezd pre prirodzený výter jednej z našich najdrahších sladkovodných rýb, zubáča veľkoústeho.
Prievidzskí rybári si tak už dlhé roky dokážu vo vlastnej réžii a s minimálnymi nákladmi zvyšovať počet vzácnych dravých rýb vo vlastných vodách bez toho, aby za túto mimoriadne cennú rybu platili.
Vodná nádrž Nováky patrí medzi rybárske revíry známe nielen bohatým zarybnením, ale aj kapitálnymi úlovkami rôznych druhov rýb. Medzi najžiadanejšími už dávno nie je len tradičný kapor, ale aj zubáč, ktorému sa tu vďaka rybárom mimoriadne darí.
Do vôd kladú desiatky hniezd
„Zubáč veľkoústy patrí medzi najhodnotnejšie druhy rýb v slovenských vodách. Preto pre jeho ochranu a zachovanie populácie sa na vodnej nádrži Nováky realizujeme odchov pomocou umelých hniezd,“ informoval Juraj Dolník, predseda štvrtej obvodnej organizácie prievidzských rybárov.
Ako uviedol, tento druh predovšetkým vďaka svojej obľube v gastronómii a športovom rybárstve predstavuje rybu, ktorej populácia si vyžaduje predovšetkým starostlivý prístup.

Nielen v Novákoch, ale aj v ostatných revíroch prievidzskej organizácie sa využívajú špecifické metódy na podporu ich prirodzeného rozmnožovania. Hniezda, ktoré vznikajú na špeciálne upravených podstavcoch, sú kľúčovým prvkom tohto procesu.
Ryby ikernačky, ktoré sú staré štyri až päť rokov, dokážu naklásť približne tristo až päťstotisíc ikier. Väčšie ryby môžu produkovať až milión ikier.
„Tieto ikry sa musia dostať na špeciálne hniezda, ktoré sú asi meter štvorcový veľké a zaručujú, že neprepadnú až na dno do blata. Proces inkubácie trvá približne päť až sedem dní pri teplote okolo 130 denných stupňov,“ upresňuje Dolník.
Prirodzený neres zubáčov sa zvyčajne odohráva na štrkových doskách a platniach, kde si samec vybuduje hniezdo. Počas neresu čaká na príchod samice, ktorá nakladie ikry, ktoré samec následne oplodní.

Tieto procesy prebiehajú pri špecifických teplotných podmienkach. Avšak, v prípade nádrže v Novákoch, tieto prirodzené podmienky neexistujú, preto je potrebné zasiahnuť a zabezpečiť vhodné prostredie pre vývoj ikier.
Hniezda strážia samce
„Tento poloumelý výter robíme kvôli tomu, že tu nie sú vhodné prirodzené podmienky pre zubáča. Podložie bentosu a blata by spôsobilo, že ikry by sa pokazili a preto musíme využiť špeciálne upravené podstavce s umelou trávou, ktoré pre výter zaručujú optimálne podmienky,“ uviedol Dolník.
Proces odchovu treba mať pod kontrolou a sledovať ho. Rybári musia hniezda pravidelne monitorovať aj prostredníctvom podvodných kamier. V prípade, že teplota vody stúpne nad určitú teplotu, samce zubáčov začínajú strážiť hniezdo, pričom niekedy sa dokonca snažia brániť svoje územie až tak, že útočia aj na kamery.

„Samce strážia ikry pred inými rybami, ktoré by ich mohli zjesť, pretože voľne uložené ikry sú pre ostatné druhy rýb veľmi lákavou potravou. Počas dohľadu dokážu byť strážiace samce veľmi agresívne. Ich úloha pri ochrane ikier je neoceniteľná. Po vyliahnutí poteru dohliada samec zubáča aj na ich prvotné rozplávanie a až následne odchádza.,“ dodáva Dolník.
V rybárskom revíri v Novákoch sa aj vďaka tejto snahe rybárov môžu každoročne pochváliť nielen dostatočným množstvom úlovkov, ale aj ich kapitálnymi veľkosťami.