BOJNICE. Časť textu Koránu, svätej knihy islamu, popísaný výberom 99 mien Alaha, otočený dole hlavou, bol na Bojnickom zámku dlho turistickou atrakciou.
Všetko sa zmenilo po sťažnosti mladého návštevníka zo Spojených arabských emirátov, ktorý zámok navštívil so svojou ženou, Slovenkou. Písal sa rok 1999.
„Bolo všeobecne známe, že jedna tablička s textom je osadená naopak. Hovorili sme o tom aj návštevníkom v rámci prehliadky. Dokonca to bola hádanka, že ktorá z nich to je, aby bola prehliadka zaujímavejšia, interaktívnejšia,“ spomína bývalý riaditeľ Bojnického zámku Ján Papco.
„Niečo také nemôže zostať bez nápravy, uráža ma to,“ vyjadril sa pohoršený turista, ktorý označil inštaláciu za urážku náboženského cítenia a navrhol, že ak vedenie zámku vec okamžite napraví, bude to financovať z vlastného.

Orientálny salón, v ktorom sa nápis nachádzal, má sám osebe bohatú históriu. Jeho výzdoba pochádza z Damasku, centra orientálneho umenia. Gróf Ján Pálfi v roku 1902 kúpil panely a ďalšie prvky z pozostalosti srbského kráľa Milana Obrenoviča.
Obloženie, známe ako technika 'ajamí, bolo pôvodne súčasťou prijímacej miestnosti v damascénskom dome, ktorý sa vyznačoval jedinečnou kombináciou umeleckej precíznosti a kultúrnych odkazov odrážajúcich vzdelanie, vkus a spoločenské postavenie majiteľa.
Tieto panely, zdobené kaligrafickými nápismi vrátane mien Alaha, boli po nákupe prispôsobené rozmerom grófovej pracovne a inštalované rakúskou firmou Colli. Pri tejto montáži však došlo k chybám a jedna z cédrových doštičiek, s textami Koránu, bola osadená nesprávne.

Po dohode s arabským podnikateľom sa zámok rozhodol konať a naplánoval kompletnú rekonštrukciu obkladu. Jej súčasťou boli aj reštaurátorské práce na komplexnej obnove celého obloženia Orientálneho salónu.