BOJNICE. Fialové kvety vzácneho šafranu môžu v týchto chladných dňoch obdivovať obyvatelia aj návštevníci Bojníc. Jedno z najdrahších korení bolo v minulosti symbolom kúpeľného mesta, tento rok sa sem po viac ako 250 rokoch opäť vrátilo.
V auguste vedenie radnice a miestneho kultúrneho centra spolu s obyvateľmi a turistami zasadili v rôznych lokalitách mesta desaťtisíc hľúz šafranu, záujemcovia si z nich mohli zobrať aj domov a skrášliť si vlastné záhrady.
Koncom novembra sa začali objavovať prvé šafranové kvety napriek mrazivému počasiu aj prvému snehu.
Korenie mesto preslávilo
"Bál som sa, že nevykvitne pre mráz a sneh z posledných dní. Verím ale, že do riadnej zimy kvietkov ešte pár pribudne a na budúci rok ich bude ešte viac," vyslovil želanie riaditeľ miestneho kultúrneho centra Vojtech Bartko.
Poprosil ľudí, aby kvety netrhali ani nechytali. "Šafran je zákonom chránený, preto sa len pozerajme a obdivujme, nech sa môžeme tešiť jeho farbami a jemnou krásou všetci," vyzval.

Do Bojníc sa tak po viac ako dvoch storočiach vracia jedinečná tradícia, ktorá mesto preslávila. Bojničania kedysi pestovali šafran nielen pre svojho pána, ale aj vo svojich záhradkách a políčkach.
Je známe, že z Bojníc sa vo veľkom nakupovalo korenie, ale chodili tam aj významní uhorskí panskí záhradkári a nakupovali šafranové hľuzy aj od obyčajného ľudu.
Má robiť radosť
Posledná známa zmienka o pestovaní šafranu v Bojniciach vo veľkom je z roku 1752, odkedy boli šafranové záhrady v Bojniciach postupne likvidované.
„Napriek tomu, že sa pestoval aj v iných kútoch dnešného Slovenska, historické záznamy hovoria o výnimočnej kvalite bojnického šafranu. Nemeckí a anglickí cestovatelia o ňom písali, že je kvalitnejší ako ten prímorský, teda dopestovaný v Taliansku, Francúzsku či Španielsku,“ priblížil Bartko.

Dnes má podľa neho šafran v meste robiť hlavne radosť a plniť dekoratívny účel. Neskôr by mala v Bojniciach vzniknúť záhrada, kde si ľudia budú môcť nazbierať šafranové korenie.
Toto leto sa v Bojniciach nieslo v duchu šafranu, čomu kultúrne centrum prispôsobilo viacero svojich podujatí. Šafranový kvietok by mal v budúcnosti zdobiť aj mestské dokumenty, propagačné materiály, logá aj erb.
„Chceme, aby vznikol znovu oživený symbol šafranu, ktorý v minulosti Bojnice preslávil,“ doplnil Bartko.
