BOJNICE. Trenčiansky kraj nebude predávať ani prenajímať svoje nemocnice v Bojniciach, Považskej Bystrici a na Myjave. Povedal to predseda kraja Jaroslav Baška v utorok 17. decembra počas otvárania nového OAIM oddelenia v bojnickej nemocnici.
„Nikdy sme naše nemocnice nemali v pláne predať, za posledných desať rokov sme do nich investovali viac ako 60 miliónov eur,“ vysvetlil Baška.
Nemocnice si kraj ponechá vo svojom vlastníctve, nateraz ich neplánuje ani prenajímať. Ostanú príspevkovými organizáciami a ich majetok bude naďalej majetkom kraja.
Hľadajú externého manažéra
Riešenie vidí v ich manažovaní externým partnerom, ktorý má vzísť z obchodnej verejnej súťaže.
„Budeme hľadať manažéra, ktorý nemocnice dokáže spravovať tak, aby netvorili dlhy a lepšie sa starali o pacientov. Naším cieľom je ich oddlžiť a očakávam, že tento subjekt bude do nemocníc aj investovať,“ vysvetlil župan s tým, že nemocnice budú potrebovať investície za niekoľko desiatok miliónov eur, ktoré kraj nemá.

Manažér má v regiónoch zároveň zabezpečiť adekvátny rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti na niekoľko desiatok rokov dopredu.
„Je to jediná cesta ako zachovať a zefektívniť poskytovanie zdravotnej starostlivosti na hornej Nitre,“ povedal Baška.
Trenčiansky kraj rokoval o možnostiach spolupráce aj s Agelom, ktorý prejavil záujem o správu bojnickej nemocnice. Podľa Bašku sa už priebežné trhové konzultácie so súkromníkom skončili.
„Veľakrát nám na naše požiadavky povedal nie. My však na niektorých stále trváme a takto bude aj vypísaná obchodná verejná súťaž začiatkom budúceho roka,“ doplnil.
Spoločnosť Agel potvrdila, že sa o krajské nemocnice aj naďalej zaujíma.
"Náš záujem pomôcť zdravotníckym zariadeniam v Trenčianskom kraji trvá, ale to, či sa naša spoločnosť prihlási do tejto obchodnej verejnej súťaže, závisí od podmienok, ktoré si napokon stanoví samotný kraj," informovala zástupkyňa hovorkyne Agelu Jarmila Ševčíková.
Kraj sa chcel správy vzdať
Po tom, ako kraj oznámil, že už naďalej nezvláda svoje nemocnice v Bojniciach, Považskej Bystrici a Myjave financovať, ich ponúkol do správy za jedno euro mestám a obciam. Na hornej Nitre o bojnickú nemocnicu neprejavila záujem žiadna samospráva, župa o jej budúcnosti rokovala aj s Agelom, ktorý prevádzkuje aj neďalekú nemocnicu v Handlovej.

Proti vstupu súkromníka do nemocnice vznikla petícia, ktorú podpísalo takmer 2900 ľudí.
Výhrady so vstupom súkromníka do krajských nemocníc vyjadrili aj niektorí krajskí poslanci, či primátori a starostovia obcí. Obávali sa najmä obmedzenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti v regiónoch.
„Z historickej skúsenosti z nemocnice v Handlovej, kedy zanikli dôležité oddelenia, je to významná hrozba. Kam budú obyvatelia hornej Nitry cestovať, aby dostali neodkladnú zdravotnú starostlivosť? Dostupnosť lekárov a lôžkových oddelení je zásadná,“ napísala na facebooku primátorka Handlovej Silvia Grúberová.