SEBEDRAŽIE. Ján Chalupka, 81-ročný dôchodca zo Sebedražia v Prievidzskom okrese, vyštudoval fakultu ochrany štátnych hraníc na Vysokej škole Zboru národnej bezpečnosti v Holešove pri Zlíne. Pôvodne chcel byť farárom.
Do školy, ktorá mala aj jednu fakultu špecializovanú na výučbu budúcich dôstojníkov štátnej bezpečnosti, sa dostal i napriek tomu, že jeho otca označili za kulaka (dnes by to bol samostatne hospodáriaci roľník, v časoch kolektivizácie, za socializmu, nepriateľ štátu), obvinili za krádež, zatvorili a traja bratia jeho matky ušli do Kanady, Ameriky a Juhoslávie.
„Môj otec nikdy nič neukradol, ušili to naňho, lebo odmietol ísť do družstva aj strany. Keď ma verbovali k bezpečnosti, povedal som im pravdu, aj o bratovi, aj o sebe, že som rebel a miništrant. Aj tak ma nakoniec zobrali, potrebovali nabrať ľudí s roľníckym rodokmeňom,“ vysvetľuje.
Chalupka sa narodil v sene na roli v rodine gazdu v Novej Bystrici. I napriek tomu, že túžil byť od detstva farárom, vyučil sa za zámočníka a z prvej výplaty kúpil otcovi rádio, druhé v dedine, z ktorého sa počúvala Slobodná Európa. Za lepším platom odišiel do ostravských baní, pod zem, na siedme poschodie. Mal sedemnásť.

„Robili nábor, ponúkli príspevok tri tisíc, k tomu lepší plat, tak som to podpísal. Fáral som ako pomocník mašinkára do hĺbky viac ako 800 metrov. Zažil som tri banské výbuchy a vo voľnom čase som behával súťažne za Karvinú,“ dopĺňa Chalupka.
Počas vojenskej služby v pohraničí behával útvarové a brigádne súťaže. Vynikajúce športové výsledky ho dostali až do banskobystrickej Červenej Hviezdy. Na pretekoch sa stretol aj s legendárnym slovenským bežcom a viacnásobným olympionikom Jozefom Plachým.
Behal až tak dobre, že si ho všimli a keď v baniach po vojne skončil, už ako príslušník zboru mohol súťažiť vo viacerých disciplínach, vrátane biatlonu a maratónu. Keďže vojenčinu absolvoval na hraniciach, poslali ho slúžiť na slovensko-poľské pohraničie na Suchú Horu.
„Volali ma Biely kôň, bol som blondiak a okolo hraníc som v rámci tréningu, behával aj vo voľnom čase, v zime zas na bežkách. V tej dobe načierno prevážal každý a všetko, od ihly až po koňa. V dedine nepašoval len Svätý Florián a ešte jedna socha svätca. Pašeráci mali nervy, netušili, kde a kedy sa zjavím,“ prezrádza Chalupka.

V 68. roku napísal Dubčekovi list, v ktorom žiadal o zvýšenie dôchodku pre svojho otca, ktorý dostával mesačne 137 korún. Odpovedali mu a otcovi, v rámci politickej rehabilitácie, zvýšili dôchodok na 567 korún. Na hranici, ako príslušník, získal aj prvé praktické skúsenosti a rady od skúsenejších kolegov.
„Dobrý policajt musí počuť šepot na sedem metrov, nesmie prejsť peši za hodinu viac, ako dva kilometre a musí vidieť za každý roh, prízvukoval mi zakaždým náčelník, keď ma ako holuba zaúčal,“ dodáva Chalupka.
O tri roky začal navštevovať strednú kriminalistickú školu v Žiline a pokračoval na vysokej v Holešove, na fakulte ochrany štátnych hraníc. Pôvodne si chcel zvoliť fakultu práva, ale nedali mu na výber. Nebol v strane.
„Učili nás tam všeličo, ale hlavne veľa zbytočností. Hranicu som veľmi dobre poznal, nepotreboval som vedieť podrobnosti o ostnatých drôtoch, valcoch, výkopoch, vodných prekážkach, stanovištiach, všetko som to poznal z praxe a veľmi dobre vedel, ako to funguje a aj nefunguje,“ prezrádza.

Titul doktora práv získal, až keď vstúpil do strany. Príliš mu to ale nepomohlo. Pre svoj kulacko-roľnícko-rebelský pôvod a neustále kontakty s cirkvou, ho ako nie príliš presvedčeného ateistu, poslali opäť na hranice. V okrese Čadca, kde bol neskôr aj náčelníkom ochrany štátnych hraníc, strávil dvadsať rokov.