Tento týždeň na Vaše otázky odpovedá oftalmologička Bibiána Vranková, ktorá pôsobí v očnej ambulancii na UNIKLINIKE KARDINÁLA KORCA V PRIEVIDZI. Pani doktorka objasňuje problematiku očného vyšetrenia v súvislosti s vydaním vodičského oprávnenia.
Ambulanciu MUDr. Vrankovej nájdete na prvom poschodí Unikliniky kardinála Korca, číslo dverí 137. Prijímajú aj nových pacientov z poisťovne UNION, z kapacitných dôvodov, aktuálne nie je možné prijať pacientov, ktorí už navštevujú iného očného lekára. Objednávať sa môžete osobne alebo telefonicky na tel. čísle 046/5113127.
1.Kedy je potrebné vyšetrenie na vodičský preukaz?
Po dovŕšení 65. roku veku na odporučenie všeobecného lekára, platnosť vodičského preukazu trvá 5 rokov. U vodičov z povolania a na vozidlá skupiny C,D alebo právom prednostnej jazdy, taxi služby, zásielkovej služby, je potrebné vyšetrenie pre všetkých držiteľov oprávnení každých 5 rokov, po 65. roku veku každé 2 roky. U každej osoby, ktorá má očné ochorenie s progresívnou povahou, sú intervaly medzi vyšetreniami kratšie, podľa posúdenia lekára.
2.Čo sa vyšetruje?
Centrálna zraková ostrosť, priestorové videnie, farbocit.
3.Aké podmienky je potrebné spĺňať?
Videnie oboma očami súčasne musí byť minimálne 0,5, čo je stredný riadok na optotype. V prípade slepoty na jedno oko, druhé musí vidieť riadok 0,6. Zachovanie zorného poľa v centrálnych 20 stupňoch bez výpadkov, horizontálne 50 stupňoch doprava a doľava, rozlišovanie základných farieb zelená-červená.
4.V akom prípade podmienky nespĺňame?
Ak pri najlepšie nastavenej okuliarovej korekcii nedosiahneme videnie 0,5, pri skotomoch ( výpadkoch) v centrálnom zornom poli alebo pri ťažkých poruchách farbocitu.
V prípade vodičov z povolania sú podmienky prísnejšie, videnie na lepšom oku aspoň 0,8, zorné pole do strán musí dosahovať 70 stupňov. Zdravotná spôsobilosť je vylúčená u osôb s dvojitým videním. V prípade používania okuliarov do diaľky hodnota nesmie presiahnuť +8 dioptrií.
5. Je porucha farbocitu prekážkou získania alebo obnovy vodičského preukazu?
Nie je. Prekážkou by bola úplná strata schopnosti rozlišovať farby červenú a zelenú. V praxi sa s takými prípadmi nestretávame. U ľudí s poruchou farbocitu nastáva problém pri rozlíšení množstva premiešaných drobných bodov v týchto farbách, napríklad plody čerešne v korune stromu, červený vlčí mak na zelenej lúke, ľudia s poruchou rozlišovania červenej-zelenej z veľkej vzdialenosti tieto farby nerozlíšia, ale dokážu ich rozlíšiť pri menšej vzdialenosti.
V doprave sa používajú signálne farby na väčších navzájom oddelených plochách ako semafor, preto ani osoby s porušeným farbocitom nemajú problém s ich rozoznaním. Ale aj pre nich existujú určité odporúčania. Dôvodom je kratší reakčný čas.
Signálne farby rozlíšia z menšej vzdialenosti ako bežný vodič, čo môže byť komplikované faktormi ako hmla, šero, silný dážď, alebo len zaprášené brzdové a obrysové svetlá, preto zvlášť oni by mali klásť dôraz na dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti a rýchlosti.
Podľa štatistík Prezídia Policajného zboru SR najčastejšou príčinou nehôd nie je neprimeraná rýchlosť, ale porušenie povinnosti vodiča ako roztržitosť a nevenovanie sa vedeniu vozidla, alebo znížená spôsobilosť viesť vozidlo.
Vo výstupoch projektu z roku 2017 až 8% vodičov malo taký zlý zrak, že by vôbec nemali sadať za volant, až 75% vodičov nemalo zrak alebo korekciu v poriadku, pretože refrakcia a potrebná dioptrická korekcia sa vyvíjajú celý život. Vodič si nemusí uvedomiť, že vidí čoraz horšie. Okrem refrakčnej chyby zrak ovplyvňujú aj degeneratívne procesy. Vodič nesmie viesť vozidlo ani po požití liekov, ktoré môžu znižovať jeho schopnosť viesť vozidlo.
Na záver odporúčame, vzhľadom na dlhšiu čakaciu dobu u väčšiny lekárov, myslieť na vyšetrenie ešte pred dosiahnutím 65 roku a včas si rezervovať termín. V Uniklinike kardinála Korca ponúkame pacientom možnosť objednať sa online na konkrétny termín prostredníctvom systému Hilbi.
Na vyšetrenie k MUDr. Vrankovej sa pacient môže objednať pohodlne z domu na konkrétny deň a čas, ktorý mu vyhovuje, prostredníctvom nasledujúceho linku: https://hilbi.com/sk/profile/uniklinika-prievidza/order/e-visit?workspaceId=89076641-ab81-41f6-ac40-ceed25f98a9c
Na vyšetrenie je potrebné priniesť vlastné okuliare, ak nebudú vyhovujúce, lekár v rámci vyšetrenia môže vystaviť nový poukaz. Tieto vyšetrenia nie sú hradené zo zdravotného poistenia.