BOJNICE. Návštevníci Bojnického zámku môžu obdivovať ďalší skvost tohto historického objektu. Vitráže s farebnými postavami, ktoré kúpil na dražbe gróf Ján Pálfy, zachránili odborníci v poslednej chvíli.
Podľa riaditeľa Bojnického zámku Mikuláša Letavaya je ich obnova dôležitým krokom pri ochrane a zachovaní kultúrneho dedičstva zámku.
„Jednou z úloh bojnického múzea je ochrana a obnova pamiatkového fondu a budova Bojnického zámku patrí medzi naše najzaujímavejšie zbierkové predmety,“ uviedol Letavay.
Vitráže, ktoré zdobia okná obrazárne, nie sú len estetickým prvkom. Sú to historické artefakty, ktoré gróf Ján Pálfy nechal upraviť na mieru.
„Sú to zvyšky renesančných vitráží, ktoré boli na prelome 19. a 20. storočia prispôsobené tak, aby vyhovovali oknám obrazárne. Odvtedy uplynulo veľa rokov, ktoré sa podpísali na ich stave. Mali sme obavy, že by mohli vypadnúť pri silnejšom vetre, čo by bola nenahraditeľná strata,“ zdôraznil Letavay.

Reštaurovanie týchto vzácnych vitráží bolo podľa neho náročným procesom, ktorý si vyžiadal rozsiahlejšie odborné práce.
„Dali sme vypracovať zámer na reštaurovanie a podarilo sa nám vitráže obnoviť. Cena prác bola 47-tisíc eur a výsledok môžu návštevníci posúdiť počas prehliadky zámku,“ dodal riaditeľ.
Výnimočný umelecký proces
Na obnove vitráží sa podieľali skúsení odborníci, ktorí využili tradičné techniky, ale aj moderné postupy. Reštaurátor Pavel Marják objasnil, že proces obnovy bol zložitý a náročný najmä na detaily.
„Gróf Pálfy kúpil vitráže v Paríži v dezolátnom stave. Rakúska firma Colli ich zreštaurovala a upravila na mieru pre obrazáreň. Pôvodné sklá boli mechanicky poškodené, niektoré prasknuté a doplnené tenšími olovenými spojmi. Pri reštaurovaní sme museli niektoré časti úplne nahradiť, pričom sme používali klasické, ručne vyrábané sklo,“ uviedol.

Marják podrobne popísal, ako prebiehala obnova. Štyrom reštaurátorom trvalo rozoberanie, čistenie, kolorovanie, vypaľovanie a ďalšie procesy reštaurovania, viac ako dva mesiace.