NOVÁKY. Sála Domu kultúry v Novákoch bola naplnená do posledného miesta. Hosťom populárno-náučnej besedy pre žiakov druhého stupňa základných škôl bola marsonautka MICHAELA MUSILOVÁ z vesmírnej agentúry NASA.
Astrobiologička a veliteľka viac ako tridsiatky simulovaných misií na Mars a Mesiac nepopularizuje len vedu a vesmír, ale ponúka deťom aj vlastný príbeh o tom, že sny sa dajú plniť aj z malého Slovenska.
Hovorí o práci s deťmi, simulovaných vesmírnych misiách aj o tom, ako sa astronauti umývajú, čo počas odlúčenia prežívajú a ako to zvládajú.
V článku sa ďalej dočítate:
- Ako reagujú deti na vedu,
- či existujú mimozemské civilizácie,
- prečo sa na simulovaných misiách chudne.
Momentálne je vašou misiou cesta po slovenských mestách a diskusie s deťmi. Čo je cieľom týchto stretnutí?
Snažím sa deťom ukázať svoju cestu, ako som sa vydala za detským snom a nakoniec sa dostala až do NASA. Chcem im dokázať, že aj z nášho malého Slovenska je možné dosiahnuť veľké veci. Určite to nie je ľahké, ale dá sa to.
Hovorím im aj o ťažkostiach a prekážkach, ktoré sú s tým spojené a ktoré treba prekonať. Ako som si musela celé štúdium vyfinancovať sama, prostredníctvom štipendií, grantov a charitatívnej pomoci, ale tvrdá práca a etický prístup mi otvorili dvere k naplneniu snov.
Okrem inšpirácie sa snažím deti aj vzdelávať, do prednášok vkladám aj vedecké poznatky, aby si odniesli nielen motiváciu, ale aj nové informácie.

Ako reagujú deti na vedu, vesmír a všetko, čo s tým súvisí?
Ohlas je zatiaľ veľmi dobrý. Po celom Slovensku ma deti oslovujú, kladú množstvo otázok a často mi píšu, že som ich inšpirovala. Je krásne vidieť, že niektoré deti, s ktorými som sa stretla už ako sedemročnými, sa o niekoľko rokov neskôr stále venujú vedeckým projektom. Takéto reakcie ma motivujú pokračovať vo svojej práci.
Na čo sa najčastejšie pýtajú?
Najčastejšou otázkou je, či existujú mimozemšťania. Mladší sa tiež pýtajú na zaujímavé detaily, ako napríklad, ako sa ide na toaletu vo vesmíre. Staršie deti sa zasa pýtajú, ako som sa dostala do NASA, či mám nejaké rady pre budúcich astronautov a čo by mali študovať, ak ich vesmír zaujíma.
Ktoré deti sú najzvedavejšie, najmenšie alebo tie staršie?
Najzvedavejšie sú deti vo veku od šesť do trinásť rokov. Na základných školách mám toľko otázok, že niekedy musia učitelia predčasne ukončiť prednášku, pretože sa nedá odpovedať na všetky. Na stredných školách sa pýtajú síce menej, ale mladšie deti často inšpirujú starších k aktívnejším otázkam.

Ako odpovedáte na otázky týkajúce sa existencie mimozemských civilizácií?
Vždy hovorím, že jednoduché formy mimozemského života, napríklad mikróby, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach, určite existujú. Vesmír je obrovský a už teraz vieme o mnohých planétach a mesiacoch, kde by mohli byť priaznivé podmienky pre život.
Komplikovanejší život, ktorý vyžaduje špecifické podmienky, je ťažšie nájsť, ale vesmír ponúka nespočetné možnosti. Či s nami niekto niekedy príde do kontaktu, o tom môžeme len špekulovať.