Centrum špeciálnej diagnostiky Unikliniky kardinála Korca tvorí niekoľko špecializovaných ambulancií, v ktorých pracujú špičkoví odborníci, ktorých vyhľadávajú nielen pacienti zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.
Súčasťou tohto centra je aj ORL ambulancia. MUDr. Katarína Mlčáková, lekárka tejto ambulancie odpovedá na Vaše otázky ohľadom krvácania z nosa, ktoré spravidla ľudí dosť vystraší.
Vedeli by ste nám povedať niečo o jeho príčine a liečbe?
Vnútro nosa je bohato zásobené množstvom ciev. Vytvárajú cievne pletene v prednej, ale aj v zadnej časti nosa, okrem toho sa tu izolovane vyskytujú aj väčšie tepny, ktoré sa môžu ľahko poškodiť a potom dochádza ku krvácaniu.
Do našej ambulancie chodia spravidla ľahšie krvácania, ktoré zastavujeme elektrokauterizáciou a podaním Gelasponu - samovstrebateľného materiálu, ktorý je určený na zastavenie krvácania.
Všetky naozaj závažné krvácania chodia do pohotovostných služieb nemocníc a zastavujú sa použitím rôznych typov predných a zadných nosových tamponád, operačnými endoskopickými výkonmi alebo v spolupráci s intervenčným radiológom sa selektívne embolizujú krvácajúce cievy. Niekedy je potrebné aj opakované ošetrenie alebo aj hospitalizácia, alebo ošetrenie s odstupom času na opačnej strane.
Aké sú najčastejšie príčiny krvácania z nosa?
Bežné príčiny krvácania z nosa zahŕňajú nádchu, silné a časté smrkanie, studený suchý vzduch alebo zmeny vlhkosti a teploty vzduchu, menšie poranenie nosa. Zriedkavejšia príčina je úraz hlavy alebo nosa, stavy po operáciách v oblasti nosa, vysoký tlak a užívanie liekov na riedenie krvi.
Kto krváca z nosa najčastejšie?
Z nosa najčastejšie krvácajú deti od 2 do 10 rokov, starší ľudia, hlavne, ak sa liečia na vysoký tlak, ľudia užívajúci lieky na riedenie krvi alebo s poruchu zrážanlivosti krvi, tehotné ženy a ľudia s rôznymi deformáciami nosovej priehradky .
Čo mám robiť, ak začnem krvácať z nosa?
Ak začnete krvácať z nosa, je potrebné si na záhlavie priložiť ľadový obklad (ľadové kocky z mrazničky v igelite a šatke), pohodlne si sadnúť, nakloniť sa do predklonu a dýchať ústami, čo zabráni zatekaniu krvi do dýchacích ciest.
Mäkkú prednú časť nosa pevne stlačiť na 10-15 min, ak to nepomáha, vložiť do nosa stočenú vatu, na ktorú aplikujete niekoľko kvapiek Sanorinu alebo iného adstringentného spreja. Po zastavení krvácania vatu nezabudnite odstrániť.
Kedy je potrebné už vyhľadať lekárske ošetrenie?
Lekára kontaktujte, keď sa krvácanie nezastaví do 20-30 min, ak ide o opakované krvácanie, v prípade, že krvácanie súvisí s úderom do tváre alebo hlavy, alebo krváca dieťa do 2 rokov. Každé silné krvácanie sprevádzajúce dýchavičnosťou, búšením srdca, slabosťou alebo kolapsom vyžaduje rýchle lekárske ošetrenie, netreba váhať volať RZP.
Čo môžem robiť, aby som predišiel krvácaniu z nosa?
U detí je vhodné zabrániť „špáraniu„ v nose. Používať zvlhčovače nosa a vzduchu - rôzne morské vody, smrkať jemne, sliznicu nosa ošetrovať nosovými masťami. Pri činnostiach, kde hrozí poranenie nosa alebo hlavy, nosiť prilby a chrániče. Udržiavať krvný tlak v normálnych hodnotách a dodržiavať dôsledne odporúčania pri užívaní liekov na zrážanie krvi.
V prípade krvácania, neváhajte kontaktovať našu ORL ambulanciu v Uniklinike kardinála Korca. Za 10 rokov máme 100%-tnú úspešnosť zastavenia krvácania použitím elektrokauterizácie v kombinácii s Gelasponom. Viem to presne, lebo nemáme na ambulancii metrážové tamponády, len pre prípad naozaj závažného krvácania Epistat, ktorý nám pravidelne exspiruje.
Na vyšetrenie do ORL ambulancie MUDr. Mlčákovej sa pacienti môžu objednať telefonicky na tel. č. 046/ 51 13 128. V Uniklinike kardinála Korca ponúkame pacientom možnosť objednať sa pohodlne online z domu na konkrétny čas, využiť na to môžu systém Hilbi a objednanie cez webovú stránku www.uniklinika.sk.