KĽAČNO. Cesta tretej triedy, ktorú má v správe Trenčiansky samosprávny kraj, spájajúca obec Kľačno s Vríckom v Prievidzskom okrese, bude aj túto zimu bez zimnej údržby. Cestári za koncovú tabuľu obce osadili zvislé dopravné značenie, ktoré na to vodičov vychádzajúcich smerom na Martin upozorňuje.
Horský prechod na Vrícko, ktorý je v prípade uzavretia cesty cez sedlo Vyšehrad jedinou spojnicou v smere na Martin, by tak mohol zostať neprejazdný. Upozornil na to Ladislav Leitman, obyvateľ Kľačna, ktorý tento problém už roky kritizuje.

Táto cesta je zároveň zálohovou trasou aj v prípade odstávky horského prechodu Fačkovské sedlo pod Kľakom, v smere na Žilinu. Obyvatelia obcí ležiacich na oboch stranách ju zároveň využívajú na cestu do práce.
Výhodná skratka pre vodičov
„Stále neviem pochopiť, ako môže správa ciest namiesto toho, aby sa postarala o zjazdnosť cesty, za ktorú si platím dane, osadiť za dedinu tabuľu s informáciou, že v zime sa o ňu nebudú starať. Poraďte si, vodiči, ako chcete, jazdite dookola, my na odhŕňanie snehu a posyp nemáme peniaze,“ hnevá sa dôchodca Ladislav Leitman.
V článku sa ďalej dočítate:
- prečo je táto cesta v zálohe,
- čo hovoria na problém starostovia Kľačna a Vrícka,
- a ako vidí situáciu župa.
„Nesťažujem sa na to sám. Veľa susedov, vodičov, ktorí trasu používajú, sú rozhorčení, že cesta je v zime často ťažko prejazdná,“ dodáva Leitman.
Viacerí obyvatelia obce ju podľa neho využívajú niekoľkokrát v týždni a nie len oni. Aj v opačnom smere sa tento horský prechod používa ako výhodná skratka v smere na Prievidzu, Kľak alebo Čičmany.
Kristína Slížová z Kľačna má rovnaký názor. "Prvý sneh sme tu mali asi pred týždňom a cesta zostala biela niekoľko dní, nikto ju neodhŕňal," potvrdzuje.

"Cestu využívam vždy, keď idem do Martina. Už som tam mal aj nehodu. Na snehu som dostal šmyk a narazil do druhého auta. Dali tam opäť značky, tak načo by cestu udržiavali," pridáva sa Branislav Rybár z Kľačna.
Ladislav Idranyi, ktorý sa do obce prisťahoval pred pätnástimi rokmi z Prievidze, hovorí, že cez zimu sa to vôbec neudržiava tak, ako to vždy sľubujú. "To, že je to potom nebezpečné, je úplne samozrejmé. Dosť často sa stáva, že sneh neodhrnú, oteplí sa a potom podklad náhle primrzne," dodáva Idranyi.
„Syn jazdí do martinskej nemocnice za manželkou dva razy za týždeň. Vo Vrícku sú mníšky, ktoré pracujú pod Kľakom, kde sa starajú o svojich klientov. Keď sa dá, chodia touto cestou. V zime to musia často obchádzať, čo v ich prípade znamená prejsť takmer dvojnásobnú vzdialenosť,“ vysvetľuje Leitman.

Problémom je horský terén
Podľa Leitmana, ktorý pracoval dlhé roky u cestárov, majú počas zimy pri údržbe prednosť frekventované cesty prvej a druhej triedy. Na všetky ostatné úseky nastupujú cestári až v prípade zjazdnosti tých najdôležitejších úsekov.
Menej frekventované cesty tretej triedy, čo je aj prípad spomínaného horského prechodu, vedúceho z Kľačna do Vrícka, by mali byť aspoň priebežne udržiavané, myslí si Leitman.
„Ak musia šetriť a cestu neudržiavajú kvôli tomu, mali by nájsť iné miesta, kde sa to dá urobiť bez toho, aby oberali o peniaze nás. Takto to musíme zaplatiť my, zo svojho, za pohonné hmoty, ktoré zbytočne prejazdíme,“ dodáva Leitman.
Lenka Kukučková, hovorkyňa trenčianskej župy, pod ktorú správa cesty spadá, informovala, že táto trasa vzhľadom na nízku intenzitu dopravy nie je zahrnutá do operačného plánu pravidelnej zimnej údržby. Navyše cesta svojimi parametrami v horskom teréne nie je podľa nej v zime na prejazd bezpečná.
„Jej údržba bude mimo poradia, len v denných hodinách. Správa ciest zabezpečuje zimnú údržbu na ceste druhej triedy cez Vyšehradné, ktorá rieši dopravnú obslužnosť do okresu Martin, vysvetľuje Kukučková.
Starostovia, postarajte sa
Podľa vyjadrenia starostu Kľačna Jozefa Ďuriša, i napriek tomu, že úsek je označený ako neudržiavaný, cestári túto cestu udržujú pre prípad nehody, alebo uzavretia trasy cez Vyšehradné a aj v prípade uzavretia Fačkovského sedla. Za posledných desať rokov bola podľa jeho slov cesta vždy prejazdná aj v zime.
„Možno sa v prípade silného sneženia občas stalo, že bola sprejazdnená až na druhý deň, ale to bolo z dôvodu, že cestári sa museli v prvom rade postarať o bezproblémový prejazd hlavných ťahov, ktoré sú tiež v náročnom horskom teréne,“ vysvetlil Ďuriš.

Starosta Vrícka František Hideg informoval, že z ich strany sa starajú o úsek cesty až na vrchol Dielu, na hranicu okresov, aj počas zimného obdobia. Keď je treba, vypomôžu aj Kľačnu a cestu odhrnú až po vstup do dediny. Výpadok môže nastať len v prípade intenzívneho sneženia či kalamity v podobe popadaných stromov.
„Ak by situáciu nevedel zvládnuť ani náš údržbový tím, žiadame o pomoc záchranné zložky, najmä hasičov,“ doplnil Hideg.
Frekvencia prejazdov áut stúpa
Starostovia oboch obcí potvrdili, že v prípade prejazdnosti tejto cesty medzi sebou úzko spolupracujú a aj túto zimu sú v pravidelnom kontakte s cestármi, ktorí im v rámci možností vychádzajú v ústrety.
„Je v záujme oboch obcí, aby bola cesta prejazdná, pretože frekvencia áut na nej stále stúpa. Bolo to vidieť aj v čase, keď sa robilo Strečno, vtedy sme tu mali mimoriadne veľa áut,“ uzavrel starosta Vrícka.
