Každý rok sa Mikulášsky večer nesie v znamení radosti detí z balíčkov plných sladkostí. Pre rodičov vzniká otázka – ako potešiť deti a zároveň sa vyhnúť prebytku cukru? Zdravší Mikulášsky balíček sa vytvoriť dá, a dokonca môže byť rovnako chutný a atraktívny ako ten klasický. Takýto balíček deti učí, že radosť zo sladkostí nemusí byť spojená s nezdravými potravinami.
Prečo zvážiť zdravšie alternatívy?
Priemerný balíček z obchodu obsahuje množstvo rafinovaného cukru, nezdravých tukov, umelých prísad a farbív. Nadmerná konzumácia cukru môže viesť k výkyvom hladiny energie, problémom so správaním a dlhodobo k obezite či vzniku zubného kazu. Zdravý balíček nemusí znamenať, že deťom odoprieme sladkosti. Ide o to, ponúknuť im vyvážené alternatívy. A keby sa aj v balíčku objaví jedna malá čokoládka, nič sa nedeje, aj tu platí pravidlo 80/20. Čiže keď bude v balíčku 80% zdravých vecí, jedna sladkosť to nepokazí.

Ako zostaviť zdravší Mikulášsky balíček?
1. Čerstvé a sušené ovocie
Ovocie je prirodzený zdroj sladkej chuti a vitamínov. Jablká, mandarínky či pomaranče sú tradičnou súčasťou balíčkov, ktoré dodajú vitamín C. Nesladené sušené ovocie, ako marhule, datle či figy, dodá sladkú chuť bez rafinovaného cukru.
2. Orechy a semienka
Nesolené orechy (mandle, vlašské orechy, kešu) či semienka (slnečnicové, tekvicové) sú výborným zdrojom zdravých tukov a bielkovín. Ak máte doma alergika, môžete použiť kokosové lupienky či pečené cícerové chrumky.
3. Domáce sladkosti
Sladkosti si môžete pripraviť aj sami, čím máte kontrolu nad použitými ingredienciami. Tu je niekoľko tipov:
- Domáce energetické guľôčky: Zmiešajte rozmixované datle, orechy, kakao a kokos s kokosovým olejom. Vytvorte malé guľôčky a dajte stuhnúť do chladničky.
- Ovsené sušienky: Z ovsených vločiek, banánu, vajíčka a kvalitnej horkej čokolády upečte jednoduché sušienky bez cukru.
- Domáce čokolády: Roztopte kvalitnú horkú čokoládu (min. 70 % kakaa) a pridajte oriešky, sušené ovocie či lyofilizované jahody.

4. Zábavné balenie a malé prekvapenia
Deťom môžete balíček spestriť drobnou hračkou, omaľovánkami alebo pastelkami. Farebné balenie so stužkami môže byť rovnako lákavé ako obsah.
Aj zdravé potraviny by mali byť podávané v primeranom množstve. Mikulášsky balíček je symbolom radosti, nie prejedania. Navyše, zapojte deti do prípravy – spolu si môžete napríklad vyrobiť domáce sladkosti alebo ozdobiť ovocie čokoládou. Takáto aktivita nielenže posilní vzťahy, ale deti si zdravé alternatívy viac obľúbia.