CIGEĽ. Martin Ducký z obce Cigeľ v prievidzskom okrese sa narodil s vážnym zdravotným postihnutím - detskou mozgovou obrnou a spastickou kvadruparézou. Má postihnuté všetky končatiny, trup aj tvár. Ide o najzávažnejší druh spastickej formy detskej obrny.
Aby sa človek s takýmto postihnutím dokázal venovať akejkoľvek športovej aktivite, je takmer zázrak. Martin to zvládol nielen vďaka úžasnému rodinnému zázemiu, ale najmä preto, že sám chcel. Pomocnú ruku priložila aj jedna charitatívna organizácia a príbeh 31-ročného Martina zverejnila v mobilnej aplikácii, ktorá takýmto ľuďom pomáha.
Martin sa k možnosti športovať dostal len pred dvomi rokmi, aj to úplnou náhodou. Myšlienky na akékoľvek voľnočasové aktivity brzdil dovtedy nielen jeho zdravotný hendikep, ale aj školské povinnosti a pracovná zaneprázdnenosť rodičov.
Hra ktorá pomáha a socializuje
„Na internete som sa dozvedela, že v Piešťanoch budú ukážky paraolympijských disciplín a tak sme sa tam išli pozrieť. Syn si tam vyskúšal bocciu a zaujalo ho to. Tento šport pripomína petang, ale hrá sa s mäkšími loptičkami,“ prezradila Martinova mama Božena Ducká.
Keďže v blízkom okolí takýto šport nikto neprevádzkoval, nakontaktovali sa na bratislavské centrum a každú sobotu si urobili výlet za synovým športom.
„Bolo to ako znovuzrodenie nášho syna. Veľmi mu to pomohlo, najmä po psychickej stránke. To, že sa začal stretávať s rovnako postihnutými ľuďmi, mu začalo dodávať sebadôveru. Našiel si aj veľa nových kamarátov, skrátka socializoval sa a to ho dostalo do oveľa väčšej pohody,“ spomína matka.

Prvé úspechy prišli však skôr, ako všetci čakali. Martin prekvapil už na prvých súťažiach vo svojej kategórii. Loptičky dokázal odhadzovať s mimoriadnou presnosťou a získal niekoľko tretích umiestnení. Na začiatočníka priam skvelé.
„Videli sme, ako mu to pomáha nielen psychicky, ale aj fyzicky. Pri odhadzovaní loptičiek musel zapájať do činnosti nielen ruky, ale aj chrbát a tak vlastne bez toho, aby o tom vedel, rehabilitoval celé telo,“ vysvetlila matka.
Martinovi sa snažia pomáhať aj v obci. Keď treba, má na trénovanie k dispozícii priestory na obecnom úrade. V telocvični na základnej škole v neďalekých Bojniciach sa môže v hre zdokonaľovať aj pod vedením trénerky Paulíny Píšovej.
„Trénujeme nielen presnosť, ktorá je dôležitá, ale hlavne nacvičujeme situácie, ktoré môžu nastať v zápasoch. Potom si skúšame aj samotné súťaže. Ide o stratégiu hry, aby sa riešilo to, čo hráč potrebuje vedieť a hlavne, ako na to má reagovať,“ vysvetlila.
Poradil mu kamarát
Martin je i napriek svojmu hendikepu rodený boccista. Keď ho prvý raz videli hádzať loptičky v Piešťanoch, povedali mu to. Veľmi dobre si to pamätá a snaží sa aby menu, ktoré dostal, nezostal nič dlžný.
„Tretie miesta už mám, ale tento rok som si dal vyššie ciele. Chcel by som aj druhé miesta a možno niekedy aj to prvé, ak by sa podarilo,“ prezradil športovec.
Na bratislavských tréningoch spoznal viacero nových priateľov. Jeden z nich mu poradil, aby sa prihlásil do charitatívnej aplikácie, ktorá pre takých športovcov ako je on, získava financie a pomáha tak zvyšovať ich možnosti. Nezaváhal, skúsil a vyšlo to.

V týchto dňoch už Martinov príbeh hendikepovaného športovca získava prvé eurá v projekte, ktorý vznikol v roku 2023. Spája športovcov aj zdravých ľudí v systéme, kde sa spálené kalórie premieňajú na finančnú podporu.
Spolupráca s populárnymi fitnes platformami ako Strava, Garmin, Apple Health či Google Health umožňuje automatickú synchronizáciu pohybových údajov. Podľa projektovej manažérky Ľudovity Chmelárovej zo združenia Asociácia pomoci postihnutým funguje systém veľmi jednoducho.