Svojim susedom v obci Lehota pod Vtáčnikom ponúka Kameňolom Vtáčnik partnerstvo. Ako sa dá spájať ťažba so zodpovednosťou voči prírode a ľuďom? Na to sme sa pýtali Jána Zimu, vedúceho lomu, ktorý v rozhovore predstavil konkrétne kroky – od skrápacích rámp proti prachu po výsadbu stromov s menami obyvateľov.
Aké aktivity spoločnosti považujete za kľúčové pre zmiernenie vplyvu ťažby na obec a jej obyvateľov?
Chceme byť súčasťou komunity, nie len jej susedom. Okrem samotnej ťažby sa sústreďujeme na tri oblasti: kontrolu hluku a prašnosti, rekultiváciu územia a podporu rozvoja obce. Aby sme miestnym obyvateľom dokázali, že na dobrých susedských vzťahoch nám naozaj záleží, nechali sme na vlastné náklady vypracovať nezávislú hlukovú štúdiu. Tá jednoznačne potvrdila, že naša prevádzka neprekračuje prípustné hodnoty hluku. Veríme, že pre obyvateľov je to pozitívny signál, že nám záleží na ich pohodlí a spokojnosti.

Ako konkrétne znižujete prašnosť, ktorá pri ťažbe vzniká?
Prašnosť je pre nás výzvou, aj preto investujeme do pokročilých riešení na jej zníženie. Postavili sme box na jemné frakcie, ktorý znížil prašnosť pri skladovaní materiálu. Pred dvoma rokmi sme na výjazde z lomu nainštalovali skrápaciu rampu pre nákladné autá. Dôsledne kontrolujeme, aby vozidlá opúšťajúce lom boli zaplachtované. Nemôžeme síce dať vodičovi pokutu, ale ak to po upozornení urobí opätovne, dostane zákaz vstupu do lomu. Okrem toho sme zrekonštruovali príjazdovú cestu a vďaka novému asfaltu sa výrazne znížila aj hlučnosť a opotrebovanie vozidiel na ceste. Počas sucha intenzívne kropíme dopravné cesty v lome.
V časti lomu, kde bola ukončená ťažba, by ste mali zabezpečiť rekultiváciu. Čo ste už v tejto oblasti dosiahli?
Rekultivácia je pre nás povinnosťou voči prírode, ale aj záväzok voči členom urbáru. V časti, kde bola ukončená ťažba, sme začali technickú rekultiváciu – upravili sme svahy a pripravili terén pre biologickú rekultiváciu. Už teraz obyvatelia vidia, ako postupne meníme vyťažené plochy. Počas Dňa otvorených dverí si návštevníci mohli zasadiť stromček s vlastným menom. Tieto stromy časom vytvoria zelený pás, ktorý tiež prispeje k zníženiu prašnosti a hlučnosti a pomôže obnoviť prírodnú rovnováhu v oblasti. Aby sme zabezpečili, že obnova územia bude prebiehať udržateľne a efektívne, spolupracujeme s odborníkmi na rekultivácie.

Ako komunikujete s urbárnikmi a s obcou Lehota pod Vtáčnikom?
Kľúčová je pre nás otvorenosť. Organizujeme exkurzie pre podieľnikov, aby na vlastné oči videli opatrenia proti prašnosti a plány rekultivácie. Diskutovali sme s nimi aj o potrebe uskladniť zeminu, čo je nevyhnutné pre biologickú rekultiváciu lomu. Pomohli sme aj s čistením rigolov pozdĺž prístupovej cesty z obce do lesa. Okrem spomínaného dňa otvorených dverí sme prispeli napríklad k výsadbe kvetinového záhonu pri vstupe do obce a podporili Lehotské slávnosti. Veríme, že aj takéto malé kroky prispievajú k zlepšeniu kvality života v obci.
Pomáhate aj priamo urbáru?
Samozrejme. Podieľali sme sa napríklad na oprave lesných ciest patriacich Pozemkovému spoločenstvu Malá Lehota. Realizovali sme čistenie rigolov pozdĺž prístupovej cesty v rozsahu 1,3 km na zachytávanie zrážkovej vody.

Aké sú plány spoločnosti na tento rok?
V roku 2025 chceme inštalovať ekologické biopostreky, ktoré znížia spotrebu vody a prašnosť ešte efektívnejšie. Chystáme štúdiu vplyvu prašnosti na okolie, aby sme mali ďalšie dáta pre komunikáciu s obyvateľmi. V rámci filozofie continuous improvement neustále hľadáme inovácie – testujeme VR technológie na vizualizáciu budúcej podoby lomu a, samozrejme, budeme pokračovať v dialógu s obcou. Každý záujemca nás môže kontaktovať a prísť sa pozrieť priamo do našej prevádzky.