PRIEVIDZA. Epidémia žltačky typu A v prievidzskom regióne neutícha, do piatku 22. februára bolo nahlásených 64 prípadov vrátane 15 detí z ôsmich školských zariadení v Prievidzi, Diviackej Novej Vsi a Koša. Situáciu v okresnom meste zhoršuje nezodpovednosť pacientov a náročné hľadanie ich kontaktov.
Odborníci odporúčajú okrem dôslednej hygieny rúk očkovanie ako najúčinnejšiu prevenciu. Pre ľudí priamo ohrozených nákazou je bezplatné, záujemcovia oň môžu požiadať svojho všeobecného lekára.
Prípadov stále pribúda
Počet prípadov hepatitídy typu A, známej aj ako choroba špinavých rúk, v regióne neustále rastie, hygienici spolupracujú pri hľadaní kontaktov s lekármi aj políciou.
V článku sa ďalej dočítate
- čo hygienikom komplikuje vyhľadávanie kontaktov chorých,
- koľko pacientov so žltačkou je hospitalizovaných v Trenčíne,
- aké opatrenia prijalo mesto a Tesco,
- kto má možnosť dať sa zaočkovať a za akých podmienok,
- kedy bola v regióne naposledy epidémia žltačky a ako dlho trvala.
Pre chorých a ich úzke kontakty platí na päťdesiat dní zvýšený zdravotný dozor, počas ktorého musia dodržiavať opatrenia ako je zvýšená hygiena rúk, pravidelné kontroly u lekára, prípadne očkovanie. Každému kontaktu hygiena vydáva rozhodnutie, v ktorom má popísaný postup, ktorý musí dodržiavať.
„Najväčším problémom je, že ide o komunitu, ktorú je veľmi náročné kontrolovať. Sú tu aj obyvatelia iných okresov, ktorí sa voľne pohybujú po regióne, nemajú svojho ošetrujúceho lekára ani trvalý pobyt. Mnohí informácie taja, často ani nepoznajú mená ľudí, s ktorými sa schádzajú. Je preto náročné ich usmerniť a často týždne, počas ktorých sú najviac infekční, ani netušia, že sú chorí,“ vysvetlila riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prievidzi Zuzana Tornócziová.
Doplnila, že ochorenie má inkubačnú dobu päťdesiat dní, preto predpokladá, že sa epidémia bude ťahať ešte minimálne tri mesiace. Aj to len v prípade, že budú chorí a ich kontakty spolupracovať a správať sa zodpovedne.
Nápor na trenčiansku nemocnicu
Prievidzský okres nemá infektológa, ťažšie prípady z okresu preto najčastejšie končia v trenčianskej nemocnici, kde je na infekčnom oddelení v súčasnosti hospitalizovaných trinásť pacientov so žltačkou. Nie sú medzi nimi žiadne deti, v minulosti mali jedného detského pacienta. Od októbra minulého roka v Trenčíne hospitalizovali už 42 pacientov so žltačkou typu A.

„V prípade naplnenia kapacity nášho oddelenia a potreby hospitalizácie ďalších pacientov budeme ich umiestnenie koordinovať v spolupráci s okolitými nemocnicami disponujúcimi infekčným oddelením,“ informovala hovorkyňa trenčianskej nemocnice Martina Holecová.
Mesto prijalo opatrenia
Najväčšie ohnisko ochorenia je v Prievidzi, vedenie radnice informuje verejnosť o preventívnych opatreniach, ktoré zamedzujú šíreniu ochorenia, prostredníctvom svojej webovej stránky a sociálnych sietí.
Zároveň vo všetkých zariadeniach v správe mesta dostali zamestnanci inštrukcie o dodržiavaní preventívnych opatrení, týkajúcich sa najmä zvýšenej osobnej hygieny a dezinfekcie spoločných priestorov.
„V útulku Harmónia sa v minulom mesiaci vyskytol jeden prípad žltačky u dospelého muža, ktorý bol hospitalizovaný v nemocnici v Trenčíne. Prijímatelia sociálnej služby, ktorí boli ubytovaní v jednom byte s menovaným, boli podrobení testom a následne zaočkovaní,“ informovala hovorkyňa Prievidza Michaela Beňadiková.
Doplnila, že klienti harmónie sú pod lekárskym dohľadom a absolvujú pravidelné prehliadky. U nikoho z nich sa doteraz ochorenie neprejavilo. Sú podľa nej poučení o potrebe dodržiavať opatrenia proti šíreniu ochorenia a dostali odporúčanie nestretávať sa s rizikovými osobami.
V zariadení pre seniorov bola v karanténe jedna klientka, u ktorej sa však ochorenie nakoniec nepotvrdilo.
„Zamestnancov sme vyzvali, aby sa vzhľadom na vlastnú bezpečnosť dali zaočkovať. Klienti sú zo strany obvodnej lekárky a formou diskusie informovaní o preventívnych opatreniach. Situáciu pravidelne monitorujeme,“ doplnila hovorkyňa.

Osveta funguje aj vo všetkých školských zariadeniach v meste, učitelia deťom vysvetľujú potrebu dôkladne si umývať ruky.
„Momentálne je situácia stabilizovaná, v školách a školských zariadeniach nové prípady výskytu žltačky nepribúdajú,“ informovala Beňadiková.
Napriek tomu školy naďalej venujú pozornosť zvýšenej dezinfekcii priestorov a dotykových povrchov. Taktiež obmedzujú stretávanie sa žiakov, napríklad aj pri stravovaní.
Hromadné celoškolské podujatia plánované v januári a februári boli zrušené, akcie naplánované na marec sa už uskutočnia. „Vyučovací proces prebieha bez zásadných zmien,“ doplnila hovorkyňa.
Ľudia sa obávajú nákazy
Na sociálnej sieti ľudia kritizujú, že napriek epidémii sa ľudia bez domova združujú najmä v okolí predajní Tesco v centre mesta a na Nábrežnej ulici.