BOJNICE. V nemocnici v Bojniciach sa podarilo kompletne zrekonštruovať oddelenie anestézie a intenzívnej medicíny (OAIM) za viac ako 5,1 milióna eur. Okrem nových priestorov a moderného vybavenia má k dispozícii desať lôžok, čo je dvojnásobne viac ako doteraz.
Po novom bude k dispozícii aj pacientom v najvážnejšom stave z iných oddelení nemocnice. Určené je pre spádovú oblasť 150-tisíc pacientov. Ide o najmodernejšie OAIM oddelenie v regióne.
Pôvodne bolo na chodbe
Pôvodné OAIM vzniklo na chodbe a patrilo k prvým piatim v Československu. Potreba jeho rekonštrukcie vznikla v rokoch 2016 a 2017, kedy na piatich lôžkach mesačne ošetrovali dvadsaťdva pacientov. V súčasnosti ich je stále dvadsať, čo značí, že pacientov je veľa a kapacita oddelenia nepostačovala.
„Vykrývali sme aj výpadok oddelení v neďalekých nemocniciach v Handlovej či Bánovciach nad Bebravou. Nemáme diaľnicu a nie je kam pacientov presunúť, je preto dôležité, aby mali možnosť dostať potrebnú zdravotnú starostlivosť tu,“ vysvetlila primárka OAIM Mária Šramková.

Oddelenie má kapacitu desať lôžok. Jedna miestnosť je dvojlôžková, ostatné jednolôžkové. Dve miestnosti sú špeciálne izolačné pre infekčných pacientov a jedna pre ľudí v najvážnejšom stave. Pacientov tu začnú ošetrovať od januára.
Nové pracovisko má špičkové prístrojové vybavenie porovnateľné s klinikami v Bratislave či Banskej Bystrici.
„Okrem umelej pľúcnej ventilácie a dýchacích prístrojov tam sú monitory krvných plynov, obehových parametrov dializačné prístroje a všetko potrebné, čo má moderné pracovisko podľa európskych štandardov spĺňať,“ informoval riaditeľ bojnickej nemocnice Peter Glatz.
Nová štruktúra
Na pôvodnom oddelení pracuje osemnásť lekárov a 38 sestier. Personálne zabezpečenie nového nemocnica zatiaľ rieši.
„Plánujeme úplne zmeniť štruktúru chodu oddelenia. Doteraz sme naň až na výnimky prijímali len pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Zámerom je, aby oddelenie slúžilo aj pre najťažších pacientov z internistických a operačných odborností, ktorí ešte nepotrebujú umelú pľúcnu ventiláciu,“ vysvetlil Glatz.
Keď na ňom budú ležať aj pacienti z iných oddelení, na chode OAIM sa budú podieľať aj zamestnanci týchto oddelení. V akej miere a akých počtoch, je predmetom prebiehajúcich dohôd.
Komplexná pomoc najťažším pacientom
Rekonštrukcia a modernizácia oddelenia v praxi znamenali jeho výstavbu od základov na novom mieste. Nové oddelenie intenzívnej medicíny zavŕšilo snahu o komplexnú starostlivosť o najťažších pacientov na jednom mieste.
„Nemocnica má nový urgent, deväť operačných sál a teraz aj OAIM oddelenie, všetko na jednej úrovni a blízko je aj CT pracovisko. Týmto je zabezpečená komplexná zdravotná starostlivosť pre pacientov, ktorí potrebujú najintenzívnejšiu pomoc,“ vysvetlil riaditeľ.

Investícia do nového OAIM bola v pláne už niekoľko rokov. Stavebné úpravy stáli 4,1 milióna eur, vybavenie oddelenia ďalší milión eur. Kraj na financovanie prác čerpal úver. Náklady sa podarí prefinancovať vďaka peniazom, ktoré nemocnica získala z Plánu obnovy.
„Župa si ich nenechá a budú cielené na ďalšie investície,“ informoval predseda Trenčianskeho kraja Jaroslav Baška.
Nemocnica získala z plánu obnovy celkom 18,1 milióna eur. Tieto peniaze plánuje investovať do rekonštrukcie ďalších priestorov v monobloku A, časť AE v priebehu budúceho roka. OAIM je na prvom nadzemnom podlaží, zrekonštruujú ešte strechu, zateplia a vymenia na budove okná. Okrem toho sa obnovy dočká traumatológia, chirurgia, urológia a pôrodnica. Nemocnica bude mať aj novú centrálnu sterilizáciu. To všetko by malo byť hotové do polovice roka 2026.