KOŠ. Ministri Erik Tomáš a Tomáš Taraba predstavili vo štvrtok (20. 2.) v obci Koš v prievidzskom regióne spoločne pilotný projekt čistenia vodných tokov, ktorý je určený pre zamestnancov sociálnych podnikov.
Ide o iniciatívu v rámci novej vlny legislatívnych opatrení pod názvom Práca namiesto dávok, ktorej cieľom je motivovať ľudí k aktívnej účasti na trhu práce a zároveň zabezpečiť, že sociálne dávky budú určené tým, ktorí z objektívnych dôvodov skutočne nemôžu pracovať.
Tlačovka na ochrannej hrádzi potoka Lehôtka sa uskutočnila len osem dní pred koncom vegetačnej prestávky, počas ktorej je možné takéto práce v prírode ešte realizovať.
Na práce mali len mesiac
Vladimír Borák, konateľ spoločnosti Hater Handlová, ktorá zamestnáva aj ľudí zo znevýhodneného sociálneho prostredia potvrdil, že zmluvu na práce majú síce až do marca, ale podľa platnej legislatívy ich musia tu v Koši ukončiť do konca februára.
„Mali sme na to mať tri mesiace, ale kým sa podpísala zmluva, zostal nám na práce len február. Vyčistiť v tomto náročnom teréne tri a pol kilometra hustého porastu, o ktorý sa minimálne tridsať rokov nikto nestaral, nie je vôbec jednoduché a nie som si istý, či sa to podarí,“ informoval Borák.
Ako ďalej uviedol, pokračovať v čistení takýchto priestorov by mohli len za predpokladu, že by na tieto práce ministerstvo udelilo výnimku zo zákona.

Práve firma Hater z Handlovej je jednou zo spoločností, ktorá dokáže zamestnávať aj nekvalifikovanú pracovnú silu, o ktorej minister Tomáš hovoril.
„Ministerstvo práce cez národný projekt a eurofondy zabezpečí preplatenie polovice celkovej ceny práce, pričom v prípade zdravotne znevýhodnených uchádzačov je táto suma až 75 percent,“ uviedol Tomáš.
Projekt, tak podľa jeho slov demonštruje, ako sa môžu využívať sociálne podniky, ktorých je na Slovensku viac ako päťsto a to na tvorbu reálnych pracovných miest a zároveň na efektívnejšie využitie verejných finančných zdrojov.
Vodohospodári ušetrili viac ako sto tisíc
Riaditeľ vodohospodárov Jozef Moravčík informoval, že náklady na vyčistenie priestoru ochrannej hrádze v Koši by sa v ich réžii vyšplhali až na úroveň 200-tisíc eur.
„Hrádzu sme mali zaradenú v našom pláne opráv a údržby. Keďže slúži na ochranu poddolovaných území, v prípade mimoriadnych udalostí, bolo potrebné ju vyčistiť. Podpísaním zmluvy s regionálnou spoločnosťou Hater sme ušetrili až 140 tisíc,“ uviedol Moravčík.
Podľa vyjadrenia ministra práce má nový zákon o službách zamestnanosti za cieľ zabezpečiť, aby každý občan, ktorý má zdravé ruky a nohy, bol aktívne zapojený do práce. Návrh legislatívy predpokladá, že ak občan odmietne vhodnú pracovnú ponuku zo strany úradu práce, stratí časť dávok.

Ako uviedol, iniciatíva je zameraná na podporu ľudí schopných pracovať, najmä dlhodobo nezamestnaných a nízko kvalifikovaných a zároveň na zefektívnenie sociálneho systému.
Iniciatíva získala podporu nielen zo strany ministerstva práce, ale aj ďalších rezortov.
„Ministerstvo životného prostredia, pôdohospodárstva a dokonca aj obrany sú zapojené do hľadania možností, ako vytvárať pracovné miesta v rôznych oblastiach,“ uviedol Tomáš.
Ako ďalej informoval, okrem ekologických prác, ako je čistenie vodných tokov a lesov, sa plánujú aj sezónne práce a projekty zamerané na kultúrnu obnovu, podobne ako projekt Ľudia a hrady, ktorý zamestnáva takmer päťsto ľudí naprieč Slovenskom.
Projektov za spravodlivú mzdu bude viac
Projekt sa zameriava aj na riešenie nerovnomerného rozloženia pracovných príležitostí.
„Ak bude legislatíva schválená, očakáva sa, že to prebehne do leta s účinnosťou od jesene, štát sa pripravuje na postupné zavádzanie týchto opatrení v celej krajine,“ informoval minister.
Ako uviedol, projekt je zároveň reakciou na dlhodobé problémy spojené s nadmerným čerpaním sociálnych dávok, pričom sa kladie dôraz na to, aby každý, kto je schopný pracovať, aj skutočne vykonával reálnu prácu za spravodlivú mzdu.
Podľa vyjadrenia ministra Tarabu je absolútnym mrhaním finančných zdrojov, keď peniaze idú ľuďom, ktorí by za normálnych okolností vedeli pracovať a sami sa uživiť.

„Sociálny systém by mal byť postavený na tom, že ten, kto je odkázaný a nevie si sám pomôcť, o toho sa štát postará. Ale ten, kto je zdravý a schopný, by mal pracovať a nie dostávať sociálne dávky,“ dodal Taraba.
Minister ďalej načrtol, že takýmto spôsobom chcú riešiť aj problém v oblastiach, v ktorých žijú marginalizované skupiny obyvateľstva.
„Spolu s vodohospodármi sme cez sociálne podniky pripravení vstupovať aj do týchto lokalít a dať možnosť týmto ľuďom vyčistiť si to, čo si sami znečistili, lebo každé jedno euro, ktoré presmerujeme zo sociálnych dávok ,vieme využiť oveľa lepšie niekde inde,“ uviedol Taraba.