V nedeľu 19. januára oslávil svoje 90. narodeniny Ctibor Šturcel.
„Šturo“, ako v športovej a basketbalovej rodine familiárne nazývajú Ctibora Šturcela, pevne zapustil korene v Prievidzi ako hráč basketbalu na prievidzskom gymnáziu, ktoré úspešne ukončil v roku 1953 a až do roku 1959 hrával v basketbalovom klube Tatran a Lokomotíva Prievidza pod vedením priekopníka organizovaného basketbalu v Prievidzi Jozefa Pastora (1922 – 1959).
„Organizovaný basketbal sa rodil veľmi ťažko a boli obdobia, keď si hráči museli platiť úplne všetko. Spomínam si, ako počas cesty z Košíc sme si vo vlaku delili jeden bochník chleba. Rozhodli sme sa, že si prilepšíme, a vystúpili sme v Martine, aby sme si dohodli priateľské stretnutie s tamojším klubom len za jedlo. Stretnutie sa nakoniec neuskutočnilo a nebolo ani žiadne jedlo. A tak sme hladní nastúpili na posledný vlak z Hornej Štubne, aby sme sa v neskorých nočných hodinách dostali domov,“ spomína jubilant na začiatky basketbalu v Prievidzi v publikácii „Šturo“ – basketbalový pamätník.
Pohľad do mladosti
V ročníku 1960/61 sa už ako tréner Lokomotívy Prievidza podieľal na postupe družstva mužov do I. ligy medzi československú basketbalovú elitu. Svoje dlhoročné organizátorské skúsenosti postupne uplatňoval ako predseda Okresného basketbalového zväzu v Prievidzi, člen a sekretár krajského a re-gionálneho basketbalového združenia.
V rokoch 1968 – 1971 pôsobil ako predseda Slovenského basketbalového zväzu a zároveň ako podpredseda Československého zväzu a člen Olympijského výboru ČSSR.
Popri profesionálnej práci tajomníka TJ Baník Cigeľ Prievidza v rokoch 1964 – 1988 bol členom telovýchovných orgánov od okresu až po celoštátnu úroveň.
„V pamäti mám tisícky rokovaní s hráčmi, trénermi ako aj s orgánmi basketbalového hnutia. Prelietavajú mi spomienky na rôzne telocvične, v ktorých sme hrávali, až po rok 1977, kedy sme získali svoj stánok v no-vej športovej hale v Prievidzi. Spomínam na dosiahnu-té úspechy vďaka vytrvalosti hráčov a funkcionárov až po titul majstra ČSSR 1989 a majstra ČSFR 1993. Svoj podiel na týchto úspechoch mala podpora podnikov, osobitne Hornonitrianskych baní a Bane Cigeľ,“ vyratúval Šturcel vo svojich spomienkach v publikácii.
V rokoch 1991 – 2001 bol predsedom Okresného združenia telesnej kultúry a patril k zakladajúcim členom Olympijského klubu v Prievidzi. Počas jeho vyše 50-ročnej aktívnej práce mu bolo udelených viacero ocenení.
Dočítate sa aj toto
- ako trávi čas v posledných mesiacoch,
- čo hovorí na legionárov v basketbale,
- aký je jeho recept na dlhovekosť.
K najvýznamnejším patria Medaila Dr. Tyrša – jedno z najvyšších telovýchovných ocenení za zásluhy o rozvoj ČSZTV, a zápis do Knihy cti a slávy mesta Prievidza
Dnes už ako 90-ročný dôchodca pozorne sleduje športový život na hornej Nitre, zvlášť basketbal. Je najstarším žijúcim pamätníkom vyše 75-ročného basketbalu v Prievidzi. Je za ním dlhá a krásna životná cesta, na ktorej nikdy nebol sám. A má aj svojich nasledovníkov vo svojich deťoch – dcére Ingrid a synovi Ctiborovi.