TRENČÍN / BOJNICE. Poslanci trenčianskeho krajského zastupiteľstva v pondelok 27. januára schválili vyhlásenie verejnej obchodnej súťaže na nájdenie manažéra župných nemocníc v Bojniciach, Považskej Bystrici a na Myjave.
Ten by ich mal tri, respektíve päť rokov, spravovať. Po uplynutí prechodného obdobia ich môže získať do dvadsaťročného prenájmu s opciou na ďalších desať rokov.

"Hľadáme spôsob, ako dostať naše nemocnice do pozitívnych čísel, aby fungovali ďalej," vysvetlil predseda kraja Jaroslav Baška. Už v minulosti povedal, že kraj nemá dostatok peňazí na to, aby spravoval svoje nemocnice, investoval do nich a dostal ich z dlhov.
Poslanci za Prievidzský okres majú v zastupiteľstve najväčšie zastúpenie, z desiatich hlasovali proti pripravovanej verejnej obchodnej súťaži piati, a to primátor Bojníc Ladislav Smatana (Pravicovo demokratický poslanecký klub), starosta Lehoty pod Vtáčnikom Michal Ďureje (nezaradený), riaditeľka prievidzského gymnázia Eleonóra Porubcová (Pravicovo demokratický poslanecký klub), lekárka gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia bojnickej nemocnice Zuzana Baková (Pravicovo demokratický poslanecký klub) a Dominika Vážna (Smer, Hlas, Sme rodina).
Za návrh hlasovali Ján Daňo (Smer, Hlas, Sme rodina), Petra Hajšelová (Smer, Hlas, Sme rodina), Peter Oulehle (Pravicovo demokratický poslanecký klub), Ladislav Procházka (Demokratický klub nezávislých poslancov – Spoločne za Trenčiansku župu) a Jozef Stopka (Smer, Hlas, Sme rodina).
Návrh prešiel krajským zastupiteľstvom, zo všetkých prítomných 41 poslancov bolo za 29 poslancov, proti 12 a nikto sa nezdržal hlasovania.

Na zasadnutí sa zúčastnili aj poslanci parlamentu Marek Lackovič (PS), František Majerský a Peter Stachura (obaja KDH) či šéf lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. V rozprave vystúpili s argumentmi proti plánovanému prenájmu krajských nemocníc.
Visolajský tvrdí, že po prenájme nemocníc dôjde k zúženiu rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Porovnal fungovanie viacerých nemocníc pred privatizáciou a po nej.

"Treba si porovnať, aké oddelenia mali a aké majú dnes. Kraj má síce v zmluve, že prenajímateľ zabezpečí zdravotnú starostlivosť. Ale finančné skupiny lekárov vyštvú zlými podmienkami a oddelenia zavrú pre nedostatok personálu. Takto sa zatvárajú oddelenia a dialo sa to po celom Slovensku," povedal.
Z Bojníc do Trenčína smeroval aj autobus s obyvateľmi hornej Nitry aj zamestnancami bojnickej nemocnice, ktorí sa tak isto postavili proti plánovanému prenájmu nemocnice.
"Zdá sa mi nevhodné, aby župa ponúkala bojnickú nemocnicu súkromníkovi. V okolí je už dosť malých nemocníc v súkromných rukách. Obávame sa zúženia dostupnosti zdravotnej starostlivosti, čo pocítia najmä ťažko chorí pacienti," povedala Elena, ktorá pracuje ako inštrumentárka operačných sál v bojnickej nemocnici.
Rozhodnutie zastupiteľstva považuje za závažné a dlhodobé pre celý kraj aj bojnický mestský poslanec Jozef Tomík. "Obyvatelia hornej Nitry by si priali, aby to pre nich dopadlo čo najlepšie. Nechceme, aby ľudia ostali rukojemníkmi v niekoho rukách, komu budú musieť platiť, no nebudú dostávať adekvátnu starostlivosť," povedal.
Proti plánom župy vznikla aj občianska petícia, ktorú podpísalo už viac ako 3800 ľudí.

Z verejnej obchodnej súťaže má vzísť nový manažér nemocníc v Bojniciach, Považskej Bystrici a Myjave. Ten po prechodnom období troch až piatich rokov dostane zariadenia do dlhodobého prenájmu na dvadsať rokov s opciou na ďalších desať rokov.
Kraj dlhodobo deklaruje, že bude trvať na zachovaní dostupnosti zdravotnej starostlivosti minimálne v súčasnom rozsahu a všetky prípadné zmeny bude musieť schváliť krajské zastupiteľstvo.