PRIEVIDZA. Nadchádzajúce sviatky nie sú len časom hojnosti, ale aj väčšej voľnosti s dostatkom priestoru pre kratšie či dlhšie výlety do prírody. Ak o nich premýšľate, ponúkame vám niekoľko zaujímavých rád skúseného odborníka tak, aby ste sa v horách cítili bezpečne a komfortne.
Rastislav Magna z Prievidze, dlhoročný profesionálny bežec, triatlonista, milovník turistiky a odborník na športovú výbavu radí, ako sa na takéto výlety pripraviť čo najlepšie.
Aké cvičenia odporúčate pred zimnou túrou?
Pred každou túrou odporúčam krátky strečing. Zlepší pohyblivosť a predíde zraneniam. Ak plánujete náročnejší výlet, začnite trénovať vopred, ideálne kratšími trasami a postupne zvyšujte náročnosť.
V článku sa ďalej dočítate:
- Prečo malí nie sú dospelí,
- aká je ideálna obuv,
- ako motivovať deti.
Čo by nemalo chýbať vo výbave?
Nepremokavá obuv, viacvrstvové oblečenie, čiapka, rukavice, okuliare s UV filtrom, dostatok vody a jedla, lekárnička, čelovka, nabitý telefón, a kompas či buzola. Pre bezpečnosť v horách sa oplatí pribaliť aj kresadlo.

Aké materiály sú najvhodnejšie?
Prvou vrstvou je funkčná termobielizeň, ktorá odvádza vlhkosť. Druhá vrstva by mala byť hrejivá, napríklad flisová mikina. Treťou je windstopper, aby vás neprefúklo a poslednou nepremokavý materiál, ako je gore-tex.
Ako prispôsobiť trasu a dĺžku túry deťom?
Pri deťoch si musíme uvedomiť, že nie sú malí dospelí. Začnite kratšími prechádzkami, oboznámte ich s plánom trasy a robte časté prestávky. Deti motivujte zábavnými aktivitami a ukážte im, že najdôležitejšia je cesta, nie cieľ.
Čo si vziať na jedlo a pitie pri túre s deťmi?
Deti poteší chutné občerstvenie. Vhodné je celozrnné pečivo so šunkou, ovocie, sušené ovocie, raw tyčinky, či sladkosti ako čokoláda. Nezabudnite na dostatok vody alebo čaj a na každú túru zabaľte viac tekutín, než si myslíte, že budete potrebovať.
Akú obuv odporúčate?
Na lesné chodníky postačí nízka obuv s drapákovou podrážkou. Do vyšších nadmorských výšok odporúčam vysokú obuv s pevnou podrážkou, ktorá obopína členok. Na extrémne terény sú vhodné topánky s tvrdou podrážkou, prípadne turistické bežecké topánky pre pohodlie.

Aké oblečenia je ideálne do premenlivého počasia?
Štvorvrstvové oblečenie je kľúčom. Ak je teplo, jednu vrstvu môžete vyzliecť, ak chladno, pridáte ďalšiu. Základom je termobielizeň, na vrchole ju môžete vymeniť za suchú a pokračovať ďalej bez nepohodlia.
Ako začínať s menej zdatnými turistami?
Začnite kratšími trasami s nízkym prevýšením. Používajte turistické paličky na odľahčenie kĺbov a pridajte časté prestávky. Pomôžu aj aplikácie na plánovanie trás a mapy, ktoré zaručia, že sa nestratíte.
Čo robiť pri fyzickom vyčerpaní?
Pri slabosti a strate energie ide často o pokles cukru v krvi. Doprajte si rýchlu energiu v podobe čokolády, sušeného ovocia alebo iontového nápoja. Ak sa stav nezlepší, zvážte ukončenie túry.
Ako urobiť deťom turistiku zábavnou?
Vezmite atlas rastlín a spoznávajte prírodu, učte deti chrániť les tým, že zbierate odpadky. Zorganizujte piknik, zapojte ich do zábavných výziev alebo im sľúbte turistický odznak za prejdenú trasu.