Obyvatelia sa dočkali nielen rekonštrukcie ciest a chodníkov, ale aj výstavby nového komunitného bývania pre seniorov s 24 - hodinovou starostlivosťou.
V pláne je už aj ďalšie zariadenie, ktoré má pokryť potreby širšieho regiónu.
Okrem toho sa v obci darí rozvíjať komunitné centrum, podporované projektom Spolu pre komunity a výrazne rastie aj význam miestneho sociálneho podniku.
Nové komunitné bývanie
„V roku 2023 sme sa zapojili do projektu vyhláseného Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorý bol realizovaný cez Plán obnovy a odolnosti SR. S tým, že sme v roku 2024, keď nám bola schválená dotácia, začali stavať domov sociálnych služieb, komunitné bývanie s 24-hodinovou starostlivosťou v našej obci. Toto zariadenie je určené pre 12 klientov. Bude nízkoenergetického typu s minimálnymi požiadavkami na spotrebu energie s fotovoltickými panelmi, slnečnými kolektormi a spätným využívaním zachytenej dažďovej vody,“ informoval starosta obce Jaroslav Pekár.
Obec získala na výstavbu dotáciu vo výške 1 337 628 eur, čo pokrylo všetky náklady spojené s realizáciou. Vlastné financie tak v prípade prvej budovy nemusela vôbec použiť.
„V prvom komunitnom bývaní pre dvanásť klientov s 24-hodinovou starostlivosťou plánujeme zamestnať približne sedem ľudí. S kolaudáciou sa začne čoskoro,“ dopĺňa starosta.
„Po kolaudácii musíme odštartovať proces zriadenia novej sociálnej služby, ktorú zatiaľ ešte nemáme, keďže ide o 24-hodinovú starostlivosť. Tento proces bude trvať určitú dobu a následne budeme riešiť všetky potrebné legislatívne veci vrátane zriadenia poradovníka či personálneho zabezpečenia. Prví klienti by sa tak mohli do zariadenia nasťahovať ku koncu roka 2025,“ upresňuje.

Ďalšie zariadenie pre širší región
V obci však už plánujú aj druhé sociálne zariadenie s kapacitou 20 klientov, ktoré by malo poslúžiť širšiemu okruhu obyvateľov a okolitej spádovej oblasti.
„Malo by byť dokončené niekedy v prvej polovici roka 2026. Bude to investícia zhruba okolo 1,1 milióna eur. Obec na túto investíciu získala finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR. Zariadenie bude určené pre občanov s odkázanosťou najmenej tretieho stupňa,“ konštatuje starosta Pekár.
Pri prvom zariadení sa totiž vyžaduje odkázanosť najmenej štvrtého stupňa. Spoločné majú oba projekty to, že vychádzajú v ústrety dlhodobým potrebám obce.
„O takéto bývanie je enormný záujem,“ hovorí starosta a dodáva, že síce dvanásť miest nemusí znieť ako veľa, pre samotnú obec to zatiaľ postačuje. Vďaka druhému zariadeniu sa však už kapacita poskytovaných služieb rozšíri aj pre obyvateľov okolitých dedín.„Občania Nedožier - Brezian na to reagujú veľmi pozitívne, lebo podobné služby tu chýbali. Vlastne s týmito dvomi zariadeniami reagujeme na potreby starostlivosti o seniorov nielen v obci, ale aj v širšom okolí,“ dodáva starosta.

Rekonštrukcia ciest a chodníkov
Kým sociálna infraštruktúra rastie, nezabudlo sa ani na obnovu miestnych komunikácií. V roku 2024 prebehla najväčšia rekonštrukcia ciest a chodníkov v histórii obce Nedožery-Brezany.
„Zrekonštruovali sme kompletne dva kilometre ciest a takmer dva a pol kilometra chodníkov. Týkalo sa to troch ulíc, Budovateľská (časť B), Brezianska a Tajovského. Náklady dosiahli zhruba 580-tisíc eur,“ približuje starosta.
Išlo o komunikácie, ktoré boli v obci v najhoršom stave. Momentálne sa už pripravuje projektová dokumentácia a povolenia na ďalšie ulice s tým, že obec by ich chcela realizovať postupne v nasledujúcich rokoch.

Obec pritom disponuje ročným rozpočtom bez ZŠ a ZUŠ okolo 700-tisíc eur, a preto sa naplno spolieha na externé formy financovania.
„V maximálnej možnej miere využívame eurofondy a dotácie. Vďaka tomu ušetríme obecné peniaze, ktoré potom môžeme presmerovať do ďalších projektov. Projekty sa snažíme takmer kompletne pripravovať vo vlastnej réžii. Využiť na tieto prípravné práce služby externých firiem je pre nás príliš drahé, na to by sme vo vlastnom rozpočte ani potrebné financie nenašli,“ vysvetľuje starosta.
Samotná rekonštrukcia troch ulíc trvala približne deväť mesiacov, od apríla do decembra minulého roka.
„Na jednej ulici prebehlo frézovanie starého asfaltu a potom sa aplikovali dve vrstvy nového povrchu. Na dvoch uliciach sme okrem nového asfaltu menili aj podložie. Chceli by sme týmto smerom pokračovať aj v ďalších rokoch,“ dopĺňa starosta.

Komunitné centrum Spolu pre komunity
Dôležitou súčasťou obecného rozvoja je aj komunitné centrum, ktoré vedie odborný manažér a doteraz už prešlo viacerými premenami.
V aktuálnej podobe funguje od augusta 2024 pod projektom Spolu pre komunity a má troch zamestnancov.
„Centrum sa primárne zameriava na matky s deťmi do 6 rokov, ktorým poskytuje bezpečný priestor na stretávanie, socializáciu a rôzne služby. Poskytuje tiež pomoc s prípravou na vyučovanie, záujmové činnosti či preventívne aktivity pre deti základnej školy,“ informuje odborná manažérka komunitného centra, Alena Piatrík Hepnerová.
Komunitné centrum je sociálna služba, ktorú zriaďuje obecný úrad pre potreby komunity obce.
I napriek tomu, že primárnou cieľovou skupinou sú deti, ide aj o širokospektrálne pôsobenie na celú populáciu.

Vypracovali si program Bezpečne a rozumne, v ktorom sa zameriavajú na rôzne oblasti preventívnych činností s cieľom znížiť sociálno-patologické javy alebo znížiť rizikové správanie nielen u detí, ale aj celkovej spoločnosti.
„Robíme aj sociálne poradenstvo. Ľudia sa na nás obracajú individuálne či už pri problémoch so zamestnanosťou, písaním životopisov, žiadostí, návrhov na súd. alebo pri starostlivosti o deti. Taktiež sme zapojili viacerých seniorov do projektu Digitálny senior, aby sa naučili základným digitálnym zručnostiam. Spolupracujeme tiež s obcou, ak existuje nejaký podnet od obyvateľov, pri ktorom môžeme intervenovať,“ dodáva manažérka.
Svoje priestory využívajú zároveň ako bezpečný priestor na stretávanie sa a tiež na prípravu na vyučovanie.
Z pravidelných činností robia pre deti rôzne krúžky, ako napríklad zumbu a pre dospelých cvičenie jogy.
Projekty v rámci miestnej akčnej skupiny Žiar
Obec aktívne čerpá zdroje aj z miestnej akčnej skupiny Žiar, ktorá združuje viacero okolitých samospráv Hornonitria a Handlovskej doliny.
Už v minulosti boli takto zrealizované projekty na podporu komunitného života či rekonštrukciu autobusových zastávok.
„Išlo o projekty zamerané na verejné priestranstvá cez Program rozvoja vidieka. Zrenovovali sme tak napríklad niektoré oddychové ostrovčeky či priestranstvá pred kostolom. Momentálne prebieha doba udržateľnosti týchto investícií. Veľmi sa osvedčilo aj zveľadenie zelene.
Ľudia to hodnotia pozitívne, lebo niektoré miesta boli vo veľmi zlom stave,“ vysvetľuje starosta Pekár. V roku 2024 pribudla aj sadovnícka úprava v centrálnej zóne obce, konkrétne pred obecným úradom. Išlo o výsadbu krov, stromov a osadenie kontajnerov s automatickým zavlažovacím systémom.
Keďže priestor, v ktorom mala byť zeleň na niektorých miestach vysadená, nie je možné pre veľké množstvo inžinierskych sietí osadiť klasicky do zeme, musela obec pristúpiť k alternatívnej kontajnerovej výsadbe, ktorá problém vyriešila aj esteticky.
„Projekt bol zrealizovaný za 50-tisíc eur, pričom obec to nič nestálo, pokryl to nenávratný finančný príspevok. Zákazku realizoval náš registrovaný sociálny podnik, v ktorom pracujú prevažne znevýhodnené osoby,“ dodáva starosta.

Sociálny podnik ako príležitosť
Práve registrovaný sociálny podnik obce Nedožery-Brezany hrá významnú úlohu pri zamestnávaní znevýhodnených a zdravotne postihnutých občanov. Má vyše 70 percent zamestnancov, ktorí spĺňajú kritériá znevýhodnenia a zraniteľnosti.
„V rámci regiónu máme jeden z najväčších obecných sociálnych podnikov tohto druhu. V minulosti sme mali až 19 zamestnancov, teraz ich máme 12, ale chystáme sa znova naberať ľudí aj zdravých, aj znevýhodnených. Niektorí zamestnanci si vďaka práci u nás následne našli uplatnenie inde, čo je pre nás znakom, že náš sociálny podnik naozaj pomáha,“ uvádza starosta. Sociálny podnik sa bude podieľať na výstavbe druhého zariadenia denného stacionára, ktoré sa plánuje realizovať na „zelenej lúke“.
„Týmto spôsobom šetríme náklady obce a zároveň umožníme prácu ľuďom s rôznym stupňom znevýhodnenia. Musíme však počítať s tým, že práca so zdravotne znevýhodnenými je náročnejšia, ale o to väčší zmysel má takto im pomáhať,“ dodáva starosta.
Plány a výhľad do budúcnosti
V Nedožeroch-Brezanoch sú teda v plnom prúde viaceré aktivity, od rozvoja sociálnych služieb pre seniorov cez skvalitňovanie cestnej infraštruktúry a zveľaďovanie verejných priestranstiev až po fungovanie komunitného centra a podporu sociálneho podniku.
Obec si pochvaľuje pozitívny ohlas od obyvateľov i okolitých samospráv.
„Snažíme sa v maximálnej možnej miere využívať externé financovanie a popritom zvládať projekty vo vlastnej réžii. Verím, že týmto spôsobom budeme pokračovať aj ďalej a že naše skúsenosti pomôžu aj iným samosprávam,“ uzatvára starosta Pekár.
