BOJNICE. Obyvatelia Bojníc s trvalým pobytom v meste môžu v týchto dňoch dať svoj hlas občianskym projektom, ktoré sa uchádzajú o podporu z participatívneho rozpočtu mesta. O ich hlasy sa uchádza desať návrhov z rôznych oblastí.
Hlasovať môžu online do 15. decembra, každý obyvateľ si vyberá z ponuky desiatich projektov tri, ktoré chce podporiť.
Výsledné poradie návrhov sa určí kombináciou výsledkov elektronického hlasovania a verejného zvažovania komisiou pre particicpatívny rozpočet. Elektronické hlasovanie a verejné zvažovanie majú v procese rozhodovania váhu v pomere 70 k 30 percentám.

Členovia Klubu priateľov histórie Bojníc napríklad hľadajú podporu pre obnovu historickej brány na bojnickom cintoríne a k nej vedúceho schodiska. Zhotoviť ju dal prepošt K. A. Medvecký. Výtvarné riešenie vstupnej brány, je zhotovené v historizujúcom štýle a predstavuje symbolicky honosný vstup do pietneho areálu v ktorom odpočívajú obyvatelia a osobnosti Bojníc. Jej stav je v súčasnosti z estetickej aj funkčnej stránky nevyhovujúci.
Obyvatelia sídliska Lúčky chcú upraviť detské ihrisko, ktoré je podľa nich nutné opraviť a neustále zveľaďovať.
Dobrovoľná organizácia (DO) Fenix by zase rada získala podporu na organizáciu tradičného podujatia v areáli školy s názvom Deň rodiny. "Naše zábavno-súťažné podujatie pre rodičov s deťmi organizujeme s cieľom vytvárať dobré podmienky a pozitívnu klímu na spoluprácu rodiny, DO Fénix a školy. Cieľovou skupinou nášho projektu sú deti, ich rodičia, členovia DO Fénix a zástupcovia školských inštitúcií v meste Bojnice," informujú zástupcovia organizácie.

Podporu hľadá aj Bojničan František Priehoda. Chcel by zrenovovať starú konskú hasičskú striekačku, ktorá kedysi pomáhala pri hasení požiaru na Bojnickom zámku. Bola vyrobená v roku 1927 od vtedy sa na nej zub času podpísal. Verí, že po oprave by mohla bývať súčasťou zrazu veteránov a mohli by ju predstaviť obyvateľom aj pri nácviku hasenia požiaru.
Združenie Časovrat by zase chcelo preskúmať múr v blízkosti Kaplnky sv. Jána Nepomuckého. "Kompletným preskúmaním môžeme stanoviť nielen jeho stav, ale aj návrh pamiatkovej obnovy. Bojnice by tak znovuzískali symbolické ohraničenie dvoch svetov – posvätného a svetského – priamo v centre rušného turistického mestečka," vysvetlili autori návrhu.
Ďalším projektom je stena vďačnosti, ktorej cieľom by bolo podporiť a posilniť ducha vďačnosti u obyvateľov Bojníc, ale aj u ľudí, ktorí sem prichádzajú ako turisti. Na verejnej tabuli v centre mesta by ľudia mohli zanechávať odkazy, za čo sú vďační, pričom tieto odkazy sa budú pravidelne obnovovať.
Pri zámku by mohla vzniknúť komunitná záhrada, v rámci ktorej by dobrovoľníci vysadili staré odrody ovocných stromov a osadili včelie úle, lavičky. Aj tento projekt sa uchádza o podporu mesta.
Obyvatelia by tiež privítali vybudovanie nových autobusových zastávok na námestí a Sládkovičovej ulici. Tie súčasné nie sú prekryté a cestujúci tak nie sú chránení pred nepriazňou počasia.

V prípade, že získa podporu, by sa realitou mohol stať aj projekt s názvom knižnica vecí. Jeho zámerom je vytvoriť pre obyvateľov Bojníc priestor, kde si môžu požičať veci, ktoré potrebujú len výnimočne a nemusia si ich hneď kvôli občasnej potrebe kupovať. Malo by ísť napríklad o rôzne druhy náradia či športových alebo zdravotníckych pomôcok.
"Mesto vymenilo zastaralé pouličné lampy modernými LED lampami, čoho výsledkom sú jasné večerné ulice, ale kvôli ich jasu aj nepokojný spánok občanov. Inštalovaním jas tlmiacej sklenenej tabuľky by sa znížil jas a svetlo by nemuselo pôsobiť rušivo," opisuje ďalší projekt s názvom lamparty jeho autor Vladimír Dávid.
Vo väčšom význame môže byt tabuľka namaľovaná rôznymi transparentnými farbami. V tomto bode vznikla myšlienka zapojiť do tohto procesu umeleckého spracovania sklenenej tabuľky rodičov a ich deti.
