BOJNICE. Šéf slovenských lekárskych odborov Peter Visolajský tvrdí, že nemocnica v Bojniciach dostáva od zdravotných poisťovní nižšie platby, aj keď poskytuje lepšiu a komplexnejšiu zdravotnú starostlivosť ako okolité nemocnice. Opiera sa pri tom o výsledky analýzy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
To považuje za hlavný dôvod, prečo má nemocnica dlh okolo dvadsať miliónov eur. Plánovaný prenájom zariadenia súkromnej spoločnosti podľa neho môže priniesť vynovené budovy či zariadenie, bude však v neprospech pacientov.
Je presvedčený, že po prenájme nemocnie z Bojníc odídu kvalitní lekári, zdravotná starostlivosť sa obmedzí na ziskové úkony a pacienti s vážnymi ťažkosťami budú musieť k lekárom dochádzať do iných miest.
Povedal to na stretnutí s približne dvesto obyvateľmi, ktoré v Bojniciach zorganizoval primátor Ladislav Smatana a starosta Lehoty pod Vtáčnikom Michal Ďureje, ktorí sú zároveň poslancami krajského zastupiteľstva v Trenčíne. Otvorene vystupujú proti plánom župy prenajať svoje nemocnice.

Za dlh môžu zle nastavené zmluvy
Podľa správy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou má bojnická nemocnica dlh okolo dvadsať miliónov eur.
„Z údajov zároveň vyplýva, že poskytuje v porovnaní s mnohými nemocnicami kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, dostáva však nižšie platby zo zdravotných poisťovní. To je hlavný dôvod jej zlých ekonomických výsledkov,“ tvrdí Peter Visolajský.
Menšie nemocnice v okolí majú podľa analýzy od poisťovní výrazne vyššie platby. Zatiaľ čo bojnická nemocnica dostáva za priemernú hospitalizáciu pacienta od Všeobecnej zdravotnej poisťovne 2193 eur, nemocnica v Bánovciach o 600 eur viac a Handlová o 1400 eur viac. Od Dôvery majú Bojnice úhradu 2123 eur, Bánovce 3000 a Handlová 3600 eur.
„To sa ale nerieši privatizáciou, ale tým, že sa dohodnú adekvátne podmienky so zdravotnými poisťovňami,“ myslí si Visolajský.

Budú nové stoličky, no kvalitní lekári odídu
Nemocnicu v Bojniciach označil za jednu z mála komplexných nemocníc, ktorá má široký záber, ošetruje množstvo pacientov a zachovala si kvalitu. Má 1065 zamestnancov, z toho 780 zdravotníkov .

„V rámci svojej kategorizácie poskytuje nadštandardné spektrum aj kvalitu zdravotnej starostlivosti. Bola by škoda, keby o to prišla,“ povedal v súvislosti s plánom kraja nemocnicu prenajať.
Poukázal na to, že z praxe vidno, ako sa Slovenské nemocnice po vstupe súkromných firiem menia.
„Privatizácia nemocníc priniesla nové budovy a pekné stoličky do čakární, ale aj horšie podmienky pre pacientov a odliv kvalitného zdravotníckeho personálu. Vstup súkromníka spôsobil rozpad oddelení, príliv lekárov z východu, ktorým pacienti nerozumejú, pretože nehovoria po slovensky. Robia minimum výkonov a všetkých komplikovanejších pacientov posielajú do krajských nemocníc,“ tvrdí šéf odborov.
Nemocnica má podľa neho aj dôležitú úlohu vo verejnom záujme, a to výchovu nových ambulantných lekárov, ktorí po niekoľkých rokoch práce v nemocnici odchádzajú do vlastných ambulancií.
„Súkromné nemocnice nebudú investovať do výchovy lekárov, ktorí im po pár rokoch odídu. Po privatizácii nemocníc výchova nových lekárov zanikne a prestarnutých lekárov nebude mať kto nahradiť,“ myslí si.
Ohrozené oddelenia aj výkony
Vedenie kraja dlhodobo avizuje, že trvá na zachovaní rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, podľa Visolajského to však nie je možné. Legitímnou požiadavkou súkromníka je zisk, ktorý dosiahne šetrením. A to je možné len obmedzením a zrušením stratových činností.
„Mnohé nemocnice, ktoré prešli do súkromných rúk, prišli o pôrodnice, gynekológiu, detské oddelenia, interné oddelenia sa menia na doliečovacie zariadenia. Je to zlé prostredie pre pacientov aj lekárov, ktorí nemajú ambíciu pracovať v podmienkach, kde sa riešia len dve či tri ziskové diagnózy,“ vysvetlil.
Pacienti budú musieť viac dochádzať, ale aj to môže byť problém. „Vo fakultných nemocniciach vidíme, že nám dochádza už príliš veľa pacientov a nestíhame všetkých ošetriť. Dlhšie tak čakajú na vyšetrenia aj operácie. Je preto dôležité, aby nižšie nemocnice, ako je aj bojnická, vedeli kvalitne ošetriť svojich pacientov.“

Primár neurologického oddelenia v Bojniciach Martin Brázdik vysvetlil, že v rámci neurológie je veľa diagnóz, ktoré sú drahé. „Po vstupe súkromníka do nemocnice očakávam tlak na to, aby sme sa venovali ziskovým úkonom, čo by mohlo zraniteľnú skupinu pacientov vytlačiť na okraj,“ povedal.
O vážnej situácii hovorí aj Pavol Majdák, primár interného oddelenia. „Bojnická nemocnica je najväčšia v kraji, má najväčšiu spádovú oblasť aj urgent, na ktorom je ročne ošetrených 40-tisíc ľudí. Okolité nemocnice v súkromných rukách nedisponujú takýmito zdrojmi ani možnosťami. Pokiaľ ju preberie iný subjekt, môže dôjsť k vážnej redukcii poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ myslí si.
Kraj chystá manažérske riadenie a nájom
Trenčiansky samosprávny kraj pripravuje obchodnú verejnú súťaž, z ktorej má vzísť nový manažér nemocníc v Bojniciach, Považskej Bystrici a Myjave. Ten po prechodnom období troch až piatich rokov dostane zariadenia do dlhodobého prenájmu na dvadsať rokov s opciou na ďalších desať rokov.
Medzitým zástupcovia kraja rokujú aj s vedením Myjavy a Považskej Bystrice, ktoré prejavili záujem o správu nemocníc na svojom území. Časť krajských poslancov si myslí, že župa mestám v skutočnosti nemocnice nechce prenechať, o čom má svedčiť pripravovaná verejná súťaž na prenájom.
"Obchodnú verejnú súťaž župa pripravuje, aby si mohla jednotlivé ponuky, či už samospráv alebo prípadných záujemcov zo súťaže, porovnať. Následne zváži, čo bude pre nemocnice tým najlepším riešením," povedala hovorkyňa kraja Lenka Kukučková.
O plánoch župy budú rozhodovať 27. januára krajskí poslanci. „Chcem jasne povedať, že som proti nájmu bojnickej nemocnice, pretože tak, ako je návrh pripravený, nie je vôbec dobrý. Nechráni pacientov ani negarantuje rozsah zdravotnej starostlivosti po vstupe do nájomného vzťahu,“ povedal Michal Ďureje.

Navrhuje ponechať nemocnicu v rukách kraja aspoň dva roky, dať vedeniu nemocnice priestor na riešenie situácie, prípadne do čela postaviť manažment, ktorý nie je predpojatý so súkromnou spoločnosťou.
„Takto by bolo možné dostať nemocnicu minimálne do konzumovateľných červených čísel, ako sa to podarilo v Žilinskom kraji,“ myslí si.
Župa podľa neho do nemocnice investovala príliš veľa na to, aby sa vzdala. Za posledné roky išlo o 60 miliónov eur, nový nájomca by mal preinvestovať ďalších tridsať. Nemocnice však podľa Ďurejeho potrebujú viac ako 250-miliónovú investíciu.
Primátor Bojníc Ladislav Smatana hovorí o anomáliách v slovenskom zdravotníctve, kedy jeden súkromník vlastní nemocnice, lekárne aj zdravotnú poisťovňu.
„Som z podnikateľského prostredia a nemám nič proti súkromnému podnikaniu, ale v zdravotníctve nemá byť prioritou zisk, ale dobre fungujúci systém,“ povedal.