Tento týždeň na Vaše otázky odpovedá dermatovenerologička MUDr. Stanislava Urbanová, ktorá pôsobí v kožnej ambulancii v UNIKLINIKE KARDINÁLA KORCA V PRIEVIDZI. Do jej ambulancie prichádzajú pacienti v každom veku s rôznymi problémami. Pani doktorka sa v článku venuje častým otázkam ohľadom kožných znamienok.
Čo sú to znamienka?
Znamienka sú drobné fliačiky na koži. Zvyčajne sú tmavšie ako okolitá koža a môžu mať hnedú, čiernu, červenú, sivú alebo modrú farbu. Môžu byť ploché alebo vyvýšené.
Znamienka sa môžu objaviť kdekoľvek na tele. Nové znamienka sa môžu tvoriť u bábätiek, detí, ale aj dospelých. Niektorí ľudia nemajú znamienka, iní ich majú veľa. Ak majú vaši príbuzní veľa znamienok, je pravdepodobnejšie, že ich budete mať tiež.
Lekársky termín pre znamienko je "melanocytárny névus" . Melanocyty sú bunky, ktoré dodávajú pokožke farbu. Znamienko vznikne, keď tieto bunky rastú v skupinách alebo zhlukoch.
Ako zistím, či je znamienko „normálne“?
Väčšina znamienok je normálnych a nepredstavujú zdravotný problém. Existujú rôzne druhy znamienok. Najbežnejšie znamienka zvyčajne: sú symetrické, majú hladké okraje, jednu farbu, sú malé cca do 5 mm, v priebehu času sa nemenia. Existuje však vážna forma rakoviny kože nazývaná "mеlaոóm", ktorá môže vznikať aj zo znamienka. Oproti bežným znamienkam majú abnormálne črty, ktoré vieme posúdiť podľa A, B, C, D a E pravidla:
- Asymetria – jedna polovica môže vyzerať inak ako druhá polovica
- (Boarder) Okraj – môže mať zubatý alebo nerovný okraj
- (Color) Farba – môže mať viacero farieb
- (Diametry) Priemer – je väčší ako 5mmm alebo ako guma na konci ceruzky
Kedy má pacient navštíviť lekára ak má na tele znamienka?
Ak máte znamienko, ktoré má niektorú z hore uvedených čŕt, prípadne svrbí, je bolestivé, alebo krváca. Dermatológ znamienko vyšetrí dermatoskopom a posúdi rizikovosť znamienka, odporučí vybratie znamienka alebo sledovanie.
Na sledovanie znamienok máme na našej ambulancii dostupné moderné prístroje (Fotofinder Skeen), ktoré nám umožňujú zaznamenávanie fotodermatoskopického nálezu a jeho posúdenia v priebehu času dermatológom, zároveň aj softvérom. Týmto znížime počet odstraňovaných znamienok a zbytočných jaziev.
Ako sa znamienka liečia?
Rizikové znamienka sa po posúdení dermatológom odstraňujú chirurgicky a odosielajú na histologické
vyšetrenie. Pigmentové znamienka sa neodstraňujú elektrokauterom, laserom, ani inými deštrukčnými metódami, pri ktorých nie je možná histologizácia.
Čo môžem urobiť, aby som znížil riziko rakoviny kože?
U ľudí s väčším počtom znamienok, najmä so svetlým fototypom, je vyššie riziko vzniku kožného melanómu. Ak máte veľa znamienok, alebo ak ste v minulosti mali dysplastické znamienka, mali by ste absolvovať pravidelné dermatoskopické vyšetrenia raz ročne, zároveň sledovať zmeny podľa ABDCE pravidla doma, raz mesačne.
Okrem toho:
- Vyhnite sa slnku od 10:00 do 16:00.
- Noste opaľovací krém a pravidelne ho reaplikujte.
- Noste klobúk so širokým okrajom, košeľu s dlhým rukávom alebo dlhé nohavice.
- Nenavštevujte soláriá.
Na dermatoskopické vyšetrenie znamienok moderným prístrojom Fotofinderom sa môžete objednať v našej ambulancii na tel. č. 046/5113108, prípadne online kedykoľvek počas dňa na stránke www.uniklinika.sk, sekcia Objednaj sa online alebo prostredníctvom online objednávacieho systému HILBI.