BOJNICE. Kúpeľné mesto na hornej Nitre sa stáva rajom pre zážitkovú horskú cyklistiku, do Bojníc mieria návštevníci z celého Slovenska. Lesy nad mestom totiž ukrývajú päť cyklistických trailov a dva cyklookruhy pre začiatočníkov aj profesionálov. Komplex cyklotrás uzatvára unikátny skill park, ktorý je jediný svojho druhu na Slovensku.
V týchto dňoch vznikol v poradí piaty, najnáročnejší trail, určený pre skúsených jazdcov. Dráha takejto náročnosti v horskom komplexe chýbala, vďaka nej môžu bojnickí nadšenci usporiadať prestížne celonárodné cyklistické podujatia. V lete budú hostiť majstrovstvá Slovenska v endure, na ktorých sa stretne naša cyklistická špička.
Traily však nie sú určené len pre profesionálov, vďaka rôznym náročnostiam si ich môžu užiť aj menej zdatní cyklisti.
Nesú mená bojnických šľachticov
Cyklotrasy v lesoch nad Bojnicami vybudovali dobrovoľníci z občianskeho združenia Hornonitrianske stopy. Dbali na to, aby boli rôzne náročné a vhodné pre každého. Všetkých päť bolo pomenovaných po bojnických panovníkoch.
Najnovší, Čákov trail, je najnáročnejším a takýto typ doteraz v systéme bojnických cyklotrás chýbal. Ide o náročnú cyklotrasu pre zdatných a skúsených cyklistov.
S budovaním začali v novembri minulého roka, začiatkom marca ho dokončili. Trasa má približne 1400 metrov, prevýšenie dosahuje okolo dvesto metrov. Rozdelená je na dve časti.

„Prvá je rýchla s množstvom skokov rôznej náročnosti, na jednom skoku treba vzduchom prekonať až šesť metrov. Druhá polovica je v strmom náročnom teréne s veľkým sklonom kopca a množstvom kameňov a koreňov či prejazdov zo skaly,“ priblížil člen združenia Filip Roháč, ktorý sa na budovaní trailu podieľal.
Všetky trasy sú výsledkom práce dobrovoľníkov, ktorí ich vybudovali len s pomocou ručného náradia. „Do lesa sme nesmeli ísť s mechanizmami, robili sme len s rýľmi, lopatami či hrabľami. Na výstavbu prekážok sme použili iba materiály, ktoré sa v lese nachádzajú a drevo, ktoré sme tam ručne vyniesli,“ priblížil Roháč.
Okrem Čákovho sú v lese ďalšie štyri trasy rôznej obtiažnosti. Pre začiatočníkov je určený Korvínov trail, ktorý obsahuje malé skoky, mierne klopené zákruty a menšie strminy a meria deväťsto metrov.

Najstarší je päť a pol kilometrový Pálfiho trail, obsahuje všetko, na čo môžu cyklisti v lese naraziť. Náročnejší je Gilethov trail. Na dva a pol kilometri tam možno nájsť väčšie skoky, strminy a ťažšie úseky. Určený je pre skúsenejších cyklistov, rovnako ako aj Noffryho trail dlhý osemsto metrov. Nemá síce skoky, ale je v zložitom teréne s množstvom náročnejších prekážok a veľkých skál. Ide o technický trail, na jeho absolvovanie musí človek dobre ovládať svoj bicykel.
Čo sa cyklisti naučia na týchto štyroch trasách, môžu zúžitkovať na najťažšom Čákovom traile.
Traily spájajú dva cyklookruhy
Všetky trasy sú značené na východzích miestach, ktoré sú v Dubnici, mestskej časti Bojníc, pri futbalovom ihrisku a pred Kaniankou na odbočke smerom na Bohátku. Nachádzajú sa tam mapy so všetkými potrebnými informáciami. Každý trail je prehľadne označený svojou farbou a značkou a všetky sú ľahko dostupné. Na mapách nájdu ľudia aj informácie a vysvetlivky o obtiažnosti jednotlivých trás.
Traily sú prístupné celoročne a bezplatne, údržbu vykonávajú hlavne v zimných mesiacoch. Jazdiť by sa nemalo v noci a krátko po daždi, pretože premočený terén je šmykľavý a nebezpečný.
Súčasťou bojnických cyklotrás sú aj dva okruhy – pätnásťkilometrový Bojnicko-dubnický cyklookruh a päťkilometrový okruh Bohátka – Bojnice - spojka. Ide o nenáročné trasy po zvážniciach bez pridaných prvkov, z ktorých sa dá dostať na štart všetkých piatich trailov. Okruhy sú vhodné aj pre rodiny s deťmi.
Najväčšie zázemie je pri futbalovom ihrisku v Dubnici, kde je informačná tabuľa, prístrešok, posedenie, stojan s náradím, dokonca gril. Ľudia tam môžu zaparkovať auto a nachystať sa na jazdu.

Cyklotrasy sa nachádzajú v lesoch nad Bojnicami mimo ochranného pásma, ktoré často navštevujú aj peší turisti. Aby predchádzali vzájomným stretom, všetky trasy vybudovali mimo oficiálnych turistických chodníkov.
„Naším prvotným cieľom bolo dostať cyklistov do svojich koridorov, aby sa minimalizovalo riziko stretov s pešími. Samozrejme, niekde sa trasy križujú, v týchto miestach sú osadené tabule pre cyklistov, ktorých upozorňujú, aby spomalili a brali ohľad na peších. Zároveň informujú turistov o trailoch a vyzývajú ich, aby na ne nevstupovali,“ vysvetlil Roháč.
Skill park je slovenským unikátom
Pri ihrisku v Dubnici sa nachádza aj Velosvet Thurzov skill park, ktorý je jediný svojho druhu na Slovensku. Ide o areál s viacerými skokmi a prekážkami rôznej náročnosti. Dopĺňa komplexnosť bojnických cyklotrás a určený je pre ľudí, ktorí začínajú jazdiť na horských bicykloch.

„Začiatočníkom neodporúčam ísť rovno do lesa na traily, ale aby si jazdu vyskúšali v skill parku, kde sa zoznámia s terénom a podmienkami, na ktoré môžu neskôr v lese natrafiť,“ upozornil Roháč.
Park funguje rok a je hojne využívaný. Celú sezónu sú tam ľudia z celého regiónu, ale často tam chodia aj cyklisti z iných miest stredného a západného Slovenska. Je vhodný aj pre deti, sú v ňom dve jednoduché trasy určené pre najmenších na malých bicykloch ši odrážadlách. Vstup do parku je bezplatný.

Budú hostiť významné preteky
Čákov trail bol poslednou chýbajúcou skladačkou, ktorý v Bojniciach doteraz chýbal. Po jeho vybudovaní tam môžu miestni cyklisti hostiť prestížne cyklistické podujatia.
„Už siedmy rok organizujeme celoslovenské preteky v horskej cyklistike s názvom Hornonitrianska enduro séria, vlani sme pripravili aj slovenský pohár a tento rok sa budú v Bojniciach konať majstrovstvá Slovenska, ktoré si vyžadujú aj takýto náročný trail. Slovenská cyklistická špička sa na hornej Nitre stretne 26. a 27. júla,“ informoval Filip Roháč, ktorý je hlavným organizátorom podujatí.
