PRIEVIDZA. Zbierkový fond Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi sa rozšíril o 26 minerálov, hornín a permineralizovaných driev z podzemia Handlovej, Novák a Cigľa. Múzeu ich darovali rodáci z regiónu. Informoval o tom krajský referent oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Dominik Antal.
Medzi prírastkami sú dva farebné nerasty - realgár a auripigment z lokality Nováky, Baňa mládeže. Kurátorka geologických zbierok múzea Katarína Keratová vysvetlila, že tieto minerály z handlovsko-nováckej uhoľnej panvy sa v minulosti vyskytovali priamo v uhoľných slojoch.
V lokalitách Handlová a Nováky prevažne ako práškové povlaky na vrstevných plochách či puklinách uhlia v spodnej časti uhoľných slojov, kde sa nachádzali v asociácii s nerastmi, ako sú napríklad kalcit, kremeň a pyrit.

"Najčastejšie vytvárajú jemné zemité, práškové nálety a nátekové povlaky na horninách. Pri zahrievaní sa prejavujú silným cesnakovým zápachom, ktorý je typický pre nerasty s obsahom arzénu," priblížila Keratová.
Hoci sú výskyty auripigmentu a realgáru na Slovensku rozšírené, majú iba mineralogický význam. Známe sú aj z lokalít ako Nová Baňa, Banská Bystrica, Bardejov, Klčov, Šumiac, Cigeľka, Kremnica, Zlatá Baňa, Červenica, Pavlovce, Lovčica - Trubín.
Najznámejšie sú Tajov-Baničky a Králiky-Farbená pri Banskej Bystrici, kde v 17. až 19. storočí ťažili realgár a auripigment.

"Ťažba arzénových rúd, jedinečná v rámci vtedajšieho Uhorska, slúžila na využitie prírodných pigmentov v umeleckom maliarstve a vo farmakológii. Zberateľsky cenné exempláre auripigmentu a realgáru z Tajova a Králik, pochádzajúce zo začiatku tohto obdobia, sú dnes unikátmi," dodala Keratová.