BOJNICE. Bojnický zámok privítal v stredu 12. marca jubilejného návštevníka s poradovým číslom 15 250 000. Stala sa ním Eva Hendrychová z Opavy, ktorá sa prišla pozrieť do Bojníc s manželom a synom.
Cestu na Slovensko si naplánovali počas synových prázdnin, v programe mali návštevu zoologickej záhrady a nemohli vynechať ani zámok. To, že si kúpili lístok s číslom jubilejného návštevníka, ich milo prekvapilo.
„Je to veľmi príjemný pocit, vôbec som také niečo netušila. Práve sme si hovorili, že na tak veľkom zámku sme ešte neboli. Už zvonka sme videli skutočnú nádheru a ešte netušíme čo nás čaká vo vnútri, ale je naozaj pekný,“ opísala.
Pálfiho odkaz generáciám
Posledný šľachtický majiteľ gróf Ján František Pálfi vo svojom testamente v roku 1907 vyslovil želanie, aby zámok a zbierky v ňom boli sprístupnené verejnosti ako muzeálna expozícia. Tento svoj zámer aj naplnil.
Nechal zviazať hrubú knihu a prikázal, aby sa do nej zapisovali všetci návštevníci, ktorí do Bojníc prídu. Prvé prehliadky zámku sa uskutočnili ešte za jeho života, zvedavci však mohli vstúpiť len vtedy, keď gróf nebol doma.

„Prvý zápis je zo 17. mája 1907 a prvým návštevníkom bol dôstojník uhorskej armády Ján Ökvös. Najväčší boom na zámku prišiel v 80. rokoch, keď v roku 1986 zaznamenali rekordnú návštevnosť 305 307 ľudí. V súčasnosti sa ročná návštevnosť pohybuje okolo 160-tisíc,“ informoval Erik Kližan knihovník múzea.
Návštevnosť postupne rástla
V roku 2011 navštívil zámok trinásty miliónty návštevník. Za štrnásť nasledujúcich rokov bola priemerná ročná návštevnosť približne 160-tisíc ľudí. Výnimkou bolo obdobie pandémie, keď v roku 2020 prešlo bránou jedného z najromantickejších zámkov v Európe necelých 77-tisíc ľudí.

„Spočiatku bolo vstupné do zámku dobrovoľné a slúžilo ako odmena pre kastelána, ktorý sprevádzal turistov. Neskôr sa platila jedna koruna. Dnes sa už ceny lístkov líšia, ale Bojnický zámok sa stále teší veľkej obľube,“ povedal Kližan.
Zámok bol trikrát zatvorený z dôvodu vážnych historických udalostí, a to počas prvej svetovej vojny, požiaru v roku 1950 a v období protipandemických opatrení v rokoch 2020 až 2021.
Kniha plná tajomstiev
„Zámok navštívili mnohé významné osobnosti, ako napríklad Švajčiar Július Tonnet, držiteľ patentu na ohýbaný nábytok či Robert William Seton-Watson zo Škótska, ktorý sa za čias Rakúsko-Uhorska zastával utláčaných Slovákov. Mali sme tu aj budúcu Albánsku kráľovnú alebo rodinu Burbonovcov a množstvo šľachticov z celého Rakúsko-Uhorska,“ doplnil Kližan.

Podľa historika je v prvej knihe návštev, ktorú mal kedysi v rukách aj sám gróf Pálfi a ktorá bola sprístupnená v máji 1907, zaznamenaných veľa zaujímavých mien. Ale čo je ešte zaujímavejšie, tento dokument v sebe ukrýva oveľa viac neobjavených tajomstiev.
Dnes je Bojnický zámok jedným z najnavštevovanejších miest na Slovensku, pričom jeho návštevníci prichádzajú z rôznych kútov sveta.