BOJNICE. Od roku 1993 priniesli z majstrovstiev sveta a Európy viac ako päťsto medailí v rôznych kategóriách. O tom, že leteckí modelári Slovenska sú naším najúspešnejším športovým odvetvím, vedel asi len málokto. A ešte menej z nás tuší, aké možnosti tento menšinový šport ponúka.
Ak hovoríme o technike a povolaniach budúcnosti, leteckých modelárov nemôžeme vynechať. Sedieť v lietadle a ovládať ho je niečo úplne iné, ako ovládať stroj, od ktorého ste vzdialený až stovky kilometrov a i napriek tomu ho viete riadiť s takmer milimetrovou presnosťou.
Len hŕstka zainteresovaných vie, že sú to práve leteckí modelári, ktorí vo svojich krúžkoch mládeže dokážu pripravovať aj budúcich operátorov dronov. Pilotov, ktorí budú schopní nie iba riadiť také stroje bez toho, aby v nich sedeli, ale ich aj ošetrovať, opravovať a programovať.
Ak vám k sviatku darovali dron, netešte sa. Na to, aby ste s ním mohli vzlietnuť k oblohe totiž nepotrebujete len základnú inštruktáž a nabité akumulátory, ale aj niečo viac. Musíte mať povolenie, registráciu, poistenie, ale hlavne vedomosti o základoch členenia vzdušného priestoru a zásad jeho využívania.
Predseda združenia modelárov ĽUBOMÍR KRUPÁR vidí v tomto športe obrovský potenciál nielen na rozvoj technických zručností mladých ľudí, ale aj v budovaní základov dronovej ekonomiky, ktorá sa už čo nevidieť stane súčasťou nášho života. Viac prezradil v rozhovore.
V článku sa ďalej dočítate:
Aký je rozdiel medzi modelom a dronom,
Či vytlačia drony modelárov z trhu,
Aká je budúcnosť dronov v letectve.
Čo vás osobne priviedlo k leteckému modelárstvu?
Patrím medzi šťastných ľudí, pretože ako chlapec som sa zamiloval do modelov. Cez modely som sa dostal na strednú leteckú školu, pokračoval na vysokej a dokonca mám aj postgraduálne štúdium v leteckej odbornosti. Možno to bude znieť ako klišé, ale môj koníček ma priviedol k zamestnaniu a zamestnanie mi bolo koníčkom po celu dobu služby. Celý čas som bol aj aktívnym modelárom a som ním dodnes.

Po skončení kariéry v armáde, kde som pôsobil 35 rokov v rôznych funkciách v oblasti letectva, ma kamaráti presvedčili, že by bolo škoda nevyužiť skúsenosti pri organizovaní leteckých a raketovo modelárskych aktivitách a tak som sa stal predsedom občianskeho združenia Lermas, ktoré to celé zastrešuje.
Ste plukovník vo výslužbe, boli ste pilot?
Bol som príslušník letectva, ale nie ako pilot. Pôsobil som v inžiniersko-leteckej službe, kde som mal rôzne odborné funkcie, od technika lietadiel až po zástupcu veliteľa zboru letectva na Slovensku. Moje poslanie spočívalo v zabezpečovaní prevádzky a technickej podpory letectva. Pilotom som nebol, ale letectvo mi bolo blízke celý život.
Dnes je v letectve veľmi aktuálna aj téma dronov. Ako by ste jednoducho charakterizovali tieto stroje a ich význam?
Drony dnes sú neoddeliteľnou súčasťou letectva, ale mnoho ľudí ich vníma len ako hobby zariadenia. Ja ich vidím ako budúcnosť letectva. Nová európska legislatíva zjednotila všetky bezpilotné prostriedky vrátane našich modelov. Drony aj modely sú bezpilotné systémy a technológia dronov je v podstate podobná našim modelom.

Keď sa pozrieme na legislatívu, už nejde len o čisté modely a drony, ale o bezpilotné prostriedky, UAV - bezpilotné lietadlo alebo UAS – bezpilotný letecký systém, ktoré spájajú tieto dve oblasti. Drony sa stali bežnou súčasťou nášho života a ich význam bude naďalej rásť.
Prečo je pre vás dôležitá spolupráca medzi modelármi a dronistami?
Drony sú budúcnosť, ale modelárstvo má ešte stále dôležitú úlohu. My v Lermase sa snažíme prepojiť tieto dve oblasti, pretože mladých modelárov už v krúžkoch učíme okrem základov aerodynamiky, systémov riadenia a konštrukcie, aj nové technológie a materiál, zvládnutie základných zručností, ale i zásady členenia a využívania vzdušného priestoru. Všetko sú to veľmi dôležité veci aj pre budúcich operátorov dronov.
Takto pripravený človek má už sedemdesiat percent potrebných zručností na to, aby sa stal v budúcnosti dobrým operátorom dronu. A práve toto prepojenie môže pomôcť aj pri rozvoji dronovej ekonomiky v rôznych oblastiach nášho života.

V histórii letectva bol kľúčovým momentom vznik modelárskeho hnutia po prvej svetovej vojne. Ako vidíte paralelu medzi týmto historickým obdobím a súčasným vzostupom dronov?
Po prvej svetovej vojne vznikol letecký boom, ktorý zohral kľúčovú úlohu v príprave budúcich leteckých odborníkov. Mladí ľudia sa začali zaujímať o letectvo cez modely, ktoré boli prvým krokom k profesionálnym kariéram v armáde a civilnom letectve.